Türkiye'de çiftçi tarımdan uzaklaştırılarak işçi mi yapılmak isteniyor? Çarpıcı iddia!

Türkiye’de çiftçi tarımdan uzaklaştırılarak işçi mi yapılmak isteniyor? Halpostasi.com yazarlarından Erdem Güner, dikkat çeken bir iddiada bulunarak, Türkiye’de çiftçinin tarımdan uzaklaştırılarak ucuz iş gücüne katılması yönünde bir politika uygulandığını ileri sürdü.

Türkiye'de çiftçi tarımdan uzaklaştırılarak işçi mi yapılmak isteniyor? Çarpıcı iddia!
banner200

'Çiftçimiz işçileşirken emek ucuzluyor' başlıklı yazısında çarpıcı bir iddiayı gündeme getiren Halpostasi.com yazarlarından Erdem Güner, Türkiye'de bilinçi bir şekilde çiftçinin tarımdan uzaklaştırılarak işçileştirilmeye çalışıldığını kaydetti. Avrupa’nın, Türkiye'yi ucuz iş gücü olarak gördüğünü ve bunu daha da yaygınlaştırmak istediğini ifade eden Güner, ancak ucuz işçiliği yaygınlaştırmanın önünde en büyük engel olarak tarımın görüldüğünün altını çizdi. Güner, "Ne kadar çok çiftçi üretimden çıkarsa, o kadar çok işçimiz olur. Satmıyorsa haczederiz, sektörden çıkmıyorsa batırırız. Herkes işçi olacak; herkes bir fabrikaya girip, ucuza çalışacak. Bu konuda, herkesin vergi borcu affedilir, herkesin kredisi ertelenir, yapılandırılır ama çiftçiye, maazallah hiç affımız yok" dedi.  

TÜRKİYE BİR TARIM ÜLKESİ 

Halpostası yazarlarından Erdem Güner’in, 'Çiftçimiz işçileşirken emek ucuzluyor' başlıklı yazısında dikkat çeken satır başları şöyle:

Türkiye, bir sanayi ülkesi değil. Türkiye, çok kimse böyle söyler ama bir turizm ülkesi de değil. Şöyle örnek verelim; Paris yılda 40 milyonun üzerinde turist ağırlıyor. Bütün Türkiye’nin bir yılda ağırladığı turist sayısı ise 52 milyon civarında. Üstelik Paris tek başına Türkiye’nin turizm hasılatının %40’ını elde ediyor. Yani turizmimiz de olağanüstü düzeyde ucuz. Olağanüstü ucuza satmıyorsak kimse bizim sattığımız şeyi almak istemiyor. Neden bilinmez. 

Türkiye bir tarım ülkesi. Aklınıza gelebilecek her türlü olumsuzluğa rağmen hala üretmeye devam eden; bütün olumsuzluklara rağmen hala hatırı sayılır fiyatlara ürün ihraç edebildiğimiz bir sektördür tarım. 

BATI TÜRKİYE’DE İŞÇİ SAYISI ARTSIN İSTİYOR

Ama çok önemli bir şey var; işçi sayımız az. İşçi sayımızın arttırılması lazım. Yukarıda bahsettiğimiz global gelişmeler ışığında, bütün dünya işçi sayımızın artmasını istiyor. En çok da yakın coğrafyamızdaki Avrupa ülkeleri. 

İşçi sayımızın artması demek, işçiliğin daha da ucuzlaması demektir. Daha çok çocuk yapalım; daha çok işçi yaratalım; daha ucuza çalışalım; üstelik bunları mümkünse birkaç yıl içinde başaralım. 

Birkaç yıl olmasa da bir 20 yılda işi bitirdik sayılır. Ama önemli bir engel var; tarım sektörü. 

İŞÇİLEŞMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL ÇİFTÇİLİK

Bir tarım ülkesi olduğumuz için geleneksel üretim anlayışıyla çalışan çok sayıda çiftçimiz var. Toprak mülkiyeti ve geleneksel tarım, insanların işçiye dönüşmesinin önündeki en büyük engeldir. 
Öyleyse çiftçinin sahip olduğu toprakları satmasını sağlamak gerekir. Ayrıca ne kadar çok çiftçi üretimden çıkarsa, o kadar çok işçimiz olur. 

Satmıyorsa haczederiz, sektörden çıkmıyorsa batırırız. Herkes işçi olacak; herkes bir fabrikaya girip, ucuza çalışacak. Bu konuda, herkesin vergi borcu affedilir, herkesin kredisi ertelenir, yapılandırılır ama çiftçiye, maazallah hiç affımız yok. 

Bu arada çiftçimiz işçileşsin ama Türkiye olarak tarımdan vazgeçmek zorunda da değiliz. Her şeyimiz hazır; ağzının suyu akan binlerce batılı yatırımcı, Türkiye’de bedava arazilerde; bedava kredilerle, endüstriyel ölçekli vergisiz tarım yatırımı yapmak için ellerini ovuşturuyor. 

Bizim çiftçimiz mi? 

O da ellerini ovuşturuyor; maliyet ‘artışının’ (maliyetin değil) beşte birine kadar erimiş olan devlet destekleri ne zaman yatacak, onu gözetliyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 22:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 12 ay Önce

Bu memlekette ne kadar tarim arazisi yabancılara satıldı biliyormusunuz denizli civril verirler köyüne bir gelinde bakın bakalim

YÖNETİCİ
YÖNETİCİ @Ibrahim kaya - 12 ay Önce

DEĞERLİ ÇİFTÇİLER. İSTER AĞLAYIN İSTER SIZLANIN MECLİSE GİDİN İSTERSENİZ. HERŞEY BOŞ. BİZ TARLALARINIZDA TRAKTÖRLERİNİZİ HACZETMEYE DEVAM EDECEĞİZ. 5 ÇOCUK BABASI SAYIN FAHRETTİN. O KADAR GÜZEL UYKU UYUYORKİ. GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN HERGÜN SAÇLARINA BAKIYOR. SİZİN ELLERİNİZ NASIRLI VE SERT ONUN ELLERİ PAMUKTAN. SİZ HANGİ KLASMANDA YARIŞIYORSUNUZ.SİZ BİRKERE AHIR , TER KOKUYORSUNUZ. O EN GÜZEL PARFÜMLERİ FAHRETTİN SÜRÜNÜYOR.
EY ÇİFTÇİ. GÜZEL DEĞERLİ ÇİFTÇİ. GÜN GELECEK . ALLAH BUNLARIN BELASINI VERECEK. SİZDEN TEK İSTEĞİM. NAMAZLARINIZI KILIN İHMAL ETMEYİN. VE ALLAHA DUA EDİN. SİZE ALLAHTAN BAŞKA YARDIM EDECEK GÜÇ YOK.

ç
ç - 12 ay Önce

yazıda doğruluk payı var. lakin bu planı çiftçi çaktığı zaman secimde iktidar degişir çiftçi buna izin vermez. ğidişat oyönde .

Ne alakası var
Ne alakası var - 12 ay Önce

Bu girdi maliyetleri ve alım fiyatları ile çiftçi zaten ucuz iş gücü ile kölelik arasında bir durumdadır. Ucuz iş gücü olması en azından stresi azaltır. Aç kalacağını bilir

şenol
şenol - 12 ay Önce

çiftçi niye bu kadar kıskaca alındıgı belli oldu. örnek tkk yaptıgı katliam hükümetden ses cıkmamaması

Aynen  katılıyorum hocam
Aynen katılıyorum hocam - 12 ay Önce

Çiftçi hem çalışıyor hemde batiriliyor

Veteriner
Veteriner - 12 ay Önce

Ulkemiz gerçeği. Zaten Bakanlık bürokrasisi buna göre dizayn ediliyor sanki. Liyakatsiz atamalar ornegi çok. Acikogretim mezunu ilahiyatci beden eğitim öğretmeni vb örnekleri verilebilir

Neolacak
Neolacak - 12 ay Önce

Cifçi üretemeyip arazisinde kaptırınca birileri fabrika sahibi gibi olacak bizde ıraklığa gidecez agalık düzeni zaten yok destektir bilmem pureje folimleri felan agaların eline gecincede Allah bumillete yardım etsin nasıl bir tekel kuruluyor millet ekmeği Dilmen alacak duruma düşmez inşAllah...

Ülker
Ülker - 12 ay Önce

Çok değerli ve doğru tespitler yapılmış
Ama bu konuda ki en masum kişi çiftçidir.
Ne yapabilir ki?Tarımı yönlendiren hükümet politikaları.Buna karşı olmak akıntıya karşı kürek çekmektir.
Biz çiftçilere düşen vatanımızın bekaası için daha çok çalışmak,üretmek asla vazgeçmemektir.Birde şu var Tarımda kazanmak için verimlilik şart kendimizi berimliliğe odaklamamız lazım.
Allah yardımcımız olsun oynanan oyun çok ama çok büyük

Toprak tarım orman düşmanı akp
Toprak tarım orman düşmanı akp - 12 ay Önce

Benden sonra tarım bende bitiyor Tarlam kalmadı çevre yolu aldı şimdide otoyol alıyor hızlı tren de alacak yer Denizli ovası daha bu BOTAŞ Aydem geçenler hariç..hırsızlar satılmış kar çaldı tarlalarimi

Ayakkabı
Ayakkabı @Toprak tarım orman düşmanı akp - 12 ay Önce

mütait Mehmet Cengiz topraklarımızı ve çalanlardan hesap soracak hükümet lazım bize yok oluyoruz kimse uyanmiyormuuu her Allah diyene inana inana okadar


banner251