Türkiye buğdayı hangi ülkelerden ithal ediyor? Son 5 yılda Yunanistan zirveye oturdu

Dünyanın en çok buğday ithal eden ülkesi haline gelen Türkiye’nin buğday aldığı ülkeler arasında artış şampiyonu Yunanistan oldu. Yunanistan'ı Letonya, Kazakistan, Kanada ve Ukrayna takip etti.

Türkiye buğdayı hangi ülkelerden ithal ediyor? Son 5 yılda Yunanistan zirveye oturdu
banner200

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, dünyanın en çok buğday ithal eden ülkesi haline gelen Türkiye’nin buğday aldığı ülkeler arasında artış şampiyonu Yunanistan oldu. Son dönemde dış politikada gergin günler geçirdiğimiz Yunanistan’dan yaptığımız buğday ithalatı 2015’ten bugüne yüzde 632 oranında artış gösterdi.

Makarna ve un üretip ihraç etmek için diye açıklanmaya çalışılan Türkiye’nin buğday ithalatındaki artış, komşu ülkeleri sevindiriyor. Türkiye’nin buğday ithalatının en çok arttığı ülke ise Yunanistan. Son dönemde dış politikada gergin günler geçirdiğimiz Yunanistan’dan yapılan buğday ithalatı 5 yılda 6 kattan fazla arttı.

ARAZİSİ 10’DA 1’İMİZ

Toplam tarım arazisi 2.3 milyon hektar olan Yunanistan, 23 milyon hektar tarım arazisi olan Türkiye’ye buğday ihracatını 2015’ten beri her yıl artırıyor. Yunanistan modern tarıma ve kooperatifçiliğe verdiği önemle buğday verimini sürekli yükseltiyor.

Türkiye’nin ise bu stratejik üründe ithalatı katlanıyor. Yunanistan’ın yanı sıra Letonya’dan yapılan buğday ithalatı son 5 yılda % 599.9, Kazakistan’dan yapılan ithalat % 445.9 arttı. Toplamda Türkiye’nin buğday ithalatı 2015’ten beri ikiye katlanarak 2019’da 2.3 milyar dolarla ülkemizi dünyanın en büyük buğday ithalatçısı yaptı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 22:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Tarım bakanımız ne diyor, her şeyde birinciyiz, doğru, buğdayda,etde, ithalat birincisiyiz. Neresi yanlış, doğru gurur duydum. Yunanistan'da çok olmasında daha da gurur duydum. İade millik bu.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Yerliyiz milliyi öylemi, kulağına anlat. Hayvan ithalatı, bakliyat ithalati, buğday ithalatı, sadece ithalat lobisine hizmet, çiftçiyi öldürdüler, hapisi yerlerde sürünüyor, bankalara da çiftçiyi rehin verdiler. Üç kuruş desdek verirler biri on gibi ballandıra ballandıra anlatılar, dünyanın en mutsuz ciftcisidir, en çok faiz ödeyen, girdikleri en çok artan Türk ciftcisidir. Çünkü kaynakları, yabancı çiftçiye gitmektedir.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 yıl Önce

17 yıllık iktidarın sonunda buğday ithalat şampiyonu olduk. Şimdi ihracat için ithalat yapıyoruz diyecekler bir bakıma doğru olabilir. Ancak bu ülkede ihracat için gerekli olan buğdayı üretecek çiftçi mi yok, toprak mı yok? İthalat lobisi olduğu sürece şampiyon olmamız normal.

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Tarımsal üretim 3 kat artmış, çiftçi tembellikten işçi çalıştırır olmuş, 20 milyon ton buğday üretimi ile dünya buğday üretiminin %21`ini tek başına karşılayan ülkeyi kötü gösterme çabası. Ahlaklı olun biraz.

banner151

banner251