Türkiye buğdayı hangi ülkelerden ithal ediyor? 

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu ile bölgede yaşanan kriz, Türkiye’nin buğday ithalatı yaptığı ülkeleri gündeme getirdi. Türkiye, TÜİK verilerine göre 2021 yılında 17 milyon ton buğday üretirken, bu veriler de sağlıklı görünmüyor. Türkiye, buğdayı hangi ülkelerden ithal ediyor?

Türkiye buğdayı hangi ülkelerden ithal ediyor? 
banner282

Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü verilerine göre, (2020 yılı) Türkiye’nin buğday ithalatında Rusya başı çekiyor. Bunü göre buğday ithalatının %67,11’i Rusya'dan yapılıyor. Buğday ithalatında %10,79’luk pay ile Ukrayna ikinci sırada yer alırken, Kanada, Meksika ve Litvanya Türkiye’nin buğday ithalatında ön sıralarda yer alıyor. Bu ithalat tablosuna göre, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonu ile bölgede yaşanan çatışmalar Türkiye'nin buğday tedariki açısından büyük önem taşıyor. Sektör yetkilileri, ithalatta şimdilik bir sıkıntı görmezken, ithalat maliyetlerin artması öngörülüyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
sahin
sahin - 3 ay Önce

Tarım bakanımı var bu ülkede varsa çifçiyi korumak içinmi bitirmek içinmi var cumhuriyet tarihinde üç ayda üçe katlama olmuşmu hiç herkez kendi başına marketler istedikleri gibi zam yapıyo karşısında hükümet aciz gübre fabrikaları hakeza öyle hükümet sadece çifçinin ürününün fiyatını düşürüyor tam bir kapitalizm

banner151