Türkiye atıl tarım arazilerinden ne kaybediyor?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, atıl tarım arazilerinden dolayı Türkiye'nin kaybını ortaya koydu. Atıl tarım arazilerinin tarıma ve ekonomiye kazandırılması için önemli çalıma yaptıklarını söyleyen Pakdemirli, burada yıllık 13 milyar liralık bir gelir artışının sağlanabileceğini dile getirdi.

Türkiye atıl tarım arazilerinden ne kaybediyor?
banner200

"Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması ile Arazi Bankacılığının Kurumsal Altyapı Çalıştayı" Ankara'da 14-17 Ocak tarihleri arasında devam edecek. Çalıştayın açılışına katılan ve açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye'nin gıda konusunda sadece bölgenin değil, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Pakdemirli, Türkiye'de 24 milyon hektar tarım alanının yüzde 8,3'ü yani 2 milyon hektarının atıl durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu tarım alanlarının aynı zamanda yüzde 25'lik kısmı da sulama imkanına sahip arazilerden oluşmaktadır. Bu da yaklaşık 500 bin hektarlık araziye denk gelmektedir. 2 milyon hektar tarıma kazandırıldığı takdirde, yıllık ortalama 13 milyar liralık bir gelir artışı sağlamak mümkündür" dedi.

ARAZİ BANKACILIĞI MODELİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Arazi bankacılığı gibi modellerin Türkiye'de hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini de kaydeden Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: "Söz konusu arazilerin üretim yapılabilir hale getirilmesiyle ölçek ekonomisine uygun tarım işletmeleri oluşacak, tarımsal üretim miktar ve kalite yönüyle daha güvenli ve güvenilir hale gelecektir. Uygulamayla arazilerin tarımsal niteliğini korumak amacıyla el değiştirebilme imkanları da ortaya konulacak. Bununla birlikte tarım arazilerinin mobilitesi yani alım, satım, kiralama gibi özellikleri artırılacaktır. Böylece tarım arazilerinin kullanıcısı tarafından daha etkin kullanılması, tarım arazileri piyasasında arz ve talep dengesinin düzenlenmesi yoluyla yaklaşık olarak ülkemizde bulunan 2 milyon hektar atıl tarım arazisinin üretime kazandırılması sağlanmış olacaktır"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 12:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Neden ekilmiyor sorgulandı. Yada bu bir seneryonun parçasımı

- 3 yıl Önce

sevgili bakanımız iyi hesap yapıyor da bu araziler ekildiği zaman maliyet hesabı da cıkarsa da elde ne kalacak bir bilsek

- 3 yıl Önce

sayın bakanım neye göre hesap yaptınız haddimize değil ama düşüncelerimi bir çiftçi olarak aktarmak isterim atıl topraklara ekim yaparken hava şartları ne olacak ekim yapacagımız zaman gübre ilac mazot giderleri ne olacak mesela bir haftada mazota 2. zam geldi ektigimiz ürünün taban fiyatı ne olacak mesela buğday beş altı senedir aynı fiyata satıyoruz mahsul zamanı ithalat yapıp ürünü dahamı ucuza sattıracaksınız yağışlar nasıl olacak ben çahil köylü bu hesaba aklım ermedi sayın bakanım

- 3 yıl Önce

Zararını açıklayana kadar neden ekilmiyor?onu bir araştırın .İnsanlar zarar edeceğini bile bile neden üretim yapsın .Çiftçi tarım kredilere ziraat bankalarına gırtlağa kadar borçta ne gübre ne mazot alamaz halde bunu görmemek için kör olmak lazım.

- 3 yıl Önce

Sanırım köylünün arazilerini şirketlere kullandıracaklar anladığım kadar

oyy oy oyyy
oyy oy oyyy - 3 yıl Önce

oyyyyy!! sayın bakanımız neler soylemiş böyyllee.. e-5 cıkıp para kazanıp sonra ekerız tarlaları başka turlu mazota gubreye tohuma para yetmıo sayın bakan.

Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 3 yıl Önce

Araziler kullanılabilir duruma getirilecek. Peki bu araziyi kim kullanacak, hangi imkanlarla kullanacak, ne üretecek, neye destek vereceksiniz (yada destek verecekmisiniz)? İnsanlar çiftçiler ellerindeki araziye zor sahip çıkıyor ? Eğer bu çiftçiye sahip çıkmazsanız tek seçeneğimiz olan tarımda bile kendi kendimize yetmezsek gelecek nesillerin durumu içler acısı olur.

- 3 yıl Önce

Masa başında ne kadar da kolay değil mi öyle dedi Güniz gibi olmuyor bu işler sayın bakan


banner151

banner251