TÜİK gübre ithalat rakamları yayınlandı! Firmaların yurt dışı bahanesi tamamen çöktü!

TÜİK’in Aralık ayı gübre ithalat verileri yayınlandı. Buna göre ithal edilen üre gübresinin fiyatı Aralık ayında 200 dolar artarak, ortalama 850 dolar oldu. İthal edilen ülkelerde gübre fiyatları yükselirken, iç piyasada fiyatların düşmesi gübrede oynanan büyük oyunu gözler önüne serdi.

TÜİK gübre ithalat rakamları yayınlandı! Firmaların yurt dışı bahanesi tamamen çöktü!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, gübre fiyatlarına gelen fahiş zamlardan dolayı çiftçi zor günler geçirirken, aylardır hükümetten beklentisi de boşa çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, yaptıkları açıklamalarda 4-5 kat artan gübre fiyatları konusunda çalışma yürütüldüğü yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Bu açıklamalar, çiftçide ‘gübrede güçlü bir destek gelecek’ beklentisi oluşturmuştu. Ancak sadece 2022 yılı destek bütçesinde 3,2 milyar liralık bir artış yapılırken, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üretimi yapan çiftçilere de mevcut desteklere ilave dekara 50 TL ek girdi desteği getirildi. Destekleme bütçesinde yapılan 3,2 milyar lira ve 50 TL ek ilave destek, gübre ve mazotta artan fahiş fiyatları karşılamaktan çok uzak kaldı. Çiftçi artık gübre konusunda hükümetten beklentilerini bir tarafa bırakarak, fiyatların düşmesini bekliyor. Gübre fiyatları, önceki haftalara göre, son haftalarda biraz olsun düşmeye başladı. Bu da çiftçide “fiyatlar daha da düşecek mi?” beklentisi oluşturmaya başladı.

ÇİFTÇİ, GÜBRE ÜZERİNDEN SOYULDU!

Bütün bunlar yaşanırken, Türkiye’deki gübre fiyatları ile ithalatın yapıldığı ülkelerdeki fiyatlar karşılaştırıldığında ortaya çıkan rakamlar, çiftçinin gübre üzerinden nasıl soyulduğunu gözler önüne seriyor.

TÜİK’İN ARALIK AYI GÜBRE İTHALAT RAKAMLARI YAYINLANDI

TÜİK’in gübre ithalatına yönelik Aralık ayı dış ticaret rakamları da yayınlandı. Buna göre Türkiye, Aralık ayında da 200 bin ton üre gübresi ithalatı yaptı. Bu ithalatın 81 bin tonu Umman’dan, 30 bin tonu Türkmenistan'dan, 30 bin tonu Mısır’dan, 26 bin tonu İran’dan ve 20 bin tonu ise Azerbaycan’dan yapıldı.

TARIM BAKANLIĞI, TÜİK VERİLERİNİ GÖRMEZDEN GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübredeki büyük vurgunu TÜİK verileri teyit etmesine rağmen aylarca buradaki büyük vurguna seyirci kalınması ise manidar bulunuyor. Diğer yandan Bakan Pakdemirli’nin Türkiye’deki gübre fiyatlarını, dünyada fiyatların daha yüksek diyerek savunması da çiftçinin büyük tepkisini çekti.

ARALIK AYI FİYATLARI KİMSEYİ YANILTMASIN

Ancak Aralık ayı fiyatları kimseyi şaşırtmasın. Türkiye, 2021 yılında toplam 2 milyon 765 bin 474 ton üre gübresi ithalatı yaparken, bunun sadece 198 bin tonu Aralık ayında yapıldı. Yani ortalama 850 dolara ithal edilen üre gübresi toplam ithal edilen üre gübresinin 10’da biri bile etmiyor. Aralık ayından önce yapılan ithalatlarda fiyatlar ortalama 400 dolar ile 600 dolar arasında bulunuyordu. 400 ile 600 dolar arasında ithal edilen üre gübresi ise Türkiye’de ortalama 1.000 ile 1.100 dolardan satıldı. Son dönemde üre gübresinin fiyatı bazı firmalarda 10 bin liraya kadar düşerken, burada yapılan büyük vurgunu da gözler önüne seriyor.

ÜRE GÜBRESİNİN İTHAL FİYATI ARALIK AYINDA 200 DOLAR ARTTI

Üre gübresinde en fazla ithalatın yapıldığı ülke olan Umman’dan Kasım ayında ortalama 600 dolardan yapılan üre ithalatı, Aralık ayında 800 dolara çıktı. Diğer ülkelerle birlikte Aralık ayında ithalat edilen ürenin ortalama fiyatı 850 dolar oldu.

İTHAL EDİLEN ÜLKELERDE FİYATLAR ARTARKEN İÇ PİYASADA FİYATLAR DÜŞÜYOR! 

Üre gübre ithalatı yapılan ülkelerde fiyatlar ortalama 200 dolar artarken, iç piyasada üre gübresinin fiyatı tam aksine düşmesi, gübrede oynanan büyük oyunu gözler önüne seriyor. Firmalar, aylarca çiftçiye ithalat ettiği fiyatın yaklaşık iki katına gübre satışı yaparken, son dönemde yapılan indirimler ise talebin düşmesine bağlanıyor. Talebin düşmesiyle birlikte fiyatların daha da düşeceği kaygısına giren firmaların stoklarındaki ürünleri biran önce çiftçiye satma yarışına girdiği belirtiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 14:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Üretici soyulanda aldırış etmeyin deyenlerden Allah cc sorsun..

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 4 ay Önce

Tarım bakanı yardımcısı bi kadın vardı.söylentiye göre gübre ithal eden bir şirketi varmış.hala görevde mi o kişi.gerçi bakan hala görevde o niye olmasın.

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

NE OLDU CANLARIM, ÇİFTÇİ İFLAS EDİNCE FİYATLAR NASIL ÇILDIRDI,HANİ GIDADA
ERKEN UYARI SİSTEMİ VARDI,SİSTEM ÇALIŞMIYOR DEGİLMİ,NEDEN ÇALIŞMIYOR BEN SÖYLEYEYİM, ÇÜNKÜ SİSTEMİN ELEKTRİĞİ KESİK.

Ali dag
Ali dag - 4 ay Önce

İktidar tarım bakanlığı tarım Bakanlığı'nın da yardımıyla çiftçinin soyulduğunu düşünüyorum bilerek aksi halde bu soygunun bilinmemesi daha büyük olay olur tarım bakanliginda at izi itizi ayı izi karışmış demektir

Uretici
Uretici - 4 ay Önce

Sadece gubre degil, ilac, tohum, akaryakit girdilerinde de ciftci soyuluyor. Tarim bakanligini ithalatci lobisi yonetiyor.