TÜDKİYEB: Dijital Tarım Pazarına sahip çıkmamız gerekiyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, üretimden tüketime bir zincir oluşturacak DİTAP projesinin özellikle kırmızı et sektöründe aracıları ortadan kaldıracağını ifade ederek, “45 liraya üreticiden çıkan karkas kuzu eti, bazı kısımları ile 60 ila 105 lira arasında değişen fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Burada ne üretici ne vatandaş kazanamıyor, yalnızca aracı kazanıyor. Bu sistemle aracılar tamamen ortadan kaldırılacaktır” dedi.

TÜDKİYEB: Dijital Tarım Pazarına sahip çıkmamız gerekiyor
banner200
banner217

Sabah gazetesinden Barış Şimşek'in haberine göre, TÜDKİYEB Başkanı Çelik, bir grup gazeteci ile video konferans toplantı yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı’nı (DİTAP) devreye sokmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Dijital Tarım Pazarının uygulanmaya başlanmasıyla tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşacak” dedi. Tarımsal arz ve talebin dijital pazaryeri yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan DİTAP’ın üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulmasını ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacağını vurgulayan Çelik, “Bu programla gönüllü yetiştiriciler ve alıcılar e-devlet üzerinden kayıt olacak ve hem alış hem de satış kotaları, fiyatlandırmaları, ödeme programı bu sistem üzerinden takip edilecektir” dedi.  

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı’nı (DİTAP) devreye sokmasını takdirle karşıladıklarını açıklayarak “Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) programı için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli nezdinde, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a teşekkür ediyoruz.  Dijital Tarım Pazarının uygulanmaya başlanmasıyla tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşacak” dedi.  

KÜÇÜK İŞLETMELER KORUNACAK

Özellikle küçük aile işletmelerinin pazara ulaşmasında büyük rolü olan ve haksız kazanç sağlayan aracıları devreden çıkaracak olan bu programla yetiştiricinin artık daha fazla kazanmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Çelik “Büyük bir bölümü kırsal kesimde üretim yapan  küçükbaş hayvan sahiplerinin dijital sisteme girme ve bu sistemi yönetmede bazı zorluklarla karşılaşacağını ön görmekteyiz. Bu nedenle programın başarısının artırılması için yetiştirici birlikleri de sözleşmeli olarak sistemde yer almalıdır. Yetiştirici birliklerinin köprü vazifesi göreceği bir program uygulamada kolaylıkların yanı sıra, küçük yetiştiricilerin büyük üreticilerle rekabet şansını artacaktır. Böylelikle küçük aile işletmelerinin desteklenmesi ile köyden kente göçün önlenmesinde birlikler aktif rol üstlenecektir” dedi.

Hayvansal üretimin büyük bölümünün kırsalda gerçekleştiğini söyleyen başkan Çelik,  birliklerin sisteme dahil olmasıyla, özellikle kırsal alanlarda hayvan yetiştiricilerinin neyi nasıl ürettiğinin; hayvansal ürün tüketicilerinin de raflardan neyi satın aldığının gıda zinciri izlenebilirliğiyle daha şeffaf bir şekilde görülebileceğine dikkat çekti. 

RAMAZAN PAKETLERİNE ET VE KIYMA DA GİRSİN TALEBİ

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptıkları görüşmede Ramazan paketlerine et girmesi için de talepte bulunduklarını ve bu önerilerine Bakan Pakdemirli’nin sıcak baktığını anlatan Çelik, “Hayırsever vatandaşlarımızın yaptığı yardımların içerisine birer kilo kıyma ve et konulması için altyapı oluşturulmasını talep ettik. Bunun soğuk zinciri de çok kolay şekilde sağlanır. Biz Birlik olarak yaptığımız yardımlarda, evine Ramazan paketi gönderilecek aileleri önceden tespit ediyor ve kesimin ardından hemen paketleri hazırlayarak aynı gün ailelere ulaştırıyoruz. Bu ülke geneline yayılarak, insanların sofrasına bu mübarek ayda et gönderilebilir” dedi.

60-65 YAŞ ARALIĞINA KUZU ETİ TAVSİYESİ

Kuzu etinin son derece sağlıklı olduğuna da dikkat çeken Çelik, “Kuzu ve oğlaklarımız meralarımızdaki besin değeri yüksek şifalı otlar ile beslenerek bu otları ete çevirirler. Bu nedenle kuzu eti son derece sağlıklı ve şifa kaynağıdır. Bu etler içerisindeki demir ve çinko oranının yüksek olması nedeniyle insanların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de faydalı olur” dedi.  Korona virüs salgını nedeniyle zor günlerden geçilen bu günlerde Çelik, “Özellikle 60-65 yaş aralığındaki kişilerin çoğunluğunda görülen B12 vitamini eksikliğini de yaşadığımız şu olumsuz günlerde kuzu eti tüketerek aşabileceğimize inanıyoruz” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 00:24
YORUM EKLE
banner151

banner251