Toprak laboratuvarı fındık üreticilerine hizmet etmeye devam ediyor

Fındık bahçelerinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerine göre gübreleme yapmak için toprakların analiz ettirilmesi gerekiyor. Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün toprak laboratuvarında analiz ettirilen topraklara göre gübreleme raporu çıkarılıyor.

Toprak laboratuvarı fındık üreticilerine hizmet etmeye devam ediyor
banner200

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Her yıl olduğu gibi Toprak Laboratuvarımız fındık üreticimize hizmet etmeye devam ediyor. Toprak analizi yaptırmak bahçenin ihtiyacı olan besin elementini tespit etmemizi sağlıyor. Dolayısıyla bahçenin ihtiyaç duyduğu besin elementine göre gübreleme tavsiyesi yapıyoruz. Laboratuvarımıza bu yıl içinde şu ana kadar 333 adet toprak numunesi teslim edildi.

Bir kısmının sonuçları çıktı bir kısmı ise halen analizi yapılacak toprağın kurutulması ve analiz aşamalarındadır. Önümüzdeki aylar bahçelerimizin kireç ve kışlık gübre ihtiyacının karşılanması gereken zaman dilimidir. Fındıkta gübrelemenin verim ve kaliteyi arttıran en önemli unsurlardan biri olduğu unutulmamalıdır. Laboratuvarımız tarafından yaprak ve toprak örneklerinin kabul aşamaları:

(1) Üreticilerimiz usulüne uygun olarak aldıkları yaprak ve toprak örneklerini laboratuvarımıza getirirler.

(2) Laboratuvarımızda üreticilerimizden yaprak ve/veya toprak örneğini aldıkları bahçelerini tanıtan genel bilgileri vermeleri istenir. Bu bilgiler içerisinde bahçenin bulunduğu yer, dönümdeki ocak sayısı, ocaktaki dal sayısı, ocağın dal yaşı, yetiştirdikleri fındık çeşitleri, bahçedeki fizyolojik bozukluk ve hastalıklar, bahçeye uygulanan gübreler, bahçenin fındık verimi ve taban suyunun varlığı gibi bilgiler yer almaktadır.

(3) Gelen yaprak veya toprak örneği laboratuvarımızca etiketlenerek teslim alınır ve karşılığında bir Laboratuvar Sıra Numarası verilir. Bu numara ile analiz sonuçlarını takip edebilirler.

(4) Laboratuvarımızca teslim alınan yaprak ve toprak örnekleri analiz için önişlemlerden geçirilir. Toprak örnekleri için ön işlemlerin süresi 7-14 gün  arasında değişmektedir. Bu nedenle toprak örnekleri için toplam analiz süresi 30 gün olarak bildirilmektedir. Analiz edilen yaprak ve/veya toprak örneklerinin sahipleri laboratuvar görevlilerimiz tarafından telefonla aranarak sonuçlarını alabilecekleri haber verilir. Ayrıca internet sitemizden de bunun takibini yapabilirler.

(5) Toprak örneğini laboratuvarımıza getirmiş olan üreticilerimiz analiz ücretini Enstitümüzün Döner Sermaye İşletmesi'ne yatırır ve makbuzlarını alırlar. Üreticilerimizin laboratuvarımıza getirdikleri makbuz karşılığında ön sayfasında analiz sonuçlarının yer aldığı, arka sayfasında tavsiye edilen gübre miktarı (g/ocak), gübrenin uygulama şekli ve uygulama zamanı bilgilerinin yer aldığı Gübreleme Raporu onlara teslim edilir. Rapor ile birlikte Fındık Tarım Takvimi de üreticilerimize verilmektedir.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251