Tohumluk ayçiçeği hasadı: Konya'dan sonra Eskişehir ikinci sırada

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, 2020 yılında il genelinde 127.500 dekar alanda tohumluk üretimi yapılırken bunun 38.808 dekarının tohumluk ayçiçeği üretiminin oluşturmasıyla Türkiye’de üretimde Konya’dan sonra 2. sırada yer aldığının altını çizdi. 

Tohumluk ayçiçeği hasadı: Konya'dan sonra Eskişehir ikinci sırada
banner200

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, bu hafta Çifteler İlçesinde özel bir firmaya ait tohumluk ayçiçeği hasadı esnasında, ekim alanları ve alım merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada; Çifteler İlçesi Körhasan ve Dikmen Mahallelerinde 2016 yılından itibaren Eskişehir ilinde tohumluk ayçiçeği üretimine başlayan özel bir firmanın bu yıl itibariyle 15.000 dekarlık ekim alanına ulaştığını belirtti. Firmanın burada üretilen tohumlukların tamamını başta Ukrayna, Rusya ve Kazakistan olmak üzere birçok ülkeye ihraç ederek üretim sezonu içerisinde büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 kişiye istihdam sağladığını söyleyen İl Müdürü Emine Sever, ayrıca işçilerin her türlü iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınarak çalıştırıldığını ifade etti.

İl Müdürü Sever, 2020 yılında il genelinde 127.500 dekar alanda Tohumluk üretimi yapılırken bunun 38.808 dekarının tohumluk ayçiçeği üretiminin oluşturmasıyla Türkiye’de üretimde Konya’dan sonra 2. Sırada yer aldığımızın altını çizdi. 
Son aylarda dünyada covid-19 pandemisi sebebiyle tarımsal üretimin daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Dr. Emine SEVER, bütün illerde olduğu gibi Eskişehir’de de tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve kesintisiz üretim yapmaya devam edildiğini belirtti.

İl Müdürü Sever, ilde her geçen gün tohumluk ekim alanlarına olan talep artarken üreticilerimizin sözleşmeli olarak yapılan ve yüksek getirisi olan tohumluk üretiminde de söz sahibi olmak istediğini belirtti. Tohum firmalarının üreticilere münavebeyi şart koşmaları sebebiyle tarım tekniğine uygun olarak yapılan münavebe sisteminin üretici tarafından benimsenmesinin kolaylaştığını söyleyen Sever, bunun da uygulamada uzun vadede tarımsal üretimde üst üste yapılan aynı ve tek tip ürün yetiştiriciliğinin neden olduğu her geçen yıl artarak devam eden hastalık ve zararlıların risklerinin azaltılmasını sağladığını ve bu şekilde birim alandan alınan verimin de arttığını vurguladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251