Tohumda belediye ve ziraat odalarına uyarı: Eleyip satamazsınız!

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, bazı belediyeler ve bazı ziraat odalarının eleme makinelerini köylerde gezdirip hasat edilen ürünlerden tohum çıkartarak bunu tekrar tohum olarak satışa sunduklarını belirterek, "Ben sertifikalı tohum almışsam çıkan ürünleri eleyip kendi kullanacağım tohumu sağlayabilirim ama bunu satmaya başladığım da işler değişiyor" dedi.

Tohumda belediye ve ziraat odalarına uyarı: Eleyip satamazsınız!
banner200

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, bazı belediyelerin ve ziraat odalarının eleme makinelerini köylerde gezdirip hasat edilen ürünlerden tohum çıkartarak bunu tekrar tohum olarak satışa sunduğunu söyledi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, bazı belediyeler ve bazı ziraat odalarının eleme makinelerini köylerde gezdirip hasat edilen ürünlerden tohum çıkartarak bunu tekrar tohum olarak satışa sunduğunu belirterek, “Sertifika konusunda devletin net bir kanunu varken bunu bu tür hareketlerle yaptığınız zaman izler birbirine karışıyor.” dedi. Savaş Akcan, yaptığı açıklamada Türkiye’nin sertifikalı tohum noktasında son 10 yıl içerisinde ciddi bir atılım içinde olduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl 1 milyon 185 bin tonun üzerinde sertifikalı tohum üretildiğini belirten Akcan, “Bu bizim 2023 hedefimizdi. Bunu şimdiden geçtiğimiz için 2023 hedefimizi 1,5 milyon olarak güncelledik. Hedefimiz çok büyük.” diye konuştu. Ülkede her sene 3 milyon ton tohumun toprakla buluştuğunun altını çizen Akcan, sertifikalı tohumun 3 yıl boyunca tohumdan eleme yoluyla tekrar kullanılabildiğini ve bu yüzden yılda 1 milyon tonun üzerinde sertifikalı tohum üretilmesi gerektiğini anlattı.
Gelişmiş ülkelerde sertifikalı tohum kullanımının yüzde 80’lerde olduğunu belirten Akcan, ülke olarak bu noktaya gelmek için mücadele ettiklerini söyledi.

ÇİFTÇİ NE EKTİĞİNİ BİLECEK 

Sertifikalı tohumdan çıkacak ürünün kalitesinin kamu tarafından tescillendiğini dile getiren Akcan, ürünün özelliklerini taşıyan bir kimlik kartı bulunduğunu, çiftçinin, tohumu alırken ürünün ne olduğunu bildiğini kaydetti. Türkiye’de tohumla ilgili dedikoduların önüne geçmek için tohumun kalitesinin kontrol altına alınması ve bir kurum tarafından tespitinin yapılması gerektiğini anlatan Akcan, “Sertifika, bunun için gerekli. Çiftçi ne ektiğini bilecek. Sonunda ne alacağını bilecek. Olası mağduriyetlerin giderileceği makam da var artık. Yüzde 20-25 verim artışı ve çıkan ürünün sağlığının tescilli olması çok önemli.” ifadesini kullandı.

Bazı üreticilerin sertifikalı tohum kullanmak yerine başka yolları tercih ettiğini bildiren Akcan, şunları kaydetti: “Bazı belediyeler ve bazı ziraat odaları eleme makinelerini köylerde gezdirip hasat edilen ürünlerden tohum çıkartarak bunu tekrar tohum olarak satışa sunmaktadır. Sertifika konusunda devletin net bir kanunu varken bunu bu tür hareketlerle yaptığınız zaman izler birbirine karışıyor. Doğru yanlış birbirine karışıyor. Ben sertifikalı tohum almışsam çıkan ürünleri eleyip kendi kullanacağım tohumu sağlayabilirim ama bunu satmaya başladığım da işler değişiyor. Yasal bir durum da değil. Burada devletin ciddi kontrollerinin olması gerekiyor.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 11:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
BİZ GELİŞMİŞ ÜLKE DEĞİLİZ
BİZ GELİŞMİŞ ÜLKE DEĞİLİZ - 12 ay Önce

Tohumcuların başında oturanların şunu iyice kafalarına sokması lazım: KENDİNİZİ GELİŞMİŞ ÜLKELERLE MUKAYESE ETMEYİN ÇÜNKÜ BÖYLE BİR ORTAMINIZ YOK... AMA AFGANİSTAN, PAKİSTAN, NİJERYA, KONGO FİLAN GİBİ ÜLKELERİN TOHUMCULARIYLA MUKAYESE EDEBİLİRSİNİZ... BAŞARILI OLMAK İÇİN EVVELA DOĞRU DÜZGÜN İŞ YAPMAK GEREKİR....

Koloğlu
Koloğlu - 12 ay Önce

Bakanlığın merkez ve taşra da bir çok kuruluşu varken belediyelerin tarıma el atmaları ilginç. Belediyelerin üreticiye destek vermeleri doğru ama bu iş bakanlığın koordinasyonuyla yapılmalıdır.

Çiftçi mehmet
Çiftçi mehmet - 12 ay Önce

Sayın savaş bey
Uluslararası anlaşmalar böyle demiyor..
Çiftçilerin tohum sarısı engellenemez
Bu hakkı uluslararası anlaşma ile garanti altına alınmıştır.

banner151

banner251