TOBB'dan bankalara faiz çağrısı! Sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faizleri de iki kat artmıştı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizlerin üretimin ve yatırımın önünde en önemli engellerden biri haline geldiğini belirtti. Bilindiği üzere Ziraat Bankası da sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarmıştı.

TOBB'dan bankalara faiz çağrısı! Sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faizleri de iki kat artmıştı
banner282

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizlerinin üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri haline geldiğini belirterek, “Bankalar, kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın çok üzerinde artırarak, büyümeye destek değil köstek oluyorlar’’ dedi. Bilindiği üzere Ziraat Bankası da sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını geçtiğimiz 4 Ocak'ta yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkarmıştı. 

Bankalara, ’reel sektöre sırtınız dönmeyin’ çağrısı yapan Hisarcıklıoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizleri, üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri haline gelmiştir. Kredi faizlerinin geldiği seviye, dünya genelindeki düşük faiz ortamına uymamaktadır ve girişimcilerimizin küresel rekabette ayakta kalmalarına engel oluşturmaktadır. Anadolu’nun dört bir tarafında, verimli ve düzgün çalışan pek çok işletme bulunmaktadır. Üretime, ihracata ve istihdama katkı sağlayan bu firmalarımız, ülkemizin milli servetidir ve korunmaları gerekmektedir. Dolayısıyla reel sektör üzerindeki finansman yükü azaltılmalıdır. Enflasyonun ve faiz oranlarının makul bir düzeye gelmesi için makroekonomik dengelerin gözetilmesine ihtiyaç vardır.

DAHA SORUMLU BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ

Öte yandan, kredi faizleri konusunda bankalardan daha sorumlu bir yaklaşım da bekliyoruz. Zamanında faiz indiriminde zorluk çıkaran bankalar, iş faiz artırımına geldiğinde gayet hızlı hareket edebiliyorlar. Kredi faizlerini, maliyetlerindeki artışın çok üzerinde yükselterek, büyümeye destek değil köstek oluyorlar. Bankalar, faizleri kolayca artırma alışkanlarına son vermeli ve sadece kendi gelirleri odaklı düşünmeyi bırakıp, ellerini taşın altına koymalılar.

Ayrıca pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşayan firmaların kredilerine yönelik daha yapıcı bir tavır sergilemeliler. Finansal ve reel sektörün ülkemize daha iyi gelecek sunmak üzere birlikte hareket ederek, birbirlerini daha iyi anlamaları gereken dönemdeyiz. Bu dönemde gelirleri de, maliyetleri de ölçülü tutup, birbirimize destek olmalıyız.

REEL SEKTÖRE SIRTINIZI DÖNMEYİN

Bankalarımıza seslenmek istiyorum; reel sektöre sırtınızı dönmeyin, hep bana olsun demeyin. Özellikle üretim, yatırım, ihracat yapanları ve istihdam sağlayanları özenle değerlendirin. Rekabetçi firmalarımızı ve girişimcilerimizi destekleyelim ve ayakta tutalım ki, büyüme ve ihracat kapasitemizi koruyalım ve sağlıklı şekilde arttıralım. Böylece pandemi sonrası, yeniden ve hızla ayağa kalkalım, küresel yarışta geride kalmayalım”.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Bu ülkede Dolar bizi ilgilendirmez diyen ekonomi bakanı, kepek ekin diyen tarım bakanı var. Önüne gelene terorist diyen cumhurbaşkanı var. Başımızdakiler neki bankalar farklı olsun

Cumhur
Cumhur - 1 yıl Önce

Tarımsal kredi faizlerinin artması çiftçi lehine, sübvansiyon oranına göre faiz indirimi var. Faizler %9 olsa devlet faizin tamamını sübvanse etse, aradaki finans maliyetini çiftçi ödeyecek. Örnek kredinin çiftçiye finans maliyeti %18 olsa 9’unu devlet karşılasa 9’unu çiftçi karşılar. Ama tarımsal faiz 17 olunca çiftçiye maliyet %1 olur.

Çiftçi
Çiftçi - 13 ay Önce

Enflasyon olmuş yüzde 15, özel bankadan ucuz kredi istiyor hisarciklı. Kendisi versin ucuz krediyi yörük sırtından kurban kesmesi.