TMO’nun küçük çiftçiden aldığı yüzde 8 KDV kaldırılıyor! 

TMO'nun ürün satışlarında vergi mükellefi olmayan çiftçilerden aldığı yüzde 8 KDV uygulaması kaldırılıyor.

TMO’nun küçük çiftçiden aldığı yüzde 8 KDV kaldırılıyor! 
banner200

TMO’nun ürün satışlarında küçük çiftçiden aldığı yüzde 8 KDV uygulamasından Hazine ve Maliye Bakanı Lüftü Elvan’ın haberinin olmadığı ortaya çıktı. Bakan Elvan’ın yıllardır çiftçinin tepkisini çeken ve kaldırılmasını istedikleri haksız KDV uygulamasından haberinin olmaması Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de çiftçinin sorunlarına karşı ne kadar duyarsız kaldığını da gözler önüne serdi. Elvan, haksız KDV uygulamasını öğrenince TMO Genel Müdürü Güldal’a talimat vererek, ürün satışlarında küçük çiftçiden alınan yüzde 8 KDV uygulamasının kaldırılması için çalışma yapılmasını istedi.  

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun küçük çiftçiye karşı uyguladığı yüzde 8 KDV uygulamasının kaldırılması için bir çalışma başlatıldığı ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın konuyla ilgili olarak TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a talimat verdiği öğrenilirken, söz konusu düzenlemenin yakında hayata geçirileceği kaydediliyor. 

Bilindiği üzere TMO’dan ürün alan çiftçiler vergi mükellefi ise yüzde 1, vergi mükellefi değilse yüzde 8 KDV ödüyordu. Vergi mükellefi olmayan küçük üreticilerin aleyhine olan bu uygulama yıllardır büyük tepki çekmesine rağmen, buradaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için bir çalışma yapılmamıştı. 

HAZİNE VE MALİYE BAKANININ BİLGİSİ YOKMUŞ! 

Küçük çiftçiyi mağdur eden bu uygulamadan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın bilgisinin dahi olmadığı ortaya çıktı. Büyük çiftçilerle küçük çiftçiler arasında ciddi bir adaletsizliğe neden olan bu uygulamadan Hazine ve Maliye Bakanının bilgisinin dahi olmaması, Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçinin sorunlarına karşı ne kadar duyarsız kaldığını da gözler önüne serdi. 

BAKAN İLE TMO GENEL MÜDÜRÜ ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan, TMO’nun ürün satışlarında küçük çiftçiden yüzde 8 KDV alındığını öğrenince şaşırıyor ve durumu öğrenmek için TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ı arıyor. Güldal, uygulamayı teyit edince, Elvan; ‘böyle bir şeyden benim nasıl haberim olmaz’ diyerek Güldal’a tepki gösteriyor. Güldal ise söz konusu uygulamayı kendilerine birkaç defa ilettiklerini ifade ediyor. Elvan ise, böyle bir uygulamadan kesinlikle kendisinin bilgisinin olmadığını belirterek, Güldal’dan bu haksızlığın biran önce giderilmesi için gerekli çalışmanın yapılmasını istiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 19:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Liyakat önemli
Liyakat önemli - 1 ay Önce

Ahmet Güldal bakanlıkta ki nadir liyakat sahibi bürokratlardan birisi yaptığı işi iyi yapar ve personeli de sever.

Ep
Ep - 1 ay Önce

Tc maliye bakanı haberim yok diyor ha bizde inandık ozaman neden bakan makamında oturutor ya koskoca bakanın haberi olmuyorsa Allah bilir güzelim ülkemde neler oluyor neler

Muhendese
Muhendese - 1 ay Önce

Vay be bürokrasiye bak sektör iyi yolda

kdv
kdv - 1 ay Önce

KDV'yi ne zamandır TMO ya da başka kurum alıyor da bunu o çözsün. Maliye alır KDV'yi, KDV oranını da Maliye belirler. TMO veya bir başkası kestiği fatura üzerinden KDV oranı ne belirlenmişse onu tahsil edip Maliyeye yatırır

Mehmet öbal
Mehmet öbal - 1 ay Önce

Çok normaldir..
Bürokratik oligarşi bunu onlarca yıl uygular ve yönetir.
SİYASİLERDE aval aval seyreyler
Çünkü bizim sistemde bürokratlar HANCI Siyasiler ise YOLCUDUR
Bürokratlar mevzuat karmaşası saglıyarak, bütçe ihtiyaçlarını gündem yaparak her türlü absürd uyhulamayı normalöil gibi icraa ettirirler
Bir Bakan bir siyasi oturduğu koltukta konusunda uzman değil, olaylara vakıf drğikse..
Bürokratlar Suya götürğr SUSUZ getirler..
Aynı burokratlar kendi menfaat ve çıkarlarını kanunlaştırırlar, onlarca yıl haksız kazanç temin ederler..

banner251