TMO’dan 11’inci arpa ithalatı ihalesi! 4500 TL’den 255 bin ton arpa ithal edilecek! 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) arpa ithalatına devam ediyor. TMO, 24 Haziran'da başladığı arpa ithalatında 11'inci ihaleyi bugün yaptı. 255 bin tonluk ihalede ortalama fiyatlar 327 dolar/ton oldu.

TMO’dan 11’inci arpa ithalatı ihalesi! 4500 TL’den 255 bin ton arpa ithal edilecek! 
banner282

TMO, bugün 255 bin ton arpa ithalatı ihalesi yaptı. İhalede ortalama fiyatlar 327 dolar/ton olarak sonuçlandı. İthal edilecek arpanın TL karşılığı ise 4500 TL’ye geliyor. TMO, bugünkü ihalenin onaylanması durumunda bugüne kadar 1'i iptal edilen 11 ihalede toplam 3 milyon 25 bin ton arpa ithal etmiş olacak. İthal edilen arpanın ortalama fiyatı ise 304 dolar/ton olarak gerçekleşecek.  

20 OCAK'TA YAPILAN İHALEDE FİYATLAR 324 DOLAR/TON OLMUŞTU

TMO'nun 23 Kasım'da yaptığı arpa ithalatı ihalesinde fiyatlar 356 dolar/tona çıkarak rekor kırmıştı. En son 20 Ocak'ta yapılan ihalede ise fiyatlar 324 dolar/ton olarak sonuçlanmıştı. Bugünkü ihale sonuçlarına göre ithal arpa fiyatlarının tonda 3 dolar arttığı görülüyor. 

ÇİFTÇİ 'YERLİ ÇİFTÇİNİN SUÇU NEYDİ?' DİYEREK TEPKİ GÖSTERDİ

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, TMO’nun arpa ithalat ihalesine tepki göstererek, "Yerli çiftçinin suçu neydi?” dedi. TMO’nun bugün yaptığı ihale sonucuna göre arpanın tonunun 4500 TL’den ithal edileceğini ifade eden Toy, “Evet soruyorum, yerli çiftçinin suçu neydi ki arpasına 1750 TL fiyat verilmişti” tepkisinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

İthal arpa fiyatına yerli buğday bile veremiyorum.yazık çok yazık.Yazarkasam olsa da bakanın önüne atsam keşke.ya da boş gübre çuvalı atayım.anca çuvalını alabiliriz ne de olsa

Fettah
Fettah - 3 ay Önce

Bizim ürünümüzü bedavaya sattirip , yurt dışında bu fiyatlara arpa getirip bizi zarara sevk edip, rizkimizi gasp edenleri Allah'a havale ediyorum .

üretici
üretici - 3 ay Önce

ya bu gavur ların özelliği neyki,arpalarının özelliğiney,harmandakinin 2 katından fazlaya alıyorlar,,,

nasır
nasır - 3 ay Önce

1750 tl akp ye oy veren çiftçiye çok bile 4500 tl ithalat yapan iş adamına az bile

Tekirdaglı
Tekirdaglı - 3 ay Önce

Çiftçi yaza yine satacak 2 liradan bugdayı

Köylü
Köylü - 3 ay Önce

Güzel tarım politikası 20 senede tarımı mahvettiniz

üretici
üretici - 3 ay Önce

ama çiftçinın malını ellerınden gelirse bedava alacaklar ama ithal sözkonusu olunca kesenın ağzı açılıyor bu millet meeeeeeeeeeeee dedıkten sonra iş işten geçiyor ne meeeeeeeeeeeeeee meeeeee
meeeeeeeeeeeee...

Yaşar Gümüşay
Yaşar Gümüşay - 3 ay Önce

lisanslı depodaki arpamizi dışarıdan alınan fiyattan niçin satamiyoruz? Anlaşılır değil.