TMO'ya ucuz buğday tepkisi! Çiftçinin gözünü korkutuyor!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) un ve yem fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için taahhüt kapsamında yem ve un sanayisine düşük fiyattan buğday ve arpa satışı yaparken, bu satışa sektörden tepki geldi. 

TMO'ya ucuz buğday tepkisi! Çiftçinin gözünü korkutuyor!
banner282

Taban Gıda’nın CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, TMO’nun regülasyonu kapsamında düşük fiyattan buğday satışının ekim yapacak olan çiftçinin gözünü korkuttuğunu belirterek, ekim miktarlarının azalmasına sebep olduğunu kaydetti. Hacıhaliloğlu, diğer yandan bu uygulamanın TMO'nun çeşitli taahhütlere dayandırmasının piyasada kafa karışıklığına neden olduğunu, bu kafa karışıklığının da hammadde satış fiyatlarının daha da yukarı çıkmasına neden olduğunun altını çizdi. 

DÜŞÜK FİYATLI BUĞDAY SATIŞI ÇİFTÇİNİN GÖZÜNÜ KORKUTUYOR!

Hasan Hacıhaliloğlu, şunları kaydetti: “TMO'nun aldığı önlemlerin başında piyasa fiyatlarının neredeyse yarı fiyatına piyasaya sunduğu hammadde satışları geliyor. Ancak piyasaya sunduğu bu satışları çeşitli taahhütlere dayandırması piyasada kafa karışıklığına sebep oluyor. Örneğin TMO’nun istemiş olduğu çok düşük fiyatlı satış taahhüdünü destek verdiği tonaj ile üretilebilecek miktar için değil de tüm fabrika kapasitesi için istemesi birçok üreticinin bu desteği kullanamamasına sebep oldu. Bu durum piyasa hammadde satış fiyatlarının daha da yukarı çıkmasına yol açtı. Bu şekilde düşük fiyatlı hammadde satışı aynı zamanda ekim yapacak çiftçinin de gözünü korkutuyor, ekim miktarlarının azalmasına sebep oluyor. Düşük fiyatlı hammadde satışı yerine, sıkı kontroller eşliğinde üreticilerin piyasaya sundukları son ürünlere destek verilmesi her açıdan çok daha faydalı olacaktır”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 20:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
tüik ve yalan
tüik ve yalan - 2 ay Önce

Allah peygamber deyip deyip sahtekarca enflasyon açıklayan açıklatanlar Allah çocuğunuzun cesedini göstersin size bu milletin emeğini çalan hırsızlar dolar milyonerleri

Nedim sadri
Nedim sadri @tüik ve yalan - 1 ay Önce

akepeliler tamamı

vatandas
vatandas - 2 ay Önce

Tarımdanhaber yetkilileri hiç mi utanmanız yok? bir önceki haberinizde buğday rekor kırıyor 400 dolar oluyor diye haber yapıyorsunuz sonra ucuz buğday çiftçinin gözünü korkutuyor diye haber yapıyorsunuz. 400 dolar olan buğday nasıl çiftçinin gözünü korkutsun?

Alınteri
Alınteri @vatandas - 1 ay Önce

Bugün doğru yüksek fiyat onu demek istemişler yarın milletin alın terini de bedavaya carpacaklar harman gelende cokta doğru bir tesbit yapmışlar hırsızlığın nasıl olduğunu söylemiş...

dolar
dolar - 2 ay Önce

dolar yükseldikçe millet perişan oluyor ülkenin başındaki çare bulamadıkça

SedaT
SedaT - 1 ay Önce

Ya hep eleştiri hep karamsar lık hep kötüleme varmı çözüm öneriniz varsa onu söyleyin

çözüm
çözüm @SedaT - 1 ay Önce

çözüm katardan para dilenmek aşalanmak ..çözüm üreten ekonomi olmak satarak yönetmemek cahil herif

Alınteri
Alınteri @SedaT - 1 ay Önce

Har Man zamanı tmo neden almadı sitokculara milleti boğdurdu birde t mo
İthali neden piyasaya yani sitok cularaverdi kara borsa olanda şimdi nerede o üretici üretimini yapacak sitokcu değil .şimdide tüketiciyi boğduruyor.hani derlerya hırsızın hicmi sucu yok.