TMO'ya hızlı ithalat yetkisi!

Gıda enflasyonundaki yükselme ihtimaline karşı TMO'ya ihalesiz, sınırsız her türlü tarım ürününü ithal etme yetkisi verildi. TMO, patates ve soğan dahil her türlü tarımsal ürünü İhale Kanunu'na tabi olmaksızın ithal edebilecek. Çifti, karara tepkili.

banner255
TMO'ya hızlı ithalat yetkisi!
banner200

Çiftçiye yine ithalat darbesi geliyor. Gıda enflasyonundaki yükselme ihtimaline karşı AK Parti, TBMM Bütçe Komisyonu'nda geçen kanun teklifine yeni bir madde ekleyerek, TMO'ya ihalesiz, sınırsız her türlü tarım ürünü ithal etme yetkisi verdi.

Yeniçağ Gazetesinin haberine göre, hükümet gıda enflasyonundaki yükselmeye karşı, TMO'ya ihalesiz, sınırsız tarım ürünü ithalatı yetkisi verdi. Toprak Mahsulleri Ofisi'ne, patates ve soğan dahil her türlü tarımsal ürünü İhale Kanunu'na tabi olmaksızın ithal etme yetkisi verilmesini öngören madde vergi paketine ilave edildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) her türlü tarımsal ürünü Kamu İhale Kanunu'na (KİK) tabi olmaksızın yurtiçinden veya yurtdışından satın alma yetkisi veriliyor. TMO bu ayrıcalıklı madde sayesinde soğan, patates ve domates de dahil her türlü tarımsal ürünü ihale yasasının hükümlerine uymaksızın dilediği anda ithal edebilecek.

Konut alım satımından konaklamaya kadar birçok alanda vatandaşa ciddi vergi yükleri getiren yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. TMO'nun ihale mevzuatı dışına çıkarılma gerekçesi, "üretimin yetersiz olması nedeniyle ürün fiyatlarında meydana gelebilecek olağanüstü dalgalanmaların önlenmesi veya ürünlerde fiyat istikrarının sağlanması" diye ifade edildi. 

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, İhale Kanunu'na uyulması nedeniyle TMO'nun çok hızlı bir şekilde ihale açıp tarımsal ürün ithal edemediğini belirtirken, yeni düzenleme sayesinde çok daha kısa süre içinde tarımsal ürün ithal edebileceklerini söyledi.

İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da, TMO'nun yurt dışından tarımsal ürün ithal etmesine de böylesine hızlı ithalat yetkisi almasına da gerek olmadığını belirtirken, "Tarlalar boş duruyor, TMO ithalat yetkisi alıyor. Bakın tam ekim zamanı. Neye ihtiyacınız varsa, neyi ithal etmek istiyorsanız bugün ekin mayısta, haziranda biçin. İthalat yapmayın" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk vatandaşı
Türk vatandaşı - 1 yıl Önce

Biz bu TMO ya mısır satcaz diye kırk takla attırırlar kırık var çer çöp var sonundada satamayız....elin gavuru ne tatlıymış

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Bu karar sadece üreticiyi bitirmeyecek hububat ticaretine de darbe vuracaktır. Tek alıcı tek satıcı TMO olacaktır. İthalat için ödenen paraları üreticilerin maliyetlerini sübvanse edilmesinde kullanılsa üretim artar İthalata olan bağımlılık sona erecektir.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Bu kadar yüksek girdilerle, yüksek faizlerle, tarım kredi deki gibi, çiftçiye de bedava sat, bu işi ciftciyiz ama nasıl yapabiliriz, ciftciligi yapmayın diyorlar.

banner151

banner251