TMO: Piyasa şartlarına göre hareket ediyoruz!

TMO gündemdeki arpa ithalatı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, 280 dolardan ithal edilmeyen arpanın 289 dolara ithal edilmesine açıklık getirdi.

TMO: Piyasa şartlarına göre hareket ediyoruz!
banner282

Yapılan açıklamada bazı ihalelerde alınan fiyatların o tarihteki cari piyasa fiyatına göre kabul edilebilir seviyenin üzerinde olması halinde önceki ihalelerde uygun fiyatlarla yapılan bağlantı taahhütlerinin tedarik süreci de dikkate alınarak ihalelerin kısmen veya tamamen iptal edilebildiği kaydedildi. Bilindiği üzere TMO, 3 Ağustos’ta yaptığı ihalede fiyatların bir önceki ihaleye göre yaklaşık 50 dolar artarak 280 dolar/tona çıkması üzerine yapılan arpa ithalat ihalesi iptal edilmişti. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan ihalede ise ortalama 289 dolar/ton’dan ihaleler sonuçlandırılmıştı. 

YAŞANAN KURAKLIKLA BİRLİKTE FİYATLAR YÜKSELMEYE BAŞLADI

Yaşanan kuraklıktan dolayı özellikle hasadın ilk başladığı Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde üretim ve verimde kayıplara yol açtığı, bu bölgelerde piyasa fiyatlarının artış eğilimine girdiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hububat ve yem piyasalarındaki anormal gelişmelerin önlenmesi amacıyla,  TMO tarafından satış fiyatlarımızın ilan edilmesini müteakip başta tüketicilerimiz olmak üzere et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetlerinin düşürülmesini teminen Toprak Mahsulleri Ofisinin yetki ve imkânları arttırılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Yem Regülasyon Çalışması başlatılmıştır. 

TMO STOKLARI DIŞ ALIMLARLA TAKVİYE EDİLİYOR

Bu kapsamda TMO stokları kullanılarak ve dış alımlar ile takviye edilerek hasat dönemi içerisinde piyasaya ürün arzına devam edilmiş, yem fiyatlarındaki artışlarının önüne geçilmiş ve bir miktar düşüş sağlanmıştır. Bugün gelinen noktada, özellikle dünyada aynı anda yaşanan sel felaketi, don olayları, kuraklık gibi iklim koşullarının hasat sürecini olumsuz etkilemesi ile birlikte önemli üretici ve ihracatçı ülkelerin üretim rakamları düşürülmekte ve dünya fiyatları büyük dalgalanmalar gösterebilmektedir.

TEDARİK SÜRECİNİ DİKKATE ALARAK İHALE İPTAL EDİLDİ 

Bu gelişmeler TMO’nun stoklarını takviye etmek amacıyla düzenlediği ihalelerde verilen fiyatlara da yansımaktadır. Bazı ihalelerimizde alınan fiyatların o tarihteki cari piyasa fiyatına göre kabul edilebilir seviyenin üzerinde olması halinde; dünyada hububat hasadının ortasında olunması ve önceki ihalelerde uygun fiyatlarla yapılan bağlantı taahhütlerinin tedarik süreci de dikkate alınarak ihale kısmen veya tamamen iptal edilebilmektedir.  

TMO, stoklarının düzenli olarak takviyesine devam etmek üzere gerektiğinde yeni ihaleler düzenlemekte, tedarik sürecini yeni gelişmeleri de dikkate alarak yönetmekte ve iç satış programlarını aksatmadan yürütmektedir. Özellikle hayvan yetiştiricilerimiz uygun fiyatlarla yapılan arpa satışlarından büyük memnuniyet duyduklarını sıklıkla ifade etmektedirler. Bazı kesimlerce TMO ihalelerinin onay ve temin süreçleri yanlış yorumlanarak piyasaya ürün arzının azalacağı, TMO’nun satışlarına devam edip edemeyeceğinin belirsiz olduğu gibi gerçek dışı görüş ve yorumlar yapılarak piyasada spekülasyon oluşturulmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

PİYASA İSTİKRARINI SAĞLAMAK ÜZERE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ 

TMO olarak bir kez daha altını çizmek isteriz ki, içinde bulunduğumuz olağandışı piyasa koşullarında piyasa istikrarını sağlamak üzere Kuruluşumuzun her türlü imkan ve yetkisi mevcuttur. Stoklarımızın takviye edilerek piyasaya ürün arzımızın yeni hasada kadar kesintisiz devam etmesi için gerekli planlama yapılmış olup ayrıca tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızla işbirliği içinde ihtiyaç duyulması halinde her türlü tedbir alınacaktır. TMO tarafından iç ve dış piyasalar dikkatle ve güncel olarak takip edilmektedir. Bu sebeple Hububat piyasaları hakkında farklı amaç ve mülahazalarla çıkarılan spekülatif haberlere itibar edilmemesini önemle rica ederiz” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 15:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 10 ay Önce

Emin olun, yalana, tiyatro ya doyduk, sabırsızlıkla seçim bekliyoruz, piyasanın durumuna göre oynuyacagiz.

banner151