TMO nohut ithal etti mi?

TMO, bakliyat görevi verilen hiçbir dönemde nohut ithalatı gerçekleştirilmediğini açıkladı.

TMO nohut ithal etti mi?
banner200

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Sayıştay raporundaki verileri referans alarak yaptığı TMO'nun stoklarında nohut varken yurtdışından nohut ithal ettiğine yönelik açıklamaları üzerine TMO, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

GERÇEKLERİ YANSITMAMAKTADIR

"Bazı basın yayın organlarında yer alan, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sayıştay raporundaki verileri referans aldığını beyan ederek, “TMO, stoklarında nohut varken yurtdışından nohut ithal etti…” şeklindeki ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün (TMO) 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nun hiçbir bölümünde, TMO’nun nohut ithal ettiğine ilişkin tek bir tespit bulunmamaktadır. Nitekim TMO, bakliyat görevi verilen hiçbir dönemde nohut ithalatı gerçekleştirmemiştir.

Son olarak 2018 yılında Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında bakliyat alımları ile görevlendirilen TMO, bu kapsamda yurt içinden 2018 yılında 96 bin ton, 2019 yılında 234 bin ton ve 2020 yılında 6 bin ton nohut alımı yapmıştır. İthalatın aksine TMO, 2019 yılında 22 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirmiştir.

Stoklarımızda bulunan nohut yurt içi satışlara arz edilmiş olup sektör tarafından Kuruluşumuzdan alımı yapılan nohut gerek yurt içi tüketime gerek ihracata yönelik olarak değerlendirilmektedir.

Ülkemiz 2018 yılından itibaren her yıl artan oranda nohutta net ihracatçıdır. 

TMO olarak hiçbir dönemde nohut ithal etmedik, etmiyoruz. 

Ancak, özel sektör tarafından, özel tüketim amaçlı bir çeşit olan 10 mm ve üzeri yüksek kalibreli nohut ithal edilmektedir. Nitekim özel sektör tarafından; 2018 yılında 93 bin ton nohut ithalatına karşılık, 117 bin ton nohut ihracatı, 2019 yılında 13 bin ton ithalata karşılık, 127 bin ton nohut ihracatı, 2020 yılı Kasım ayı itibariyle de 18 bin ton ithalata karşılık, 128 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirilmiştir. TMO, dün olduğu gibi bugün de üretici ve tüketicimiz başta olmak üzere tüm sektör paydaşlarının yararına çalışan bir kurumdur. 

Bilgi, belge ve gerçeklere dayanmadan yapılan açıklamalara halkımız itibar etmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim
İbrahim - 7 ay Önce

ee evdeki TMO dan geçen yıl aldığım nohutun üzerinde ithal ibaresi var. inanmayana paketi gösteriyim. yalanında böylesi.

Ünal Evcim
Ünal Evcim - 7 ay Önce

İthalat ve ihracat rakamları sadece ağırlık değil, değer (TL ve Dolar) olarak ta verilmelidir!

emre şen
emre şen - 7 ay Önce

arpa da ithal etmemişsinizdir kesin. hem de ağustos da biz daha biçmeden!

Misafir
Misafir - 7 ay Önce

Türkiyede çiftçinin sorunu : ithal ürünler

banner151

banner251