TMO ithal ettiği ayçiçeği yağını rafine ederek piyasaya satacak! 

TMO’nun tarihinde ilk kez ithal ettiği ayçiçeği yağı, Ramazan ayı öncesinde satışa sunulacak. İthal edilen ayçiçeği yağının satış fiyatı henüz belli olmazken, 5 litrelik paketler halinde TMO’nun 154 satış noktası ve PttAVM üzerinden satılacak.

TMO ithal ettiği ayçiçeği yağını rafine ederek piyasaya satacak! 
banner200

Ayçiçeği yağı fiyatları üretimin yetersiz olmasından dolayı sürekli yükselirken, TMO tarihinde ilk kez ayçiçeği yağı ithalatı yapmıştı. Ayçiçeği yağı fiyatlarının zeytinyağı fiyatlarıyla yarışmaya başlaması vatandaşın alım gücüne büyük darbe vururken, yarım litrelik yağlar piyasaya sürülmeye başlanmıştı. TMO’nun ithal ettiği ayçiçeği yağını doğrudan kendisinin satacak olması dikkat çekerken, bu satışların piyasa fiyatlarını nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TMO’nun ithal ettiği ayçiçeği yağı, Ramazan ayı öncesinde satışa sunulacak. İthal edilen ayçiçeği yağının satış fiyatı henüz belli olmazken, 5 litrelik paketler halinde TMO’nun 154 satış noktası ve PttAVM üzerinden satılacak. TMO’nun ayçiçeği yağı satışları, piyasa fiyatlarını düşürmesi beklenmiyor. 

ÜRETİM YETERLİ OLMAYINCA FİYATLAR ALDI BAŞINI GİTTİ!

Türkiye’de ayçiçeği yağı fiyatları, yeterli üretim olmamasından dolayı 3, 4 katına çıktı. Normalde 5 litrelik ayçiçeği yağı 20, 25 TL arasındaki iken pandemi ile birlikte fiyatlar 85, 90  liraya kadar yükseldi. Temel gıda maddesi olarak ayçiçeği yağının fiyatlarının bu oranda artması vatandaşın alım gücünü de olumsuz etkiledi. 

TMO TARİHİNDE İLK KEZ AYÇİÇEĞİ YAĞI İTHAL ETTİ 

Yağ fiyatlarının durdurulamayan yükselişine karşılık hükümet, ayçiçeği yağı ithalatında gümrük vergilerini düşürürken, TMO’ya da tarihinde ilk kez ithalat yetkisi verildi. TMO, geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı ithalat ihalesinde yaklaşık 6 bin ton ayçiçeği yağı ithal etti. TMO’nun ithal ettiği yağın piyasaya nasıl verileceği belirsizliğini korurken, alınan bilgilere göre TMO ithal ettiği yağı doğrudan kendisi satacak. 
TMO yetkililerinden alınan bilgilere göre, ithal edilen 6 bin ton ayçiçeği yağı rafine edilerek 5 litrelik paketler halinde satışa sunulacak. TMO’nun 154 noktasından ve PttAVM üzerinden satılacak ayçiçeği yağının fiyatı ise henüz belli olmadı. Satış fiyatları rafine maliyeti belli olduktan sonra açıklanacak. Ayçiçeği yağının Ramazan ayı öncesinde satışa başlanacağı kaydediliyor. 

AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARI ALTINLA YARIŞIYOR

5 litrelik ayçiçeği yağı fiyatlarının 85, 90 liraya kadar çıkması vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilerken, yarım litrelik yağlar piyasaya sürülmeye başlanmıştı. Bu durum vatandaşın ayçiçeği yağı fiyatlarında yaşadığı krizi gözler önüne sermişti. 

TMO’NUN AYÇİÇEĞİ SATIŞI FİYATLARI NASIL ETKİLEYECEK? 

TMO’nun yaklaşık 6 bin ton ayçiçeği yağını rafine ederek piyasaya satacak olması, ayçiçeği yağı fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak edilirken, piyasa fiyatlarını aşağıya çekmesi de beklenmiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ùretici
Ùretici - 6 ay Önce

Patatesler soganlar depolarda alıcı bulamayıp çürümeye terk edilsin. Depolardaki elmalar alıcı bulamayıp maliyetinin çok altına meysu fabrikalarına verilsin. baklagiller buğday ital edilsin ayçiçek yağı iki katına çıkıp ital edilsin zeytin yağı ihracatı durdurulsun portakal iç piyasada enfilasyonu yükseltir diye ihracatı zorlaştırılsın gübre fiyatları iki katına çıksın. Besici süt üreticisi zarar etsin ital hayvan getirilsin Üreten zarar etsin aglasın tüketen çok pahalı desin alamayıp aglasın. Bu nasıl bir tarım politikası? Bide demesinmi en başarılı tarım bakanı Benin diye..

Abdullah
Abdullah - 6 ay Önce

Yalan haber yapıp sizde abartmayın. Tamam yağ fiyatlari aşırı zamlandı doğrudur. Ama sizde 20 tlden 90 tl ye çıktı demeyin yahu ayiptır. Ben de bir çiftçiyim trakya birlikin trakyağ markalı ayçiçek yağini alirim. Gecen sene bu vakitler 38 tl den 65 tl ye cikti. Çok mu zam tabiki cok asiri ama sizinkide resmen fareyi aslan göstermek.

banner151

banner251