TMO ihaleyi iptal etti buğday alım fiyatında kendisini ele verdi! 6300 liranın üstünde fiyat beklemeyin! 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 480 bin tonluk buğday ithalatı ihalesini iptal etti. Fiyatlar 23 Mart’ta yapılan buğday ithalat ihalesinin altında kalmasına rağmen ihalenin iptal edilmesi, Mayıs ayında açıklanacak alım fiyatları için önemli bir işaret olarak değerlendirildi.

TMO ihaleyi iptal etti buğday alım fiyatında kendisini ele verdi! 6300 liranın üstünde fiyat beklemeyin! 
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, arpa buğday ithalatı ile ilgili önemli paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Toy, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin önceki gün yapmış olduğu 480 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesinin iptal edildiği yönünde duyum aldığını belirtti. Toy, “Hasat döneminde ithalat çok yanlış bir hareketti ve çiftçi buna çok tepkiliydi. İptal edilmiş olmasını umuyorum” dedi. 

İTHAL BUĞDAY FİYATLARI 23 MART'TA YAPILAN İHALENİN ALTINDA KALMIŞTI

TMO’nun önceki gün yaptığı 480 bin tonluk buğday ithalat ihalesinde ortalama fiyat 420 dolar/ton olmuştu. İhalede oluşan fiyatlar bir önceki yani 23 Mart’ta yapılan iki ayrı ihalenin altında kalmasına rağmen önceki gün yapılan 480 bin tonluk ihalenin iptal edilmesi dikkat çekti. 

İHALE İKİ AÇIDAN ÇİFTÇİYİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYORDU

Söz konusu ihale iki açıdan çiftçiyi yakından ilgilendiriyordu. Birincisi tam hasat döneminde bu ithalatın yapılacak olması ikincisi ise hububat alım fiyatlarının ithalat rakamlarının altında kalıp kalmayacağı büyük önem taşıyordu. 

İHALE ONAYLANMIŞ OLSAYDI 6300 LİRANIN ALTINDA BİR FİYAT HÜKÜMET İÇİN CİDDİ BİR HANDİKAP OLUŞTURACAKTI

İhalede oluşan 420 dolar/tona göre Türkiye hasat döneminde 6300 TL/tondan buğday ithal etmiş olacaktı. Hububat alım fiyatlarında da bu fiyat bir gösterge olacak, buğday alım fiyatının bu rakamın altında açıklanması da hükümet için ciddi bir handikap oluşturacaktı. 

BUĞDAY ALIM FİYATLARI 6300 LİRANIN ALTINDA MI KALACAK?

Dolayısıyla TMO’nun önceki gün yaptığı 480 bin tonluk buğday ithalat ihalesini, fiyatlar 23 Mart’ta yapılan ihalenin üstünde olmamasına rağmen iptal edilmesi, Mayıs ayında açıklanacak hububat alım fiyatları için önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 02:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 3 hafta Önce

Ülke kıtlık için alarm veriyor süt üreticilerinin zararını acil önleyin yılbaşını bulmaz ekmek 10 süt markette 50tl.olmaya doğru gidiyor tarım bakanı bakıyor un sanayicisi yem sanayicisi süt sanayicisi üreticiyi eziyor milletide soyuyor

Seyho
Seyho - 3 hafta Önce

Yeni mahsul bugday 10 tl olması lazim

Üretici
Üretici @Seyho - 3 hafta Önce

Onu ederini bilmemde.ihalede Gavurdan gelecek olan fiyatı Türk Müslüman üreticisine vermezler.

çiftçi
çiftçi - 3 hafta Önce

rüya gürüyorlar rüya haydi ukrayna ne güne duruyor alsınlar ukraynadan bir kilo gübre kaç paraki buğdayı milletın elinden ucuz kapacaklar geçti bolunun pazarı deh deh sür eşeği niğdeye bu millet artık herşeyı gürdü hep kazıklandık hep kazıklanacakmıyız bitti satmiyacağız nereden bulurlarsa bulsunlar.hani gemiyi karadan yürüteceğiz genede vatandaşımızı düzlüğe çıkaracağız demişti sayın tarım bakanımız buyursun bir metre karada yürütsün..

salo
salo - 2 hafta Önce

6300 lira deyil birha 6300 daha katsanız olabilir çünkü eyer ab diyorki mazot 35 40 tl olabilir durum buysa dedığımden başka satmasınlar....fikrimi süylüyorum sadece...

Mete Hatipoğlu
Mete Hatipoğlu - 3 hafta Önce

Buğdayı 8 liradan alaya vermemki depoda duracak

çiftçi
çiftçi - 2 hafta Önce

TMO ihaleyi iptal etmedi doğru konuşun vermediler sizde merak etmeyın TMO size ucuza verecek mal yok türk çiftçisinde mazota güre gübreye güre ilaca güre elektriğe güre maliyete güre ve kazanca güre konuşuruz inşaAllah dehaydi kolay gelsın sayın türk çiftçileri..

Ciftçi
Ciftçi - 2 hafta Önce

Hindistanda kuraklık var. Bugday ihracatı yasaklandı

Yasin harman
Yasin harman - 2 hafta Önce

6 300 e çorap kalmadı 150 ton bugdayim çıkar normal sarrtta vermem beklerim ..