TMO Genel Müdürü: En ucuz buğdayı Türkiye ithal etti Ocak-Şubat'ta fiyatların ne olacağını bilmiyoruz!

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yapılan ekmeklik buğday ithalatındaki fiyat farkını ithalatçı ülkelerin yoğun ithalatına bağlarken, bu süre içinde diğer ülkelere göre en ucuz buğdayı Türkiye'nin ithal ettiğini ileri sürdü. Güldal, ithal buğday fiyatlarının Ocak-Şubat aylarında kaç lira olacağına dair bir öngörüde bulunmanın da imkansız olduğunu ifade etti.

TMO Genel Müdürü: En ucuz buğdayı Türkiye ithal etti Ocak-Şubat'ta fiyatların ne olacağını bilmiyoruz!
banner200

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, ithal buğdayda fiyatların yükselmesini ithalatçı ülkelerin ithalata erken başlamasına bağladı. Pandemiyle birlikte dünyada ithalatçı ülkelerin buğdayda çok yoğun bir şekilde dış tedarike yöneldiğini bildiren Güldal, Aralık-Ocak-Şubat aylarında yükselmesi beklenen fiyatların bu sene Eylül-Ekim ayından itibaren yükselmeye başladığını vurguladı. Güldal, bu süre içinde buğdayı yine en ucuz ithal eden ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

GÜLDAL ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ 

Bilindiği üzere TMO'nun Ağustos ayında yaptığı ekmeklik buğday ithalatı ile Eylül ve Ekim aylarında yaptığı ithalat arasında ciddi fiyat farkları oluşmuştu. Ağustos ayında yapılan ihalede ekmeklik buğday 222 dolardan ithal edilirken, ithal buğdayın fiyatı Eyül ayında 245 dolara, Ekim ayında ise 257 dolara çıkmıştı. TMO, Ağustos ayında 390 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesi yaparken, bu ihaleyi fiyatlar düşükken neden daha yüksek tonajlı yapmadığı eleştirileri gündeme gelmişti.

BUĞDAYI EN UCUZ TÜRKİYE İTHAL ETTİ 

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Çiftçi TV'de 10 Ekim Cumartesi günü yayımlanan Galip Umut Özdil'in sunduğu “Tarımda Bir Umut” programında bu eleştirilere açıklık getirdi. Pandemi dolayısı ile dünyada ithalatçı ülkelerin Türkiye gibi düşündüğünü belirterek, çok yoğun bir şekilde dış tedarike yöneldiklerini dile getiren Güldal, "Suudi Arabistan bir seferde 745 bin ton çıktı. Bunun bir kısmını fiyattan dolayı iptal etti. Ağustos ayından itibaren Mısır 7 seferde yaklaşık 2 milyon ton civarında alım yaptı. Tunus, Ürdün, Pakistan gibi birçok ülke 300 bin ile 500 bin tonlar arasında tedarike çıktı. Hepsinden en ucuz tedarik eden de Türkiye oldu. Şunu demek istiyorum talebin artması ihracatçı ülkelerde fiyatların erken yükselmesine sebep oldu” dedi. 

BUĞDAY FİYATLARININ OCAK-ŞUBAT'TA NEREYE GELECEĞİNİ KİMSE ÖNGÖREMEZ

Güldal, şunları kaydetti: “Hali ile erken başlamış pandemi dolayısı ile Aralık-Ocak-Şubatta yükselmesi beklenen piyasalar bu sene Eylül-Ekimden itibaren yükselmeye başladı. Bu büyük bir risk aslında. Şunu da kabul etmek lazım süreç erken başladı ama Ocak-Şubat'ta nereye geleceğini kimse öngöremez. Bir de salgın dönemi dolayısı ile salgının ne zaman biteceği belli değil. TMO'nun bu operasyonları yapmasının sebebi, stokları güçlendirmek, satışa açtığımız miktarların yerini doldurmaktır"

ÖNGÖRENLER VAR GENEL MÜDÜRÜM!

Diğer yandan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'ın buğday fiyatlarının Ocak-Şubat aylarında nereye gideceğini kimse öngöremez açıklamasını eleştiren ziraat mühendisi Faik Toy, kendisinin 4 Mayıs'ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımı hatırlattı. Toy, "TMO Genel Müdürü piyasaların Ocak-Şubat'ta nereye geleceğini kimse öngöremez demiş. İddialı olmuş. Öngörenler var Genel Müdürüm. 4 Mayıs'ta sebebiyle birlikte çok iddialı bir şekilde öngördüm. Stokları da ithalat yerine değerinde fiyatla çiftçimizin ürünüyle güçlendirebilirdiniz" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 20:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

TMO, her yıl enflasyon oranında müdahale alım fiyatını artırarak üreticileri desteklemeye çalışmaktadır. TMO almış olduğu ürünlerin üzerine gider maliyetlerini de ekleyerek satış fiyatı belirlemektedir. Serbest piyasadaki aktörler de TMO'nun alım satım fiyatlarına göre pozisyon alıyorlar.
Sonuçta GIDA enflasyonu artmaktadır. Müdahale alım politikası bu şekilde olduğu sürece gıda enflasyonu hiçbir zaman düşmeyecektir.
Bu sistemin değişmesi gerekiyor üreticileri, tüketicileri mağdur etmeyecek, gıda enflasyonunu artırmayacak bir sistemin zamanı geldi de geçti bile. Müdahale alım fiyatı sabit tutulup üreticilere gerçek anlamda destekleyici Prim desteği verilmelidir.

Sınavla Atanmış İlçe Müdürü
Sınavla Atanmış İlçe Müdürü - 1 yıl Önce

Alım garantisi verip üretimi teşvik etmek senin görevin değil mi? sizi nasıl bulup il müdürü sonra genel müdür yapıyorlar anlamıyorum. Al benim fikrim de bu. Sınavla atanmamış hiç birinize saygı duymadım, duymayacağım da... Adınızın önünde Prof dahi yazsa herkese açık olan bir sınavdan geçip geleceksiniz o makamlara... Yeni ithalat modeli icat eden bürokratımız da oldu sonunda. Tıpkı Benim bir fikrim yok senin varsa söyle diyen akıl-fikir dileyen bakan yardımcısı gibi...

Gizli no
Gizli no - 1 yıl Önce

Yerli uretici bitene kadar ucuz satarlar. Bu sizin basariniz degil. Oyun bu sekilde

Hasan gün
Hasan gün - 1 yıl Önce

Hani bakanın ithal etmiyordu. Sizler aynı gidin şu kurumdan kurum tahatlasın.

banner151

banner251