TMO Fındık Satarsa "Kendimi Yakarım" demişti

TMO'nun fındık satışına başlamasıyla birlikte ocak ayında AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'nun yaptığı yorum akıllara geldi. Gündoğdu TMo'nun fındık satışı yapması durumunda kendisini yakacağını belirtmişti.

TMO Fındık Satarsa
banner200

TMO'nun fındık satışına başlamasıyla birlikte ocak ayında AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'nun yaptığı yorum akıllara geldi. Gündoğdu TMo'nun fındık satışı yapması durumunda kendisini yakacağını belirtmişti. Bu konu ile ilgili Gündoğdu değerlendirmede bulunarak, “Ben o sözü üreticinin yanında olduğumuzu göstermek için söyledim. TMO'nun ucuz fiyatla fındık satmasını bekleyen kesimler vardı. Ancak TMO şimdi 12 lira gibi piyasa fiyatının üzerinde fındık satıyor. Bu olumlu bir gelişme” şeklinde konuştu.

TMO fındık satışına başlayacağını açıklayarak, Giresun kalite kabuklu fındığın kilosunu 12 lira 50 kuruş, levant kalite kabuklu fındığın kilosunu 11 lira 50 kuruş ve sivri kalite kabuklu fındığın kilosunu ise 10 lira 50 kuruştan, 2016 ürünü fındıklar ise bu fiyatların 50 kuruş altında satılacağını belirtti. Fiyatlar 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerli olacak.

TMO'dan gelen bu açıklama üzerine gözler Gündoğdu'ya dönünce, açıklamada bulunan Milletvekili, “Şu an TMO'nun pazara fındık satması değil, benim 1,5 ay önce konuştuğum laf konuşuluyor. O zaman da söyledim TMO fındık satmamalı, satacaksa da eğer düzgün yol izlenmeli. Geçtiğimiz Salı günü AK Parti Grup toplantısında sayın Tarım Bakanımıza gittim fındık satışı ile ilgili karar olmasın, olursa sıkıntı olur diye söyledim. Bakan da böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Çarşamba akşamı ise TMO fındık satışı kararı verdi. Burada benim suçum günahım ne olabilir? Daha önce TMO'nun fındık satmaması gerektiğini söylerken üreticinin yanında olduğumuzu göstermek için söyledim. Ben kendimi yakarım derken bile basın toplantısında TMO aldığı fiyatın altında 8 lira gibi bir rakama daha düşük rakamlara fındık satarsa bu Ordu'nun felaketi olur, buna asla müsaade etmeyiz dedim. Ama aldığı fiyatın üzerine 12 TL'ye fındık satması hem üreticinin lehine fındık fiyatı yükselmiş oluyor. Alivre satış yapanların hepsi fındık fiyatını mecbur yükseltmek zorunda kalacak. Biz bu lafı söylemeseydik, fındığın arkasında durmasaydık fındıkla ilgili konuşmuyorsunuz diye tepki alacaktık. Belki kendimizi yakarız demeseydim TMO'nun açıkladığı fiyat 8 lira 9 lira olacaktı. Niye böyle bakmıyoruz. Keskin bir çıkış yaparak TMO düşük fiyatla fındık satarsa meclisin önünde kendimi yakarım demiştim. Satış yüksek fiyatla yapılmakta. Bizim söylediğimiz söz bu milletin lehine bir söz. Muhalefet fındıkla ilgili ne yapmış ne söz etmiş bunları ortaya koysunlar. Ne yani, devlet elindeki fındığı çürümeye bıraksın ve 1 milyar 400 milyonu çöpe mi atsın?” ifadelerini kullandı.

TMO'NUN SATIŞ FİYATLARINA ELEŞTİRİ GELDİ

Verdiği tepkinin fındığa bir destek olarak yapıldığını ve bu tepkiyi vermemiş olsaydı fındığın ve üreticinin desteklenmediğinin düşünülebileceğini belirtti. Şu an açıklanan fiyatların ideal olduğunu, daha düşük fiyat verilmiş olsa geri dönülmez bir zarara uğranabileceğini ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyun
Duyun - 4 yıl Önce

Olur mu olur vekilim

yazık yazık
yazık yazık - 4 yıl Önce

nolur artık bü ülkeyi bu milletin derdini bilenler yönetsin bıktık artık bu yalanlardan çitçi üretici bunların çok umrunda sanki

banner151

banner251