TMO eski Genel Müdürü: 'Buğday fiyatlarında esneme olur ama büyük beklenti hayal kırıklığı olur!'

Toprak Mahsulleri Ofisinin dün gerçekleştirdiği buğday ithalat rakamlarının 12 dolar düşmesini değerlendiren TMO eski Genel Müdürlerinden İsmail Kemaloğlu, fiyatların bir miktar daha esneyebileceğini belirterek, "Ancak büyük beklentiye girmek hayal kırıklığı olur" dedi.

TMO eski Genel Müdürü: 'Buğday fiyatlarında esneme olur ama büyük beklenti hayal kırıklığı olur!'
banner282

İK Tarımüssü Danışmaklık Kurucusu ve TMO Eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğluwww.tarimdanhaber.com’a yaptığı özel açıklamada TMO’nun dün yaptığı 335 bin tonluk ekmeklik buğday ithalatını değerlendirdi. 

DÜNYADA FİYATLAR GEVŞEDİ 

2021 sezonunda Türkiye’nin olağanüstü bir kuraklık yaşadığını belirten Kemaloğlu, “İç Anadolu resmen kurudu. Yağışı almadı. En son 2007-2008 sezonunda böyle bir kuraklık yaşamıştık. 2021 yılı da böyle bir yıl oldu. Türkiye’de ihtiyacı olan buğdayı ithalat yolu ile tedarik etmek zorunda kaldı. Yapılan son ithalat ihalesinde fiyatlar 12 dolar daha düşük gerçekleşti. Fiyatlardaki bu gevşemenin bir miktar daha sürmesini bekleyebiliriz. Çünkü dünyada fiyatlar gevşedi. Alıcı ülkeler genelde ihtiyaçlarını karşıladılar. Artık yeni sezon öngörüleri de alınıyor. Yeni sezona ilişkin tahminlerde iyi. Fiyatlar biraz böyle gider.” dedi. 

ANCAK BÜYÜK BEKLENTİ HAYAL

Dünya buğday fiyatlarındaki esnemeye karşın düşüşün daha çok olacağı yönünde büyük beklentinin doğru olmayacağını kaydeden Kemaloğlu, “Tarımda girdi maliyetleri çok arttı. Evet fiyatlarda gevşeme oldu, bir miktar daha gevşeme de olacaktır. Ancak büyük beklentiye girmek hayal kırıklığı olur.” ifadelerini kullandı.  

YENİ SEZON TAHMİNİ İÇİN ERKEN

Yeni sezona ilişkin tahmin yapmak için erken olduğunu da belirten Kemaloğlu, “Geçen yıla oranla Türkiye Kasım Aralık aylarında iyi yağış aldı. Bazı bölgelerdeki kar yağışları iyi seviyede. Ancak buğdayda arpada rekolteyi belirleyen Mart-Nisan ve Mayıs yağışlarıdır. Bu aylarda alınacak yağışlar önemli olacak. Temennimiz bu aylarda da ülkemizin iyi yağış alması yönünde” değerlendirmesini yaptı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 12:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dede
Dede - 4 ay Önce

Eski TMO genel müdürümüz fiyat analizi yaparken sadece verim üzerinden fiyatların aşağı veya yukarı tahminlerde bulunuyor iyi ve kötüyü sadece sanayici için endişelerini dile getiriyor.Ama üretici için ayakta kalması yüksek maliyetle ürütim yapıtığını veriminin yüksekte olsa dahi çiftçinin giderlerini karşılamada sıkıntı olacağını hiç dile getirmiyor.

Fevzi kahveci
Fevzi kahveci - 4 ay Önce

Biz çiftçilere gübre desteği verilmesse bir yıl sonra ekmeği.kaç tl yer bu halk bilemem, geliyor gelmekte olan.

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Kurak gitti köylü bom... iyi yağışlı yıl gitti bu seferde fiyat verilmez köylü gene bom..

Ahmet korkmaz
Ahmet korkmaz - 4 ay Önce

Çok bilge adam nasılda bilmiş ya!!! Buişlerden çok iyi anlar kimse Onun gibi bilemezdi tüh tüh adamı kaybettik kıymetini bilemedik!!
Gitsinde sayıştay işleri üzerine yorum yapsın hasbelkader Gn md yapması ona bu meziyetleri kazandırmış sanki TMO onunla en kötü dönemi yaşadı

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 4 ay Önce

Sayın Genel Müdür klasik TMO görüşünü dile getirmiş. Bu yıl hububat rekoltesinde gübresiz /az gübreli ve sertifikalı tohum kullanımı belirleyici olacaktır. Özellikle de gübresiz ekim belirleyici olacaktır çünkü gübre toprağı sıcak tutarak kök bölgesinin gelişimini etkilemektedir. Şu anda - 10 lara düşen bir sıcaklık var ve bitkinin üzeri çıplak karla kaplı değil.
İlginç bir yıl olacak takip edip göreceğiz.

Güven
Güven - 4 ay Önce

Buğday sezonu açılıncaya kadar bu fiuattan verin firsatci stokcular birdaha cesaret edip satmamazlik yapamaz

Orhan yosma
Orhan yosma - 4 ay Önce

Beğendi hiç gübre ve mazot ve zirai ilaç fiyatlarını hesaba katmayı adını bile tellaffuz etmiyo bu nasıl bi değerlendirme düşündürücü

banner151