TMO'dan mısır satış fiyatı açıklaması: Tedbirinizi şimdiden alın

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mısır satış fiyatıyla ilgili bir açıklama yaparak, mısır kullanıcılarının hasat sezonunda ihtiyaçlarını üreticilerden temin etmeleri için uyarılarda bulundu.

TMO'dan mısır satış fiyatı açıklaması: Tedbirinizi şimdiden alın
banner282

TMO mısır satış fiyatlarıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Gıda ve hayvancılık sektörünün en önemli ham maddelerinden birisi olan mısır üretiminde verimli bir yıl yaşanmaktadır. TMO görev alanına giren diğer ürünlerde olduğu gibi, mısır üretiminde de sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla her türlü tedbiri almaktadır.

Ekiliş durumu, verim, kalite, maliyet ve diğer piyasa unsurlarını dikkate alarak müdahale politikalarını oluşturan Kurumumuz, 09 Ağustos 2019’da hasat başlamadan önce mısır alım fiyatını 1.150 TL/Ton olarak açıklamış, alımlar sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

TMO, kendisine yönelen tüm ürünü geçmişte olduğu gibi bugün de alabilecek şekilde hazırlıklıdır.

Mısır hasatı ve piyasa ürün arzının devam ettiği bugünlerde, ithal mısıra göre daha çok tercih edilen yerli ürün bulunmasına rağmen, mısır kullanıcılarının ihtiyaçlarını piyasadan karşılamakta ağır kaldıkları gözlenmektedir. Oysa ki, bu yıl için 6 milyon ton üretim beklenen ülkemizde, 7,5-8 milyon ton civarında mısır tüketilmekte, bulunduğumuz gün itibarı ile herhangi bir arz fazlamız bulunmamaktadır.

Kurumumuz, üreticiden satın aldığı mısırı Ocak 2020’den itibaren 1,250 TL/Ton fiyatla iç piyasaya satışa sunmayı planlamaktadır.

Hasatın devam ettiği bu günlerde ihtiyaçlarını henüz piyasadan karşılamamış olan sektörel kullanıcıların, hasat sezonunda ihtiyaçlarını üreticilerden temin yoluna gitmeleri dengeli piyasa oluşumu için önem arz etmektedir.

Bu ve benzeri nedenlerle, Mısırı ham madde olarak kullanan sektörlerin spekülatif haberlere itibar etmeden, Ocak ayında planlanan 1,250 TL/Tonluk asgari satış fiyatını şimdiden dikkate alarak, ihtiyaçlarını içinde bulunduğumuz hasat döneminde karşılamalarının uygun olacağı düşünülmektedir.

TMO bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de piyasaları düzenlemeye ve paydaşlarını bilgilendirmeye devam edecektir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

İç Anadolu bölgesinde buğday ekim alanları azalmakta, ayrıca bölgede su yetersizliği de bulunmaktadır. Bu nedenle su ihtiyacı az olan buğdaya daha çok teşvik verilmelidir. Üreticiler buğdaydan az kazandığı için mısır ve benzeri ürünleri ekiyor. Üreticilere mısırdan kazandığı para oranı kadar buğdaya teşvik verilsin buğdayda rekolte patlaması olacaktır.

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Çiftçide bittimi fiyat artar bu yıllardır böyledir bundan sonrada böyle olacak...madem 1150 ye aldınız 1160 satın tmo...2 ayda 100 de 10 fark koymak tefeciliktir...kullanıcı napsın....yumurta işi bitti...tavukcu bitti..