TMO'dan ithal buğday ihalesine yönelik önemli açıklama

TMO, dün yapılan 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalatı ihalesinin sonuçlarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

TMO'dan ithal buğday ihalesine yönelik önemli açıklama
banner200

ÖZEL HABER / Milli Gazete, ihalenin ardından fiyatların yüksek gelmesinden dolayı ihalenin önemli bir kısmının iptalinin gündeme geldiğini duyurmuştu. TMO da bugün yaptığı yazılı açıklamada stoklarda yeterli ürün olduğu belirtilerek, dün yapılan ihalede tekliflerin tamamının kabul edilmeyerek yalnızca dörtte biri kadar bir miktarının satın alındığını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

TMO STOKLARI PİYASA DENGESİ İÇİN YETERLİ SEVİYEDEDİR

"Kurumumuzca, 22 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen ekmeklik buğday ithalatı ihalesinde 400 bin tonluk tekliflerin tamamı kabul edilmemiş yalnızca dörtte biri kadar bir miktar satın alınmıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat piyasalarında düzenleyici kurum olarak kamu hizmeti yürütmektedir. Bu görevi yürütürken en önemli düzenleme aracı stoklarındaki ürünlerdir. TMO stokları, piyasadaki spekülatif hareketlerin önüne geçilmesi anlamında sigorta görevi görmektedir.

DIŞ ALIM YOLU İLE STOKLARA TAKVİYE EDİLİYOR

TMO, öncelikle üreticilerimizden yaptığı iç alımlarla stoklarını oluşturmakta ardından ihtiyaç duyulması durumunda dış alım yolu ile stoklarını takviye etmektedir. Nitekim 2020/21 sezonunda hasat öncesinde 4 Mayıs tarihinde alım fiyatlarımız açıklanmış ve iç alımlarımız gerçekleştirilmiştir. Ardından farklı zamanlarda yapılan bir dizi dış alım ile stoklarımızın takviyesi yapılmıştır. 

ELİNDE HALA ÜRÜNÜ OLAN ÜRETİCİ VARSA BUGÜN BU FİYATLARDAN PAZARLAYABİLMEKTE

TMO’nun alım fiyatı ve ithalat bağlantı fiyatı arasındaki ilişki zaman zaman gündeme getirilmekte ve kamuoyunda yanlış bir algıya neden olunmaktadır. TMO fiyat açıkladığı dönemde, alım fiyatları dünya fiyatlarının yaklaşık 20 $/ton üzerinde gerçekleşmiştir. Fiyatımızın açıklandığı dönemden bu yana yaklaşık 9 ay geçmiştir. O dönem geçerli olan piyasa fiyatları bugün buğdayda 2.100-2.200 TL/ton seviyesinde seyretmektedir. Elinde hala ürün olan üreticimiz varsa bugün bu fiyatlardan ürününü pazarlayabilmektedir.

YENİ SEZONA KADAR YETECEK STOK VAR

TMO’nun yeni sezona kadar rahatlıkla yetecek miktarda stoku mevcuttur. Gerek iç alım gerek sezon içerisinde yaptığı ithalatlarla stoklarını belirli bir seviyeye getirmiş, sektörün ihtiyacını karşılamaktadır. 

TEKLİFLERİN TAMAMI KABUL EDİLMEDİ 

22 Ocak’ta Kuruluşumuzca mevcut stoklarımızı muhafaza etmek ve mümkün olduğunca dış alım yoluyla iç piyasa regülasyonunu sağlamak amacıyla ihtiyaten 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesi gerçekleştirilmiş, fiyat teklifleri kalitesine göre 301,90-315,50 $/ton arasında oluşmuştur. Ancak fiyatların yüksek bulunması nedeniyle tekliflerin tamamı kabul edilmemiş yalnızca dörtte biri kadar bir miktar ortalama 303 $/ton fiyatla satın alınmıştır. 

Bundan sonraki süreçte piyasa gelişmeleri her zaman olduğu gibi yakından takip edilerek Kuruluşumuz politikaları üretici ve tüketici menfaati birlikte gözetilerek oluşturulacaktır. Şunu belirtmek isteriz ki Kuruluşumuz geçmişte olduğu gibi yeni hasat döneminde de üreticimizi memnun edecek şekilde alım politikalarını oluşturacaktır."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 10:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 7 ay Önce

Ne oldu beyler, çiftçiden 1600₺ kapattiginiz, taban fiyat şimdi 2400₺ tuzlu geldi, çiftçiden caldiginiz buğday iyi ama çiftçinin gubresine yüzde yüz zam geldi, üründe bedava aldınız. Çiftçi şimdi bu yükün altında nasıl kalkacak. Sizde vicdan varmı, kul hakkı varmı, Hollanda tarım bakanına bakarsan, her şey en,en,en iyisi..

üretici
üretici - 7 ay Önce

madem alınacak dünyada buğday bicilirken alınsın sitok edilsin üretici buğday bicerken alınıp ic piyasaya sürülüp üretici boğdurulmasın üretici acıklanan fiyatlara satamadığı için üretim hergün düştü sonuç zaten baştan belli amacı anlamak zor,,,

Köylü
Köylü - 7 ay Önce

Ve tmo pes dedi belki aklınız başınıza gelmistir de sezonda 2500 den aşsa fiyat vermezsiniz kendi çiftçimize..

Köylü
Köylü - 7 ay Önce

Çabalamayın buğday mısır yok

Ferit akyol
Ferit akyol - 7 ay Önce

Arpada olduğu gibi havuzu doldur boşalt yapardınız çiftçiden nede olsa 1.60krş buğday aldınız tmo elindeki mal kesin içeride dışardan ithal pahalıda olsa içerden ucuz alırsınız çünkü çiftçi nede olsa malını satacak tmo aslında içerden mal almasada olur ithal etsin.

arkadaşım
arkadaşım @Ferit akyol - 7 ay Önce

keşke 1650 den alsalardı fiyat öyle acıklan dı kırk baneyle1450 yukarı fiyat vemediler birilerine boğdurdular bizi şimdide 2500 diyorlar,, üretici tüccar yada sitokcu değilki borclarını ödeyip yenisini ekmek zorunda buzamana bekleme gibi bir imkanı yok,,üreticiyide tüketiciyide korumaa görevi olaan tmo neiş yapar aanlamak zor,,,,

banner151

banner251