TMO'dan düşük fiyattan un satmayı taahhüt eden firmalara ucuz buğday!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Aralık ayında da hububat satışına devam edeceğini duyurdu. Besici ve yetiştiricilere banka kartı ile vadeli arpa satışı yapılırken, unun çuvalını 130 liranın altında satmayı taahhüt eden firmalara da düşük fiyattan buğday satılacak.

TMO'dan düşük fiyattan un satmayı taahhüt eden firmalara ucuz buğday!
banner200

TMO'dan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "TMO, hububat piyasalarını yakından takip ederek piyasalarda istikrarı korumak, üretici, sanayici ve tüketici arasındaki tedarik zincirinin sorunsuz işlemesi amacıyla piyasaya ürün arz etmektedir. Bu doğrultuda, Ekim ayında başlayan satışlarımız Aralık ayı itibariyle devam etmektedir.

ARALIK AYINDA NE KADAR HUBUBAT SATILACAK?

Aralık ayında;

- 560 bin ton buğday,

- 166 bin ton arpa,

- 152 bin ton mısır, 

- 5 bin ton nohut satışa açılmıştır.

Buğday, arpa ve mısır satışlarımız kullanıcılarına yönelik olarak yapılacaktır.

Besici ve yetiştiricilere yönelik olarak yapılan arpa satışlarımızda peşin veya üç ay vadeli vade farksız satış uygulamamıza devam edilecek olup ayrıca ödemeler; Ziraat Bankası’nın “Bankkart Başak”, Vakıflar Bankası’nın “Tarım Kart” ve Halk Bankasının tüm bireysel ve ticari banka kartlarıyla vade farksız 3 ay vade ile yapılabilecektir.

Bilindiği üzere Kasım ayından itibaren buğday satışlarımızda yeni bir uygulamaya geçilerek sanayicilerimize temin ettiğimiz buğdayın karşılığı un miktarının makul fiyattan piyasaya sunulması taahhüt altına alınmıştır.

Aralık ayında da bu uygulamaya devam edilecek bu kapsamda:

Piyasaya makul fiyatlarla un vereceğini taahhüt eden firmalara, verdikleri fiyat taahhütleri dikkate alınarak tahsis yapılacak,

Firmalar fiyat taahhütlerini teyit eden faturalarını TMO Elektronik Satış Platformu sistemi üzerinden ibraz edecek,

İbraz edilen faturalar ayrıca ilgili kurumlar nezdinde teyit edilecektir. 

Kasım ayı satışlarımızda 130 TL/çuval fiyat altında ekmeklik buğday un fiyatını taahhüt eden firmalara taleplerinin %50’si kadar tahsisat yapılmıştır.  

Kasım ayında taahhüt veren firmaların taahhütleri Aralık ayında da geçerli olacaktır. Bu ay ilk kez taahhüt verecek olan firmalar, fiyat taahhütlerini başvuru süresi içerisinde (05-11 Aralık 2020) TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapacaktır. 

Firmaların verdikleri taahhütlerin miktarı, TMO’dan almış oldukları toplam buğday miktarına karşılık gelen un miktarıyla sınırlı olacaktır. Kasım ayı taahhütlerini yeterli fatura ibraz ederek tamamlayan firmalar Aralık ayında ürün tahsisleri için fiyat taahhütlerini Şube Müdürlüklerimize dilekçe vermek suretiyle değiştirebilirler.

TMO’nun bu uygulaması kapsamında Kasım ayında yaklaşık 150 TL/çuval seviyelerine kadar yükselen ekmeklik buğday unu fiyatları % 10-15 düşerek 130-135 TL/çuval seviyelerine kadar gerilemiştir. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Güldal Allah’dan korkmaya devam ediyor!
Ahmet Güldal Allah’dan korkmaya devam ediyor! - 13 ay Önce

Buğday alım satım ithalat ihracat işlerinin başındaki bürokrat olan Ahmet Güldal, eskiden Allah’a inanan, doğru düzgün ve Allah’dan gerçekten korkan bir adamdı. İnşaAllah onu tayin eden rüzgâra kapılıp da “dinar dini”ne geçmez...

Fettah
Fettah - 13 ay Önce

Yazıklar olsun, Türk çiftçisi kazanmasında ne olursa olsun. Nereye kadar gidiniz, çiftçi bitti, donuna kadar icralık başardılar göreceksiniz, bir çiftçi demek ne kadar oy demek biliyor musunuz.

Ucuz
Ucuz - 13 ay Önce

Evet çiftçice ucuz mazot gübre tarim ilacı tohum istiyor hayvan yetiştiricileri ucuz yem istiyor.peki sadece ucuz un stailinca turkiyenin sorunları düzelecekti lütfen gerçekçi olalım sanayici kar etmeyince zararina çalışıyormu. Ama ciftci ne yapacak çitçi nin istediği alin teri emeğinin karsiligi bu ülkenin insani vatandaşı tüketiciyi düşünürken ülkenin ekonomisindeki zincirler kopuyor ÖZAL döneminde bu ithalat rejimi denendi hata vatandaş ucuz yiyecek diye pırasa ithal edildi sonuç ne oldu 83 milyonu yine bu ülkenin çiftçisi doyuracak geçmişten bir ders alin balık beyninizi biraz olsun tarih okuyorak canlandırın birilerini zengin etmeyi düşünmekten vaz geçin ucuz ettin de ununda faydası olmaz. Sonrasi çok acı olur. Vatandaşı kandırmayın 12 milyon ciftci bu ülkeyi besler 71 milyon vatandaş bu ülkenin çiftçisini bakar yeterki eğitim bilgisini iyi yönde kullanan yöneticiler olsun.

Misafir
Misafir - 13 ay Önce

TMO'nun görevi un fabrikalarından gelecek buğday talebini karşılamak için yeterince stok bulundurmaktır. 130 TL altında fatura düzenlemek firmalar için zor olmasa gerek fabrikaların satış işleyişleri farklıdır yaz aylarında yapılan bağlantılar var.

banner251