TMO'dan 2020 yılı hububat ve bakliyat taban fiyat açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2020 yılı hasat dönemi, hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı.

TMO'dan 2020 yılı hububat ve bakliyat taban fiyat açıklaması
banner200
banner217

Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 2020 yılı hububat alım fiyatlarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı hasat dönemi, hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları hakkında bilgi verildi. 

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Ülkemizde 2020 yılı hububat ve bakliyat hasadının Mayıs ayının ikinci yarısında başlaması öngörülmektedir.

TMO hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları belirlenmiş olup Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 04.05.2020 tarihinde açıklanmıştır.

1. TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 260 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 125 nokta) alım faaliyeti gösterecektir.

2. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

3. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabileceklerdir.

4. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise pazar günü de dahil her gün alım yapılacaktır.

5. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üreticinin ton başına ilave 10,60 TL kazancı olacaktır.

6. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.

7. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL'ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı (5 milyon TL'ye kadar) ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

Ayrıca 2020 yılı hasat dönemi hububat alımlarında;

1. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarı üzerindeki %50 fazlasına kadar ürünün tamamı satın alınacaktır.

2. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar/sanayici) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir.

3. TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimizin randevu almasına gerek duymadan ürününü istedikleri zaman ELÜS yoluyla TMO'ya satabilecektir.

2019 yılında 1.350 TL/Ton olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday fiyatı 2020 yılında %22,2 artırılarak ton başına 1.650 TL olarak belirlenmiştir. Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca %3 ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 1.700 TL'ye ulaşacaktır. 

ÜRETİCİLERİN DİKKAT EDECEĞİ HUSUSLAR

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

Yeni Koronavirüse (Covid-19) karşı önlemlerini mutlaka almaları,

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın TÜRİB acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB'e üye olmaları,

Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir.

Ancak Covid-19 salgınının alım dönemi boyunca devam etmesi halinde alınan tedbirler kapsamında, kronik hastalığı olan üreticilerimiz ile 20 yaş altı ve 65 yaş üstü üreticilerimiz, muhtar onaylı “Ürün Teslimat Belgesi” ile belirleyecekleri kişi (öncelikle 1. veya 2. derece akrabası) eliyle ürün teslimatı yapabileceklerdir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden (www.tmo.gov.tr), TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

Yeni hasat döneminin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.

ANLAŞMALI BANKALAR:

Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Yapı ve Kredi Bankası

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 22:47
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 5 ay Önce

Buğday ekmedim iyikide ekmemisim...dekar başına verilen mazot gübre desteğini kiloya veriliyormuş gibi gösterip 230 TL destek hesabı yapan beyinsizlere diyorum ki sizin matematik hocanız im am hatiplimiydi...dekardan 500 kg buğdayı ,230 lirayla çarpın ozaman..

Misafir
Misafir - 5 ay Önce

TMO iki yıldır iyi fiyat vermektedir.
Ancak Müdahale alım politikası ile gıda enflasyonu hiçbir zaman düşmeyecektir. Burada müdahale alım fiyatlarının sabit tutulup her yıl prim tutarının artılması daha doğru olacaktır. Sanayici de müdahale alım fiyatıyla hammadde temin edeceğinden gıda enflasyonundaki artışın da önüne geçmiş olacaktır.

SİNAN TEKİN..
SİNAN TEKİN.. - 5 ay Önce

Biz TMO ya satarsak Dedaş paramıza el koyar en iyisi komisyonculara satacağız.

Avrupadan
Avrupadan - 5 ay Önce

Öncelikle şu borsadaki müdahele eden arkadaslarinizi bir uyarin tuccarin olmuslar ciftci icin biriside kalkip mudahele etmiyor tuccarlari zengin ediyorlar zirtapozlar...

alp cancı
alp cancı - 5 ay Önce

soğan domatesdende iyi haberlerler bekliyoruz

imamhatipli
imamhatipli - 5 ay Önce

Senin zaten hesap/kitap bilmediğin yazdıklarından, seviyende yazım şeklinden belli oluyor. Yazacaklarımdan da bir şey anlayacağını zannetmiyorum ama yine de cevap vereyim.Dekar başına verilen destekler nasıl ton başına çevrilir biliyor musun? Bak iyi oku sonra yine yazıp durma..
Ortalama buğday verimi ülke ort. 278 kg.
Dekara verilen, 19 TL mazot, 8 TL gübre, 8,5 TL sertifikalı tohumluk destekleri ile 278 kg ürün alıyorsun demektir. Ayrıca bu desteklere bir de ton başına 100 TL prim desteğini ekle.

İmama
İmama @imamhatipli - 5 ay Önce

Yakında imamhatipliler hariç terörist ilan edersiniz..işinize gelmedimi herkes terörist..

İmama
İmama @imamhatipli - 5 ay Önce

Senln gibi hesapsizlar yüzünden Türkiye battı ..herşeyde bilrsiniz.im am hatipli

İm am hatipli
İm am hatipli @imamhatipli - 5 ay Önce

Senin beynin işte bu kadar hesap eder...yıkanmış beyin

Tugay akbal
Tugay akbal - 5 ay Önce

Küçük aile hayvancilik yapan enkaz 20 büyük baş haycilaga ver olması isabetli olmuştur inşAllah gerçekleşir şu anda hayvancilil can çekiyor bay halimize lafta kalmaz insAllah


banner151

banner251