TMO buğday ithalatını hızlandırdı! Bir günde iki ihale birden yapacak!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday ithalatını hızlandırdı. Geçen hafta buğday ithalatı için iki ihale birden yapan TMO, bu hafta da aynı günde iki ihale daha yapacak. Buna göre, TMO ekmeklik buğday ithalatında bir hafta içinde 4 ihale birden yaparak tarihe geçecek. 

TMO buğday ithalatını hızlandırdı! Bir günde iki ihale birden yapacak!
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, TMO’nun 23 Mart’ta yapacağı ekmeklik buğday ithalat ihalelerinin bilgilerini paylaştı. 23 Mart’ta yani aynı günde iki ihale birden yapılacağını belirten Toy, “İlki 210 bin ton serbest bölge antrepolardan, ikincisi 245 bin ton CFR. Bir günde toplam 455 bin ton ithal buğday ithalat ihalesi yapılmış olacak” dedi. 

YENİ TARIM BAKANI İTHALAT KONUSUNDA DAHA HIZLI ÇIKTI!

Yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin ithalat konusunda daha hızlı çıktığını dile getiren Toy, “Bir haftada 4 ithal buğday ihalesi gerçekleşmiş olacak. Unutmayalım ki ithalat çiftçinin moral ve motivasyonunu en çok bozan durumdur” tepkisinde bulundu. 

12 VE 13'ÜNCÜ İHALE OLACAK

TMO’nun 23 Mart’ta yapacağı iki ayrı ihale 30 Haziran’dan buyana yapılan 12 ve 13’üncü ekmeklik buğday ithalat ihalesi olacak. 

270 BİN TON İHALENİN 100 BİN TONU İPTAL EDİLDİ

Diğer yandan TMO, 17 Mart’ta yaptığı 270 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesinde 170 bin tonunu onayladığı, 100 bin tonunu ise iptal etti. Buna göre, 170 bin ton ihalenin ortalama fiyatı da 447 dolar/ton oldu.

30 HAZİRAN'DAN BUYANA TOPLAM İTHALAT 3 MİLYON 845 BİN TONA ÇIKACAK

TMO, 30 Haziran’da başladığı ekmeklik buğday ithalatında bundan önce yaptığı 11 ihale ile 3 milyon 390 bin ton ithalat yapılırken, bu hafta yapılacak 455 bin ton ithalatla birlikte toplam rakam 3 milyon 845 bin tona çıkacak. 

 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2022, 19:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 2 ay Önce

Bakanlık buğday ithal etsin biz de seçimde yeni bakan ithal edicez

Halo
Halo - 2 ay Önce

Depolar dolu deniyordu.

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Bir zamanlar TMO. Türk çiftçisinin ürettiği buğdayı alırdı yazın mahsulü almıyor yada ödenek ayrılmadığı için almıyor şimdi dünyada buğday arıyorlar

ziraat mühendisi
ziraat mühendisi - 2 ay Önce

2021/2022 tarım yılı genel olarak yağışlı geçti.Mart ayı soğuk ve ayaz çok oldu hububatın etkilenme ihtimali var. TMO'nun tedbir amaçlı olarak hasat sezonuna stoklu girmesinde fayda vardır, merak etmeyin bu saatten sonra hiçbir ülke tarımı öteleyemez inşAllah bol bereketli bir sezon olur ve çiftçiler de emeğinin karşılığını alır.

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Tarımı ihmal ettikleri doğru ne deseniz haklısınız. Ancak geçen yıl Güneydoğu ve İç Anadolu da şiddetli bir kuraklık yaşadık bunun etkisini de unutmayın. Şu anda Konya Ticaret Borsasında işlem gören hububat ürünlerinin fiyatı AB ve ABD ülkelerindeki hububat fiyatlarından daha düşüktür. İnanmıyorsanız her gün Konya Ticaret Borsası Web sayfasına bakın bir de TMO günlük yurtdışı fiyatlarına bakın kıyaslayın

Agah var
Agah var - 2 ay Önce

Yaşasın ithalat yaşasın rus çiftçisi yaşasın ithalat lobisi

banner151