TMO buğday ithalatında taviz vermiyor hasattan sonra 6'ncı ihaleyi yapacak

Buğday ithalatı özel sektöre de açılmasına rağmen TMO da ithalattan vazgeçmiyor. TMO, hasattan sonra 6’ncı buğday ithalat ihalesini 4 Aralık’ta yapacak. Yapılacak ihalede 400 bin ton ekmeklik buğday ithal edilmesi planlanıyor. 

TMO buğday ithalatında taviz vermiyor hasattan sonra 6'ncı ihaleyi yapacak
banner200

TMO, hasattan sonra 6’ncı buğday ithalatını yapacak. Buğday ithalatı özel sektöre de açılmasına rağmen TMO’nun her ay buğday ithalatına çıkması dikkat çekiyor. 4 Aralık’ta yapılacak ihalede 400 bin ton ekmeklik buğday ithal edilmesi planlanıyor. 

3.5 AYDA 2.2 MİLYON TON BUĞDAY İTHALATI 

Türkiye’de bir taraftan buğdayda 20 milyon ton rekolteden söz edilirken diğer taraftan özel sektöre de açılmasına rağmen TMO’nun her ay sürekli buğday ithalat ihalesi açması dikkat çekiyor. TMO’nun yaptığı duyuruya göre 4 Aralık’ta 400 bin tonluk kırmızı ekmeklik buğday ithalat ihalesi yapılacak. TMO’nun hasatta sonra bu 6’ncı buğday ithalat ihalesi olurken, yapılacak son ihaleyle birlikte Türkiye 3.5 ayda 2 milyon 200 bin ton buğday ithal etmiş olacak. 

Türkiye’de buğday rekoltesinin beklenenin üstünde 20.5 milyon ton olarak açıklanırken, TMO’nun yaptığı buğday ithalatı soru işaretlerine neden oldu. Bilindiği üzere buğday ithalatında gümrük vergisi özel sektör için de sıfırlanmıştı. Buğday ithalatında kapılar özel sektör içinde sonuna kadar açılırken, TMO’nun ithalat politikasında bir değişiklik olmaması düşündürücü bulunuyor. 

TMO İTHALATI ENFLASYONU DÜŞÜK TUTMAK İÇİN Mİ YAPIYOR? 

Buğday ithalatının özel sektöre de açılmasına rağmen TMO’nun ithalattan vazgeçmemesi, ‘enflasyon kaygısından dolayı mı bu ithalat yapılıyor?’ sorusunu gündeme getirdi. TMO, yurt dışından ithal ettiği buğdayı daha düşük fiyattan iç piyasaya satıyor. TMO, en son 11 Kasım’da yapılan ihalede 550 bin tonluk buğdayı ortalama 2 bin 179 liradan ithal ederken, Kasım ayında iç piyasaya ithal buğdayı 2025 ile 2050 arasında satmıştı. TMO’nun zararına iç piyasaya buğday satmasına rağmen, piyasada buğday fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanmaması yapılan müdahalenin enflasyon kaygısından dolayı yapıldığı iddialarını kuvvetlendiriyor. Özel sektöre açılmasına rağmen TMO’nun yüksek tonajlı buğday ithalatına devam etmesi ve iç piyasaya yapılan müdahale satışlarının fiyatları aşağıya çekmemesine rağmen bunda ısrar edilmesinin farklı bir açıklamasının olamayacağına dikkat çekilirken, TMO’nun hükümetin yıl sonu enflasyon hedeflerini tutturabilmesi için bir süre daha zararına buğday satışını devam ettireceği belirtiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 18:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 11 ay Önce

Ne yaparlarsa yapsınlar, rotayı sapittilar üretim olmada olmaz, Arap seviciler bilmez ama Türk atasözü diyorki, elden gelen yemek olmaz olsada vaktinde olmaz. Betona yatırımla, ithal etmekle olmaz, kendinize yaparsınız. Üretimi teşvik etmekten başka olmaz olmaz ...

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Bu gidişle daha çok ithalat yaparız bunu önlemenin yolu buğday desteğini diğer ürünlerden oldukça yüksek tutmak gerekir öyle bir destek olmalı ki üreticiler başka ürün arayışına girmesinler (tabi ki ülkenin ihtiyacına göre bir planlama dahilinde olmalıdır). Buğday ile koyun gerisi oyun demişler.

misafir
misafir - 11 ay Önce

Nüfus artıyor buğday ekim alanları azaldı ithalat yapmaktan başka çare yok.Kimse "ihracat için ithalat yapıyoruz" masalının arkasına saklanmasın hakikatleri söyleyip ona göre tedbir almak lazım.İç Anadolu buğday ambarı olarak bilinirdi şimdi öyle mi sadece kıraç tarlalara buğday ekimi var o da çaresizlikten.
İç Anadolu'nun tekrar buğday ambarı olması için gerekli tedbirler alınsın, sulu tarlalara daha ekim yapılmadı fırsat kaçmasın.

Ferit Akyol
Ferit Akyol - 11 ay Önce

Söylencek çok şey var ama ithal ettiği buğdayı 129 krş 154krş zararına iç piyasaya satmaya devam et.çiftçiye buğday desteği kg da 10krş destek.Anlatmaya gerek yok rakkamlar herşeyi ifade ediyor.

h .t
h .t - 11 ay Önce

caresiz degiliz ama bu insanlara gecim lazim...Allah a havell ediyom...

Ekilmedik alan kalmasin
Ekilmedik alan kalmasin - 11 ay Önce

Ciftci bos sozlere inanmiyor bu gun icin inadina ekiyor ve uretiyor. Cunku baska yapacak is alani yok. Gelecekte Tarim arazilerini isleyecek ciftcilik yapmayi isteyen nesil nereden gelecek. Gunu kurtarabilirsiniz ama gelecegi dusunen egitimli yoneticiler nerede

SELAHİTTİN MOROĞLU
SELAHİTTİN MOROĞLU - 11 ay Önce

Cumhurbaşkanı m duy sesimizi çiftçiler in borçlarına bir yapılanma yüksek faizi sil bizide biraz mutlu edin

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Herkezin yorumu körün fili tarifetmesine benziyor ama gerçek olan bu iktidar Türkiye'de yapılan ne varsa kaça maliyeti varsa dünya piyasalarında daha ucuza bulduklarında her ürünü getirip ülkemizdeki yerli üretimi batırmak gibi bir hastalığı varrr çözüm ya onlar zihniyet degistiricek ya biz iktidarı degistiricez 3 . Şık yokkkk


banner151

banner251