TMO buğday ithalatında 5'inci ihaleye hazırlanıyor!

Buğday ithalatı özel sektöre de açılmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi, 5'inci buğday ithalatı ihalesine hazırlanıyor. 11 Kasım'da yapılacak ihalede 550 bin ton buğday ithal edilecek. TMO, bu ihaleyle birlikte 2.5 ay içinde toplam 1 milyon 800 bin ton buğday ithal etmiş olacak.

TMO buğday ithalatında 5'inci ihaleye hazırlanıyor!
banner282

Türkiye’de ve dünya piyasalarında buğday fiyatları yükselmeye devam ederken, TMO hasattan sonra 5’inci buğday ithalatı ihalesini 11 Kasım’da yapacak. Yapılacak ihalede 550 bin ton buğday ithal edilecek.  TMO, bugüne kadar yaptığı 4 ihalede toplam 1 milyon 250 bin ton buğday ithal ederken, 60 bin ton da arpa ithalatı yapmıştı. 11 Kasım’da yapılacak ihaleyle birlikte TMO, hasattan sonra 2.5 ay içinde toplam 1 milyon 800 bin ton buğday ithal etmiş olacak. 

İç piyasada fiyatlar yükselirken, TMO’nun aktif bir şekilde piyasalara müdahale edememesi, ‘TMO’da yeterli stok yok mu?’ tartışmalarını gündeme getirirken, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, spekülatörlerin elini kuvvetlendirmemek için stoktaki buğday miktarının açıklanamayacağını belirtmişti. 

550 BİN TONLUK İHALE BUĞDAY FİYATLARININ SEYRİNİ BELİRLEYECEK 

Diğer yandan bugüne kadar yapılan 4 ihalede fiyatlar dolar bazında artarken, 11 Kasım’da yapılacak ihalede oluşacak fiyatlar ise buğday fiyatlarının bundan sonraki seyri açısından büyük önem taşıyor. 

BUĞDAY İTHALATI ÖZEL SEKTÖRE DE AÇILMIŞTI 

Buğday ithalatı özel sektöre de tamamen açılırken, TMO’nun bugüne kadar yaptığı ihalelerden daha yüksek tonajlı bir ithalat ihalesine çıkması ise dikkat çekti. Buğday sektörünün özel sektöre açılmasına rağmen TMO'nun da ithalata devam etmesi, Türkiye'deki 20.5 milyon ton olarak açıklanan buğday üretim rakamlarının da yeniden sorgulanmasına neden oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 22:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dadas
Dadas - 1 yıl Önce

Tmo isterse bir tek şekilde bunun önüne geçebilir, 2021 bugday fiyatını 2500 tl den simdiden açıklarsa köylü, ciftci bugday eker yoksa gidip elin gavurunu zengin edersiniz sonrada kara kara düşünürsünüz.

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

20 .5. Milyon ton buğday nasıl oldu üretici 10 bugdaysatti 20 ton bugdaydestegi aldı bukadar basit bunun ne anlama geldiğini bilen bilir

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Bizim yöneticiler ithalat dedimi ne kadar becerikliler, maşAllah.

Deprem vergisi
Deprem vergisi - 1 yıl Önce

Mecburi deprem vergilerini yok eden akp li reis,,şimdi ne olcak biliyoruz yıkılan evleri yapıp depremzedelere satacaksınız bu insanlara ömür boyu borç ödetecen,,,,İstanbul'a kanal düşüneceğine memleketteki kötü binaları yenilet,,,,

Vehbi nar
Vehbi nar - 1 yıl Önce

Sıkıntı yok bakan bey haziran ayında açıklamıştı bu yıl buğday sıkıntısı olmayacaktı. Bakan bey unuttu galiba bu sözü tabiki kurmayları böyle konuşturdu kendisini,
Diğer bir konu reisi cumhurumuz bunu halâ bakan olarak tutmasına anlam veremiyorum.
Birte bakan ithal buğday konumuyla meşgul oluyor hayır arkadaşlar bu işin altında kendi ve yandaş şirketlerine para kazandırmak için bu işe kalkışıyorlar bakın görün işin arkası rant bunuda açıklayacağım.

Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

ye kurkum ye pakdemirli sen bime git orda calis

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

cumhurbaskani tarim bakanina nasil tahamul ediyor anlamis degiliz...bakanlarin icinde en yeteneksizi

Almayın
Almayın - 1 yıl Önce

TMO haklı 1800 e mısır mı olur ithal mısır 1250 ye teslim aliyoruz.Allah TMO yu başımızdan eksik etmesin


banner151