TMO buğday, arpa ve kırmızı mercimekte rekoltenin artmasını bekliyor

Toprak Mahsulleri Ofisi, Nisan ve Mayıs aylarında meteorolojik anlamda beklenmedik bir durum söz konusu olmazsa hububat ve bakliyatta 2020 yılı rekoltesinin, 2019 yılına göre daha verimli olacağı öngörüsünde bulundu. TMO'nun, hububat ve bakliyatta Ekim-Mart dönemlerine ait 'Yağış, Ekiliş ve Gelişim' analizi yayınlandı.

banner255
TMO buğday, arpa ve kırmızı mercimekte rekoltenin artmasını bekliyor
banner200

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO olarak hububat ile bakliyatın yağış, ekiliş ve gelişim durumunu sürekli izlediklerini belirtti. Hububat ve bakliyatla ilgili olarak TMO tarafından yayınlanan fenolojik değerlendirme raporunda, yağışların bir çok bölgede geçen yıla göre verimli geçtiği ve bundan dolayı toplam buğday, arpa ve kırmızı mercimek rekoltesinin 2019 yılına göre daha yüksek olacağının öngörüldüğü kaydedildi.

TMO GENEL MÜDÜR AHMET GÜLDAL TARAFINDAN DİKKAT ÇEKİLEN FENOLOJİK DEĞERLENDİRME RAPORU 

HUBUBAT VE BAKLİYATTA YAĞIŞ, EKİLİŞ VE GELİŞİM ANALİZİ (2019/20 Ekim-Mart)

YAĞIŞ DEĞERLENDİRMESİ

Ülkemizde yağış ortalaması; 2020 Mart ayında 72,6 mm, normali 59,6 mm, 2019 Mart ayında ise 56,2 mm'dir. Yağışlarda; normaline göre %22, geçen yıla göre %29 daha fazla gözlenmiştir.

1-31 Mart Yağış Grafiği (mm)

Mart ayı yağışları;

Normaline göre Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde %11-94 daha fazla, diğer bölgelerde %2-33 daha az,

Geçen yıla göre tüm bölgelerimizde %1-79 daha fazla,

Kümülatif (1 Ekim 2019 – 31 Mart 2020) dönemde 364 mm yağış alınmış, bu yağış normaline (383 mm) göre %5, geçen yıla (466 mm) göre %22 azalmıştır.

Kümülatif (6 Aylık) Yağış Grafiği (mm.)

Kümülatif yağışlar;

Normaline göre Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde %12-21 daha fazla, diğer bölgelerimizde %4-28 daha az,

Geçen yıla göre de tüm bölgelerimizde %5-29 daha az gerçekleşmiştir.

HUBUBAT EKİLİŞ VE GELİŞİM DEĞERLENDİRMESİ

Yazlık arpa ve yazlık yulaf ekilişlerinin çoğu Mart ayında tamamlanmıştır. Mart ayı yağışları, ülke genelinde normalin ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşmiştir. Özellikle İç Anadolu'da mart ayı yağışlarının normallere yakın ve yağış rejiminin düzenli olması bitki gelişimi için olumlu katkı sağlamıştır.

Ekilişler, geçen yıla göre toplam buğdayda %1-2 civarında azalmış (makarnalık buğday %10 civarında artmış), arpada %5-6 civarında artmıştır.

Her ne kadar Güneydoğu'da makarnalık buğdayda, Akdeniz'de de ekmeklik buğday ekilişinde artış görünse de özellikle İç Anadolu Bölgesinde ve bir miktar da diğer bölgelerde kışlık ekmeklik buğdayda ekiliş aynı kalmıştır.

Taban gübresi ve sertifikalı buğday tohum kullanımı geçen yıla göre %20 artmıştır.

Ülke genelinde 1. üst gübreleme tamamlanmış olup 2. üst gübreleme ve yabancı ot mücadelesi devam etmektedir. Ekonomik anlamda zarar oluşturacak herhangi bir hastalık veya zararlı görülmemiş, sadece Ankara ve Eskişehir'de fare popülasyonunda artış olduğu, mücadelenin ise yapıldığı görülmüştür. Güneydoğuda aşırı yağışlara bağlı olarak Septoria ve pas hastalığı görülmüş, yağışların kesilmesiyle hastalıklarla mücadeleye başlanacaktır. Kırklareli'nde dönem içinde kök boğazı ve pas hastalıklarına karşı ilaçlama yapılmış,

Hububat, Doğu Anadolu Bölgesi hariç kardeşlenme dönemini tamamlanmak üzere, sapa kalkma dönemine girmiş, Akdeniz, G.Doğu Bölgesi ve Ege sahil kesiminde yer yer başaklanma dönemindedir. 

Yazlık ekilişlerde kesinti yaşanmaması ve işlenebilir arazilerin boş kalmaması için Bakanlığımızca 'Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı' başlatılmış olup bu projeyle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu ürünlerin üretimini artırmak ve üreticilerimizi yönlendirmek hedeflenmiştir. Proje kapsamında 21 ilde (Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat'ta) buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumlarının yüzde 75'i hibe olarak üreticilerimize dağıtılmaktadır. Proje Kurumumuzca da takip edilmekte olup önümüzdeki ay yazlık ekilen hububata ilişkin veriler paylaşılacaktır.

I. ürün mısır ekilişleri; Adana'da 14 Şubat, İskenderun'da 26 Şubat, İzmir ve Diyarbakır'da 25 Mart, Adıyaman, Batman, Gaziantep ve Şanlıurfa'da 30 Mart itibariyle başlamış, diğer yerlerde ise yağış durumuna bağlı olarak Nisan ayı içerisinde başlayacağı tahmin edilmektedir. Adana ve İskenderun'da ekilişler tamamlanmış, İzmir, Diyarbakır ve Batman'da ise %10-15 seviyesine ulaşmıştır. Akdeniz Bölgesinde ekilişlerde geçen yıla göre %15-20 civarında artış olduğu gözlenmiştir.

BAKLİYAT EKİLİŞ VE GELİŞİM DEĞERLENDİRMESİ

Nohut ekilişleri; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tamamlanmış, bu bölgede geçen yıla göre      %20-25 azalış tahmin edilmektedir. İç Anadolu Bölgesinde ise ekiliş, şubat ayında başlamış olup devam etmekte, bölge genelinde Ankara ve Eskişehir (desteklerden dolayı bir miktar artış) hariç ekilişte geçen yıla oranla büyük bir değişimin olmayacağı öngörülmektedir.

Yeşil mercimek ekilişleri; İç Anadolu Bölgesinde şubat ayında başlamış olup nisan ayı içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Kırmızı mercimek ekilişleri; Yozgat hariç ülke genelinde tamamlanmış olup geçen yıla göre %20 artış öngörülmektedir. Ekilişin %90'ını oluşturan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çıkışlar tamamlanmış olup gelişim normaldir.

Nisan ve Mayıs ayında meteorolojik anlamda beklenmedik bir durum söz konusu olmadıkça 2020 yılında; Toplam buğday, arpa ve kırmızı mercimek rekoltesinin 2019 yılına göre daha yüksek  olacağı öngörülmektedir. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 19:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Fiyatlar ne olacak bu sene buğday 2 tl den aşağı olmamalı arpa 1700 en aşağı maliyetler yüksek risk faktörleri çok fazla aşırı bir güneş oluyor ekinler kuruyor dolu yağışı çabası gübre mazot desen zaten uçmuş durumda tarım makinelerinin yıpranması amartsimanı derken bize birşey kalmıyor şu günlerde tarımın ne kadar önemli olduğu anlaşıldı insAllah çiftçinin kıymeti bilinir artık

Tarımdan bihaber
Tarımdan bihaber - 1 yıl Önce

Rekolte arttığı için 1,5 milyon ton buğday ithal ediyoruz.

MAHİR
MAHİR @Tarımdan bihaber - 1 yıl Önce

Ülkemiz makarna ihracatında Dünya 2 ncisi.
un ihracatında Dünya 1 incisi.

haliyle buğday ithal ederek katma değer oluşturup ihraç etmesi takdir edilecek bir şey.
ayrıca, yerli buğdayın kalitesini arttırmaya yönelik ithalat zorunluluğunu da unutmayalım. (karışım şart)

vatandas
vatandas - 1 yıl Önce

gemiler durmadan geliyor hep ital herşey yurt dışından geliyor ...

Turgut ÇICEK
Turgut ÇICEK - 1 yıl Önce

2019 da 8 ton NOHUT sattim fiyati 3.17 kuruş nasil ektim zarar ettim birdaha tövbe

Yusuf güler
Yusuf güler - 1 yıl Önce

Bu güne kadar okuduğum en gerçekçi tarım analizi Titiz bir çalışmanın ürünü. Tebrik ediyorum.

Özhan demir
Özhan demir - 1 yıl Önce

Verim önemli ama fiyatı daha çok önemli malına deyil pazarına öv demişler

Celaldonmez
Celaldonmez - 1 yıl Önce

Buğdayda maliyetler dikkate almıyor gubre ve kök pas dolarabagli

Fuat üstün
Fuat üstün - 1 yıl Önce

Temel gıda olarak buğday ayçiceği pirinç fasulye mercimek bu ürünleri destekleri artırılmali gerekli olan bölgelerde kurağa dayanıklı tohum üretime destek verilmeli savaşta hastalıkta zorgünde değeri daha iyi anlaşılan bu ürünlerve çiftçilere değer verilmeli saygılarla sağlıklı günler herkese diliyorum


banner151

banner251