TMO arpayı 30 dolar ucuz ithal edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 440 bin tonluk arpa ithalatı ihalesinde ton başına fiyatlar liman maliyeti hariç ortalama 240 dolar arasında gerçekleşti. Haziran ayında yapılan 320 bin tonluk arpa ithalatında fiyatlar ortalama 270 dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 

TMO arpayı 30 dolar ucuz ithal edecek
banner282

Toprak Mahsulleri Ofisi, açıklanan alım fiyatlarından üreticiden ürün alamayınca ithalata ağırlık verdi. Haziran ayında 320 bin ton arpa, 400 bin ton civarında buğday ithalat ihalesi yapan TMO, Temmuz ayında da hasat döneminde ikinci bir ihaleye çıkarak 440 bin ton arpa ve 400 bin ton da buğday ithal edecek. 440 bin ton arpa ithalat ihalesi dün sonuçlanırken, fiyatların bir önceki ithalata göre ortalama 30 dolar düşmesi dikkat çekti.

270 DOLARDAN 240 DOLARA DÜŞTÜ

İhale ortalama 240 dolar seviyesinde gerçekleşirken, Haziran ayında yapılan ihalede ise ortalama fiyatlar 270 dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Buna göre TMO'nun bir ay arayla yaptığı arpa ithalatında fiyatlar tonda 30 dolar düştü. TMO ithal ettiği arpayı, yem fiyatlarını regüle etmek için ucuz arpa kapsamında 1950 TL'den satıyor. 

İTHALAT ÜRETİCİYİ TEDİRGİN EDİYOR

Diğer yandan hasat döneminde yapılan ithalat, yerli üreticiye de büyük darbe vuruyor. İthalatla fiyatların düşeceği algısı üreticinin ürününü gerçek değerden satmasını engelliyor. Girdi maliyetlerinin arttığı bir ortamda çiftçinin ürününün fiyatının düşürülmeye çalışılması üreticinin üretimden uzaklaşmasını gündeme getiriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 18:29
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur Çiftçi
Mağdur Çiftçi - 7 ay Önce

Yemin çok pahalı ve sütün çok ucuz olduğu bir ortamda bakanlık 2.dönem Buzağı Desteklemesinin büyük çoğunluğunu Üreme parametresi uygun değil bahanesiyle iptal etti.

Okçular Tepesi
Okçular Tepesi - 7 ay Önce

2700 den alanlar düşünsün.

Mustafa yurdabak
Mustafa yurdabak - 7 ay Önce

Bu şimdi TMO yaptığı doğru birşeymi bunu açıklarmısınjz ben çiftçi değilim ama çiftçiye yapılan bence büyük darbe bu dan sonra çiftçi arpa buğday ekermi ben olsam ekmemm

ÖMER
ÖMER - 7 ay Önce

Ancak güçleri çiftçiye yetiyor

sedaT
sedaT - 7 ay Önce

arpa buğday fiyatları düşürmek için yapınız bu gayreti keşke gübre içinde yapsanız şuan 6500 Tl yazık günah

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

Yem fabrika karının ekmeğine yağ suruldu

banner151