TMO arpa buğday ithalatında dolu dizgin!

Arpa ve buğday ithalatında bu yıl TMO’nun hızına yetişilemeyecek! Hasat döneminde alınan her ithalat kararı çiftçiyi olumsuz etkiliyor. Haziran ayında yapılan ithalatın ardından Temmuz ayında yapılacak ihale ile 440 bin ton arpa ve 395 bin ton buğday ithal edilecek. 

TMO arpa buğday ithalatında dolu dizgin!
banner282

TMO, geçtiğimiz haftalarda yaptığı ihalenin ardından yeni bir ithalat kararı aldı. 320 bin ton arpa, 400 bin ton civarında buğday ithalat ihalesi yapan TMO, Temmuz ayında yapılacak ikinci ihale ile de 440 bin ton arpa, ve 395 bin ton da buğday ithal edecek. 

GÜBRE FİYATLARI ARTARKEN İTHALATTAN DOLAYI ARPA BUĞDAY FİYATLARI DÜŞÜYOR! 

Hasat döneminde arka arkaya alınan ithalat kararları, iç piyasada çiftçinin aleyhine fiyatları baskılarken, TMO’ya da tepkiler giderek artıyor. Gübre fiyatları yükselirken, ithalat kararları ile arpa buğday fiyatlarının kısmen düşmesi çiftçinin aleyhine yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor. 

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 7 ay Önce

Bir şeyi unutmayın buğday ve arpa eken yerlerde, en çok AKP ye oy çıkan yerler.

Tmo
Tmo - 7 ay Önce

Tmo artik gubre mazot tarim ilaci tohum da ithal eder ucuz ucuz ciftciye ulastirir. Amaç tuketiciye ucuz gida temin etmek degilmi. Ithal edemedigimiz enfilasyon onu bir yapabilsek her sey yoluna girecek. Unutulan bir sey var ANAVAT ÖZAL Doneminde bunlarin hepsi uygulandi bugday et hayvan peynir ve pirasa sogan sarimsak patates sonuc mu mukemmel bir enfilasyon hepsi tarih oldu. Gecmiste uygulanan bu yontem tutmadi yine tutmayacak. Ciftci ha seneye diye diye omur tuketir yasadigi hayatan bir sey anlamaz. Arazinin tozu hayvanin pisligi yanina kar kalir. Gerisi hepsi hikaye bu ulkede tarim ve koylu icin hic bir hayirli proje uretilmedi.

Köylü
Köylü - 7 ay Önce

Bugün dap 6500 tl üre 4500 tl bunlardan niye söz etmiyor bu iktidar hayretle izliyoruz çiftçiyi tamamen bitiriyorsunuz makina ekipmana hiç güç yetmiyor çiftçiyi yok etmiye uğraşşanız bu kadar olur