TMO 7'nci ekmeklik buğday ithalat ihalesini yaptı fiyatlar 2400 lirayı geçerek rekor kırdı!

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liranın üstünde bir fiyata ekmeklik buğday ithal edecek! TMO, ekmeklik buğday ithalatında hasattan sonra bugün 7'nci ihalesini yaparken, fiyatlar 310 dolara çıkarak rekor kırdı.

TMO 7'nci ekmeklik buğday ithalat ihalesini yaptı fiyatlar 2400 lirayı geçerek rekor kırdı!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, ithal buğday fiyatları durdurulamıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 400 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesini bugün yaparken fiyatlar rekor kırarak 2 bin 500 liraya dayandı. İhalede oluşan fiyatları yine Türkiye kamuoyuna ilk duyuran Ziraat Mühendisi Faik Toy oldu. 

EKMEKLİK BUĞDAY İTHALATINDA 7’NCİ İHALE BUGÜN YAPILDI

TMO, hasatta sonra 7’inci ekmeklik buğday ithalat ihalesini bugün yaptı. 400 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesinde oluşan fiyatlar rekor kırarak 2500 liraya dayandı. Yerli çiftçiye 1650 liraya taban fiyat açıklanırken, TMO’nun gelinen noktada 2400-2500 TL arasında buğday ithalat edecek olması dikkat çekti.  

HASATTAN SONRA İTHAL EDİLEN EKMEKLİK BUĞDAY MİKTARI 2 MİLYON 490 BİN TONA ÇIKTI 

TMO, 25 Ağustos’ta ilk ekmeklik buğday ithalat ihalesini yaparken, bugün yapılan 400 bin tonluk ihale ile 7’nici ihalesini yapmış oldu. İlk 6 ihalede 2 milyon 90 bin ton ekmeklik buğday ithal eden TMO, bugünkü yapılan ihale ile birlikte ithal ekmeklik buğday miktarı 2 milyon 490 bin tona çıktı. 

İLK İHALE İLE SON İHALE ARASINDA FİYATLAR 90 DOLAR ARTTI 

TMO’nun yaptığı her ihalede fiyatlar artarken, bugünkü ihalede ise rekor seviyeye ulaştı. 25 Ağustos’ta yapılan ihalede 390 bin ton ekmeklik buğday ortalama 222 dolardan ithal edilirken, bu ortalama fiyatlar sırasıyla 245, 257, 272 dolara kadar çıkmıştı. Bugün yapılan ihalede ise ortalama fiyatlar 310 dolar seviyesinde gerçekleşti. 

4 ARALIK’TA 267 DOLARDAN İTHAL EDİLMİŞTİ 

TMO, en son ekmeklik buğday ithalatı ihalesini (400 bin ton) 4 Aralık’ta yaparken, bu ihalede ortalama fiyatlar liman ve nakliye masrafları hariç ortalama 267 dolar olarak gerçekleşmişti. 4 Aralık’tan bugüne yaklaşık 50 gün geçerken, ithal ekmeklik buğday fiyatı liman ve nakliye masrafları hariç ortalama 43 dolar artarak 310 dolara çıkması dikkat çekti. 

İHALE SONUÇLARINI YİNE İLK DUYURAN FAİK TOY OLDU

TMO’nun yaptığı ithalat sonuçlarını yine ilk kamuoyuna duyuran ziraat mühendisi Faik Toy oldu. İhale sonuçları kamuoyu ile paylaşılmazken, kendisi de çiftçi olan Faik Toy, uluslararası piyasalardan aldığı bilgilerle kamuoyuna bilgilendirirken, ihale sonucunda oluşan fiyatlar üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığının uyguladığı politikalara tepki gösterdi. 

ÇİFTÇİMİZE 1650 LİRA DEMİŞTİNİZ ELİN ÇİFTÇİSİNDEN 2400 LİRAYA İTHAL EDİYORSUNUZ!

Faik Toy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda uygulanan yanlış tarım politikasına tepki göstererek, “Unutmayın yerli çiftçimin ekmeklik buğdayına ton 1650 TL demiştiniz, elin çiftçisinin ekmeklik buğdayını ton 2400 TL’ye ithal ediyorsunuz. Bu konuda yerli ve millilikten bahsetmezseniz seviniriz” tepkisinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 18:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Faik öz
Faik öz - 7 ay Önce

Üretim olmadığı sürece daha çok ithal ederiz.ama olsun bizim paramız var.üretmesekte olur.

üreten
üreten - 7 ay Önce

başfiyata kim almış bisürü bahane 1400 lere millet zor sattı hersene aynı ola ola üretici üretemez oldu dışarda hani ucuzdu milletin ekmeğiylede oynanıyor Allah bu millete yardım etsin,,,,,

Selahattin yusufoğlu
Selahattin yusufoğlu - 7 ay Önce

Akıl alır gibi değil.çok yazık.

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Hani yeterli bugdayvardi biz buğdayı ithal ediyoruz ama işleyip un olarak satıyoruz dedi cumhur baskani yalanciyi ne yapmalı

şenol
şenol - 7 ay Önce

yönetenlerin lafla peynir gemisinin yürümedigini gösterir,

Yasin kan
Yasin kan - 7 ay Önce

Sayın bakan hani ithal etmeyecektik buğday, ALLAH AŞKINA İSTİFA ET REİSİCUMHURUN ELİNİ RAHATLAT. ONUR...... YÖNETİME BAK NE HAKE GETİRDİ O KADRO ÜLKEYİ, TAYYİP ETDOĞAN'A GERÇEKTEN ÇOK ... ZARAR VERİYORSUN. AHTİVEFA YAP İSTİFA ET. YOKSA ÇOĶ YAKINDA ALINACAKSIN.

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

İthalat artık vazgeçilmezimiz oldu bence ithalat bakanlığı kurulmali

banner151

banner251