TİGEM’de hastalıktan dolayı hayvanlar kırılıyor zarar 3'e katladı!

TİGEM'in Karacabey Tarım İşletmesinde bruselladan dolayı son 3 yılda toplam 2027 hayvan bruselladan dolayı zorunlu kesime giderken, Genel Müdür Ayşin Işıkgece'nin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım Bakanlıkta eleştiri konusu oldu.

TİGEM’de hastalıktan dolayı hayvanlar kırılıyor zarar 3'e katladı!
banner200

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’de son 3 yılda 4 bin 52 hayvan, hayvan hastalıklarından dolayı ya telef oldu ya da zorunlu kesime gitti. Sayıştay’ın 2019 yılı denetim raporunda ise TİGEM’in 2018 yılında 29 milyon lira olan hayvancılık faaliyet zararının 2019 yılında 98.5 milyon liraya yükseldiğine dikkat çekildi. TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’nin hayvan hastalıklarından dolayı en çok kesimin yapıldığı Karacebey İşletmesiyle ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ise eleştiri konusu oldu. 

TİGEM’de hayvan hastalıkları tedirgin edici boyutlara ulaştı. TİGEM’e bağlı işletmelerde hayvan hastalıklarının önüne geçilemiyor. Anadolu, Ceylanpınar, Çukurova, Gözlü, Karacebey ve Türkgeldi işletmelerinde son 3 yılda toplam 4 bin 52 hayvan, hayvan hastalıklarından dolayı ya telef oldu ya da zorunlu kesime gönderildi. 

BRUSELLA DA REKOR KARACABEY İŞLETMESİNDE 

TİGEM’e bağlı işletmelerde Brusella, Tüberküloz ve Üç Gün hastalığı görülürken, en çok zarar bruselladan dolayı yaşandı. Sadece Karacabey işletmesinde son 3 yıl içinde bruselladan dolayı toplam 2 bin 27 hayvan zorunlu kesime gönderildi.  Brusella hastalığı Karacabey’den sonra en çok Ceylanpınar tarım işletmesinde görüldü. Ceylanpınar’da ise son üç yıl içinde toplam 1006 hayvan buruselladan dolayı zorunlu kesime gitti. Anadolu ve Gözlü işletmelerinde de brusella hastalığı görülürken, bu iki işletmede de son üç yılda toplam 205 hayvan kesildi. TİGEM’in sadece Çukurova ve Türkgeldi tarım işletmelerinde brusella hastalığı görülmedi. Buna göre son 3 yılda TİGEM’in 4 işletmesinde toplam 3 bin 238 hayvan bruselladan dolayı zorunlu kesime gönderildi.

459 HAYVAN TÜBERKÜLOZ HASTALIĞINA YAKALANDI

Diğer bir hayvan hastalığı olan Tüberküloz ise Anadolu ve Gözlü tarım işletmelerinde görülürken, bu hastalık toplam 459 hayvanda görüldü. 

ÜÇ GÜN HASTALIĞI CEYLANPINAR VE ÇUKURVO İŞLETMELERİNDE GÖRÜLDÜ 

Hayvan hastalıkları açısında son yıllarda ciddi bir sorun olmaya başlayan Üç Gün hastalığı da Ceylanpınar ve Çukurova tarım işletmelerinde toplam 355 hayvanda görüldü. 

HAYVANCILIKTAKİ ZARAR 3 KATTAN FAZLA ARTTI

Hayvan hastalıkları TİGEM’i ciddi anlamda tehdit ederken, Sayıştay’ın 2019 yılı denetim raporunda da bu konuya özellikle dikkat çekildi. Hayvancılık faaliyetlerinde giderek artan miktarlarda faaliyet zararı edildiğine işaret edilen Sayıştay denetim raporunda “Nitekim 2018 yılında 29 milyon TL olan hayvancılık faaliyet zararı 2019 yılında 98.5 milyon TL’ye yükselmiştir” denildi. 

GENEL MÜDÜRÜN PAYLAŞIMI ELEŞTİRİ KONUSU OLDU 

Bütün bunlar yaşanırken TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’nin Karacabey Tarım İşletmesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım, Bakanlıkta tartışma konusu oldu. Işıkgece, yaptığı paylaşımda; "Karacabey Tarım İşletmemizde; kombine verimli bir ırk olan Simental ve sütçü kapasiteye sahip Siyah Alaca ırkı ile üstün vasıflı damızlık yetiştiriciliğimizi sürdürüyor, ülkemiz için en iyisini üretmeye çaba harcıyoruz” dedi. 

KARACABEY TARIM İŞLETMESİNDE SAĞILABİLİR HAYVAN KALMAZKEN SADECE 400 CİVARINDA DÜVE BULUNUYOR

Işıkgece’nin paylaşım yaptığı Karacabey Tarım İşletmesinde bruselladan dolayı 2018 yılında 656, 2019 yılında 1515 ve 2020 yılında 1067 hayvan bruselladan dolayı zorunlu kesime gitti. Yani işletmede brusella hastalığından dolayı neredeyse sağılabilir hayvan kalmazken, 12 aylığın altında ise 400 civarında düve kaldığına işaret ediliyor. Karacabey Tarım İşletmesinde hayvanlar hastalıktan kırılırken, Genel Müdür’ün böyle bir paylaşımda bulunması eleştiri konusu oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 18:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Liyakat Liyakat Liyakat
Liyakat Liyakat Liyakat - 12 ay Önce

Yazıklar olsun size. Bir devlet kurumu olarak kendi hayvanlarimizda brusella ile baş edemiyorsanız, defolup gidin.

Veteriner
Veteriner @Liyakat Liyakat Liyakat - 11 ay Önce

Genel müdürlükte ki personel esnek çalışıyor kendileri esnek çalışıyor işletmelerede esnek çalışacak personel kalmadığı için mecbur hafta içi hafta sonu çalışıyoruz

Veteriner
Veteriner @Liyakat Liyakat Liyakat - 11 ay Önce

Önüne geleni tigem e başkan şb müdürü yaptılar. Ilahiyatcisi açıköğretim mezunu adamlar hayvani kurbanda görmüş gelmiş tigemde idareci. Kurum içinden gelenlerde zayıf halka. Düşünün kuru tarım sulu tarımdan çok veriyor. İşletmede 2 kişi üretiyor 5 kişi bunun kaydını yapıyor. Genel müdürlük dolu idari personel. Düşünün bitki üretimde topoğraf var. Teknik şef yok

Mehmet Baki
Mehmet Baki @Liyakat Liyakat Liyakat - 11 ay Önce

Hakikaten, çok ayıp,çok günah bunun hesabı mutlaka sorulmalı devletin işletmesinde hastalıktan hayvan öldürüyorsunuz ozaman size sormazlarmı tabiki oranın yöneticisine siz bu koltukta ne diye duruyorsunuz bunun hesabı mutlaka sorulmalı utanmadan zarar etti diyorlar bırakın verin özel söktöre onlar işletsin

Ayşe cetin
Ayşe cetin @Liyakat Liyakat Liyakat - 11 ay Önce

Balık baştankokar demışler dogru düzgü bir tarım baksnı varmıkı asagıdakiletde dogru dürüst olsun.gidin artık

Sikinti yok
Sikinti yok - 12 ay Önce

Genel müdür 2021 de subatta gidiyi en gec sikinti yok güzel reklam yapiyodu ortada olan zarari 5 katladi kadin eli deydi gitti

Personel
Personel - 11 ay Önce

Satın genel müdürü buradan uyaranlar oldu çevrenize dikkat edin diye. Bitki üretimde kuru ziraat sulu zirâatten çok vermedi mi. Türk isimlerini değiştirmekten başka bir iş yapmayanlara ne yaptınız. Kurum dışından gelenlere liyakatsiz aradığınız genel müdürlük personeline isletmedekilerin güveni yok. Bir balı paketletemeyenleri hala görevde tutuyorsunuz kuş uçursunlar diyemi. Önce cam bali yoktu şimdi varmi. Yada mahkemede savunma yapmayan veya yapamayıp ha bire göreve dönenlerin sorumlusu kim. Yada işletme görmeyen ahıra girmeyen tiz yutmayan bu kurumda kül hakkı düşünüyordu çalışan bunlardaki güvenecek. Tarımı bilmeyen tozunu yutmayan tarımı yonetemez.

Ey personel
Ey personel @Personel - 11 ay Önce

Haber Brusella diyor sen kuru sulu tarım diyorsun. İşte bu yüzden iki tane hayvanı gudemiyorsunuz. Hayvan sağlığı olmadan hayvancılık yapıyorsunuz

Tarimci
Tarimci - 12 ay Önce

TIGEM, TAGEM vb. kurumlarin ulkemize faydasi gercek manada tartismaya acilmali, dogru bir sekilde arastirilmalidir. Twitter Dan ust duzey yoneticileri etiketleyip reklam yapan kurumlara ulkenin ihtiyaci yok.

Aksaray
Aksaray - 12 ay Önce

2500 ton aycicegi siloda, 10 bin dönüm buğday tarlada yanmış. 1600 ton tohumluk buğday sertifika alamamış çöp olmuş... Son 1 yılda hepsi... Ne olmuş.. Aynen devam

Misafir
Misafir - 11 ay Önce

Genel müdürüm hani görevden alınan ve yüzlerini bile görmediğiniz belki isimlerini bilmediğiniz eski idarecilere bir sorsaydınız keşke bu kurum için onlar çok şeyini feda etti sanada yardımcı olurdu. Etrafiniza dikkat edin aradığınız yada görevden almadığınız alamadığınız ulufe gibi makam dağıtımlarınız işi bilenler degil. Biz taşradakiler kime güvenecek. Isı bilmeyen bir genel müdürlük var sanki çünkü işi görmek için memur yada işçiler sanki daha aktif. Koltuklar işletmede çalışmayana hak degil haramdır.buna alet olanda büyük günahkardır.

Çiftçi
Çiftçi - 11 ay Önce

Siz birde işletmelerdeki talan olan buğdayları, yonca tohumlarını balyalarını, daha sonra işe gelmeden maaş alan mühendisleri görseniz..... Bu kadının en iyi yaptığı şey reklamdır... Geldiği günden beri hep geriye gittik....

Eğitimci
Eğitimci - 11 ay Önce

Yazıklar olsun böyle güzel bir kurumu ne hale getirdiniz apk nin basında açıköğretim mezunu bayan var ne anlar Işlerini iyi yapanları görevden uzaklaştırmanın cezasını çekecekler. ALLAH YANLARINA bırakmaz


banner151

banner251