TİGEM samandan köşeyi döndü! Şimdiden kilosu 1 liraya çıktı!

Yaşanan kuraklıktan dolayı hububatta büyük bir verim kaybı beklenirken, saman fiyatları da şimdiden aldı başını gidiyor. TİGEM’in geçtiğimiz günlerde yaptığı saman ihalesinde müteahhitler bir biriyle yarışırken, fiyatlar geçen yıla göre 3’e katladı. 

TİGEM samandan köşeyi döndü! Şimdiden kilosu 1 liraya çıktı!
banner200

ÖZEL HABER / Kuraklık, hububatta önemli oranda verim kaybına neden olurken en büyük kayıplardan birisi de samanda yaşanacak. Bunu da TİGEM'in yaptığı saman ihalesi acı bir şekilde gözler önüne koydu. Saman sıkıntısının ülke hayvancılığı için krize dönüşmemesi için biran önce gerekli tedbirlerin alması gerekiyor. 

GEÇTİĞİMİZ YIL DEKARI 45 LİRADAN SATILAN SAMAN BU YIL İLK İHALEDE 157 LİRADAN SATILDI!

TİGEM’in Ceylanpınar Tarım İşletmesinde sulu tarım yapılan 150 bin dekar alanda buğday hasadının ardından saman ihalesi yapıldı. Geçtiğimiz yıl dekarı 45 liradan satılırken, bu yıl da ihale 45 liradan açıldı. Ancak ihaleye yoğun bir talep olurken fiyatlar 157 liraya kadar çıktı. Yani bir dekar alandaki saman 157 liradan satıldı. Bu sonuçlara göre 1 dekarda ortalama 150 kg saman çıkarken, samanın fiyatı şimdiden 1 lirayı görmüş oldu. 

TİGEM SAMAN İHALESİNDEN 23.5 MİLYON LİRA GELİR ELDE ETTİ

TİGEM, 150 bin dekar alandaki samandan toplam 23.5 milyon lira gelir elde etti.

50 BİN DEKAR İÇİN İKİNCİ BİR SAMAN İHALESİ YAPILACAK

Diğer yandan yine Ceylanpınar Tarım İşletmelerinde önümüzdeki günlerde 50 bin dekar alan için yine saman ihalesi yapılacak. Bu ihaleye de yine yoğun bir katılım olması beklenirken, bu yaşananlar bir uyarı anlamı taşıyor. Ülke hayvancılığı yem fiyatlarından dolayı zaten sıkıntılı bir süreç geçirirken, eğer gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda bir de buna saman sıkıntısının eklenecek olması, ülke hayvancılığı açısından beklenen tehlikeyi gözler önüne seriyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 01:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 4 ay Önce

Saman var ama Dane varmi? Eskiden bölgelerin verilerini çeşitlerin verilerini tigem in sitesindeki hasat cetveline bakar fikir sahibi olurduk. Fakat iki yıldır bu cetvelleri göremiyoruz bir şeyleri mi saklıyoruz merak ettim. Yıllarca kurumun sitesinde bu mevcuttu.

Misafir
Misafir - 4 ay Önce

23 milyonluk saman satmış ama, onbinlerce hayvan günde dünyanın yemini yiyor. Yem bir yılda %65 artmış fiyat olarak. Nasıl köşeyi dönecek anlamadık

soruişareti
soruişareti - 4 ay Önce

müjde de tigemi yabancılara satana sor şimdiden tigem samanı bir lira olmuşsa ve o saman bizim toprağımızdan o yabancılar kazanırsa soruişareti derım...

banner151

banner251