TİGEM arazileri süs bitkisi üreticilerine neden kiraya verilmiyor?

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, süs bitkileri üreticilerinin uzun dönemlik kiralama istedikleri için TİGEM arazilerinin süs bitkisi üreticilerine kiraya verilmediğini belirtti. Işıkgece, TİGEM arazilerinin yıllık olarak kısa dönemliğine kiraya verildiğini kaydetti. 

TİGEM arazileri süs bitkisi üreticilerine neden kiraya verilmiyor?
banner200

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece'nin tarım yazıları üzerine kendisini aradığını belirterek, "Işıkgece’nin arama nedeni, Süs Bitkileri İhracatçılarının 'TİGEM arazileri bize değil düşük katma değerli ürün üretenlere kiralanıyor' serzenişiydi" dedi.

Altaylı, dünkü köşe yazısında konuyla ilgili şunları aktardı: 

"Işıkgece “Biz arazi kiralayamayız. Bizim görevimiz Türkiye’nin tohum üretimini yapmak. Biz elimizdeki arazileri bu amaçla kullanırız” dedi.

Ben arazi kiralama için ihaleye çıktıklarını hatırlatınca, “Elbette haklısınız. Ancak bunlar yıllık kiralamalar. Biz sahip olduğumuz tarım arazilerinde toprağı dönem dönem farklı ürünlerde kullanıyoruz. Bu yüzden de bazı arazileri bir yıllığına, kısa dönemli kiralıyoruz. Süs bitkileri üreticileri ise uzun dönemli kiralama ister. Biz bunu yapamayız” dedi.

Ancak TİGEM’in bazı arazilerinin uzun dönemli kiralandığını söyledim, “Bunlar küçük işletmelerimiz. Bunların sayısı çok ama arazilerinin toplamı bizim yüzde 10’umuz bile etmiyor. Sizin söz ettiğiniz bölgede böyle bir şey yok ama Marmara Bölgesi’nde süs bitkisi üreticilerine böyle uzun süreli kiralanmış arazilerimiz var” dedi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceylanpınartigem
Ceylanpınartigem - 1 yıl Önce

Sizi Allah'a havale ettim,bir yıldır evimizde huzur yok,uyuyamıyoruz bile sayın genel müdürüm,haksızlıklarınız diz boyunu geçti, insanları duymuyorsunuz bile,çalışanlarınızda huzur bıraktınız mı?İnsanlar ne durumda,herkes bu gün akibetim ne olacak diyerek işe başlayan personel verimli olur mu acaba? Buğday hasatınız nasıl mesela?Bu işler medyadan hanımağayım demekle olmuyor sayın genel müdürüm.Üzerinizde öyle büyük ahlar var ki farkında bile değilsiniz ,Metin dilsiz,recep gölü, Üzeyir ağar bu isimler size iyiliğim olsun

topuz
topuz - 1 yıl Önce

ESKİDEN SİTENİZDE HASAT SONUÇLARI AÇIKLANIRDI. BİZLERDE BİLGİ SAHİBİ OLURDUK.
NEDEN KALDIRDINIZ ?
SAKLANACAK BİRŞEYLERMİ VAR?

Mısafır
Mısafır - 1 yıl Önce

Vay vay, tıgem kaldımı Kı. Tarıhın en dusuk verımlerı 2020 yılında oldu nıye. Calisanlar gorevde yukselme sınavına bıle gırmıyor neden..

Realist
Realist - 1 yıl Önce

Tigem işletmeleri bırakın ülke çiftçisine kendi bölgesinin çiftçilerine bile bir katkı sağlamıyor. Hayvansal ve bitkisel üretimde Çiftçi bir adım daha önde. Özelleştirilme kapsamına alınırsa ülke bir arpalıktan daha kurtulur.

Vay
Vay - 1 yıl Önce

Birileri gene tigem arazilerinemi goz dikti

Lobiciler
Lobiciler - 1 yıl Önce

Daha once uzun sureli kucuk isletmeler kiralanirken nerdeydiniz diye bu adamlara neden sorulmuyor. Birileri aldi bizde palazlandik devletin her turlu kaydi tutulmus islahi yapilmis arazilerini bize verin, tohum bekleyen damizlik bekleyen koylu agzi acik beklesin

banner151

banner251