Tartışmalı Genel Müdürden itiraf gibi açıklama: Sertifikalı tohum ve gübre kullanımında sağlıklı bilgi yok

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tarımda ne kadar sertifikalı tohum, gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanıldığının bilinmediğini belirterek, akreditasyon sorununa dikkat çekti.

Tartışmalı Genel Müdürden itiraf gibi açıklama: Sertifikalı tohum ve gübre kullanımında sağlıklı bilgi yok
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve TÜBİTAK arasında 2019 yılında yapılan iş birliği kapsamında “Dijital Dönüşüm Süreç Çalışma Grupları ve Proje Başlangıç Toplantısı” düzenlendi.

TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsünce Ankara Point Otel’de 11 Mart’ta gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcıları Muaz Saka, Ahmet Bağcı ve Mehmet Yener’in yanı sıra Merkez Birliğinde görev yapan daire başkanları, birim müdürleri ve her iki kurumdan proje ile ilgili görevlendirilen personel katıldı.

TÜBİTAK BİLGEM YTE işbirliği ile gerçekleştirilecek projeyle kooperatif ortaklarına daha verimli hizmet sunulması, insan kaynağında, iş süreçlerinde bilgi ve iletişim altyapısında yeni nesil teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kooperatifçilik faaliyetlerini “zaman odaklılık” ve “ortak memnuniyeti” ölçütleriyle sağlamaları, “kurumsal sistemin” kurulması, işletilmesi ve devamlılığı doğrultusunda çalışmalar yapılacak.

TEMEL MİSYONUMUZ SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞİMİ SAĞLAMAK 

Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Fahrettin Poyraz, insanoğlunun yaradılışından ölümüne kadarki süreçte en önemli ihtiyacının sağlıklı gıda ile beslenme olduğunu ifade ederek, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak en temel misyonumuz insanların bu sağlıklı gıdaya erişimi ve kontrolü noktasında değerler zincirinin her birinde rol almak, bu sağlıklı gıdaya vatandaşlarımızın hem kaliteli hem de uygun fiyata erişimini sağlamak” dedi.

“Bu işi yapmak isteyen herkesin, en temel tüketici hakkı olan sağlıklı gıdaya ucuz ve kaliteli bir şekilde ulaşma hakkı çerçevesinde bir akreditasyona tabi tutulması gerekiyor” diyen Poyraz, sözlerine şöyle devam etti:

GÜBRE KULLANIMINDA SAĞLIKLI BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ 

“Bu sürecin kontrol altına alınması gerekiyor. Şu anda Türkiye’de sertifikalı tohum üretimi var.  Ancak gerçek anlamda yüzde kaç sertifikalı tohum kullandığımızı hala bilmiyoruz. Gübre kullanımı noktasında hala sağlıklı bilgiye sahip değiliz. En sıkıntılı süreçlerden bir tanesi olan bitki koruma ürünlerinin kullanımı noktasında da hala sağlıklı veri yeterince yok. Olması gereken tüm bu süreçlerin her birinin hem insan hem nesne bazında akreditasyona tabi tutulması gerekiyor. Bunu yapmak için de bizim Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Merkez Birliğimiz, bölge birliklerimiz ve kooperatifimizle bu süreçlere hazır hale gelmiş olmamız gerekiyor.”

DİJİTAL TEKNOLOJİ HEDEFLERE ULAŞMA NOKTASINDA ÖNEMLİ 

Türkiye’de bir sene üreticinin sevinip tüketicinin üzülürken, diğer sene de tüketicinin sevinip üreticinin üzülebildiğini kaydeden Poyraz, “Bu yanlış giden döngünün artık değişmesi lazım. Biz Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üretimin her aşamasında, değerler zincirinin sağlıklı bir şekilde oluşturulması noktasında sorumluluğumuzun bilincinde olarak yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hedeflerinin belli olduğunu vurgulayan Genel Müdür Poyraz, “Hedeflerimiz belli. Dijital teknoloji ve bunun yaygın kullanımı bizim bu hedeflere ulaşma noktasında elimizdeki en önemli güç kaynaklarından. Tek başına beşeri güçle yapmak yerine şu anki teknolojiyi ve yapay zekayı kullanırsak, olur mu acaba diye düşündüğümüz her projenin hep birlikte olduğunu göreceğiz. Kurum olarak dijital alt yapımızı sağladığımız zaman üreticiler ile irtibat noktalarımızı geliştireceğiz. Ortaklarımıza sunduğumuz hizmetler için kendi personelimizin eğitimine de önem vereceğiz” dedi.

BİRLİKTE ÜRETİME DAYALI BİR İŞBİRLİĞİ 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Ar-Ge ve yenilik süreçlerinde dönüşüm, yükselen teknoloji eğilimlerinin çözüm sağlaması beklenen uygulama alanları, gıda güvenliği, dijital tarım çözümleri konularına yönelik sunum yaptı.

Prof. Dr. Hasan Mandal, bilgiyi, teknolojiyi üretmek ya da onu transfer etmek değil, işi birlikte yapmak ve sürdürmekle ancak başarıya ulaşılacağını belirtti.

Yapılan bu ve bunun gibi çalışmaların ülkemiz için, makro boyuttaki politikalarla olan ilişkisi boyutuna bakıldığında; tüm kurumların kendilerine 11. Kalkınma Planını referans doküman olarak aldığına vurgu yapan Mandal, bu planda bahsedilen ana eksenlerdeki hedeflere ulaşmanın, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminde yapılacak gelişmelerle sağlanabileceğini söyledi.

Gıda ve tarımın ülkemizin geleceğindeki en önemli ana eksenlerden olacağının altını çizen Mandal, “Tarım ve gıda konularında çalışıyor olacağımız yöntemin de bize hem bugün hem de gelecek için katkıda bulunacağını düşünüyor ve başlatılan bu sürecin sadece dijital dönüşümle sınırla olmayacağını, bunun aynı zamanda gıda ve tarım alanındaki diğer eksenlere de yayılacağını biliyoruz. Birlikte üretime dayalı bir işbirliği için başlatılan bu girişime desteklerinden dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nuriye Ünlü tarafından proje ile ilgili bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:26
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımda dijitalleşme
Tarımda dijitalleşme - 2 yıl Önce

İnşAllah dijitalleşme sayesinde güzel şeyler olacak öncelikle ortadan kaybolan stoklar yolsuzluklar sanırım belirlenecek

Yolun sonu
Yolun sonu @Tarımda dijitalleşme - 2 yıl Önce

Allah aşkına Tkk'nın kaç iştiraki var ve 2019 zararları ne? Fahrettin Bey açıklasın da bilsin herkes. Kar gösterenlerde ya kooperatifçiye oda çiftçiye ödetiyor bedelini. Neyin karşılığı derseniz, her yıl kurum idarecileri yurtdışına götürülüp, gezdirilmenin sonucu elbette. Yani fatura çiftçiye kesiliyor sonuçta. Fahrettin Bey in başında olduğu Gübretaş 2018 yılında 300 trilyonun üstünd zarar etti mi bilsin herkes. Mikrofon bulunca eline verilen bilgi kartlarıyla esip yağıyor ama başardım bunuda başarırım güvenini asla veremiyor. Sadece denge siyasetiyle, kimin arkasında kim var, kime dokunursam karşıma kim çıkarla kurumu felakete götürmektesiniz.

Dijitalleşme
Dijitalleşme @Tarımda dijitalleşme - 2 yıl Önce

Admin yazdıklarımı aynen paylaş tüm sorumluluk bana ait sivas bölge müdürü m.a 5000 ton gübreyi ne yaptın yetkililer inceleme başlatılması için göreve çağırıyorum

Tarım kredi dijital
Tarım kredi dijital @Tarımda dijitalleşme - 2 yıl Önce

Öncelikle incelenmesi gereken stoklar kaybolan ham maddeler tüm çiftçiler olarak bunu bekliyoruz sivas bölge müdürü m.a sivasa gelmeden malatyada 5000 tın gübreyi ne yaptın

Benim param
Benim param @Tarımda dijitalleşme - 2 yıl Önce

Kesinlikle kardeşim şu benim vergilerimle alınan ortadan kaybolan stoklar açıklansın ilk olarak sivas bölge müdürü m.a nın stokları incelensin

Tohumcu
Tohumcu - 2 yıl Önce

Bunu söyleyen Sayın Genel Müdür bakanlık bitkisel üretim genel müdürlüğü internet sitesinden bilgi alabilir. Bakanlıktan bir arkadaş bilgi versin sayin genel müdüre.

Konyalı
Konyalı @Tohumcu - 2 yıl Önce

Bakan Beyin direkt müdahil olması gereken bir aciklama diye düşünüyorum. Sanki bakanlıga karşı bilinçli yapılmiş bir sataşma var.

Trm
Trm - 2 yıl Önce

Niye acaba tarim teskilatlarinda ilahiyatci, bedenci acikogretim mezunu ust duzey yoneticilerimiz var. Bu konularda etkin ve yetkin degillermi

Sertifikalı palavra
Sertifikalı palavra - 2 yıl Önce

Bizim gibi geri kalmış, ahlaksızlığın din haline geldiği, bir takım siyasetçilerin Yunan tanrılarına dönüştüğü... sözün özü boktan mı boktan bir duruma gelmiş, palavracıdan geçilmeyen bir ülkede.... sertifikalı denen tohumun da gübrenin de zirai ilacın da neredeyse tamamının çakma sahte olduğunu tarım bakanlığı da bilmesine biliyor da.. bir halt yiyemiyor... nerden tutsak elimizde kalıyor... evet maalesef Türk halkı hiç bu kadar Allah korkusunun sıfırlandığı sahtekarlığın beşiği olmamıştır... budisti, putperesti, hristiyanı, yahudisi bile bizden maalesef en az on kat daha düzgün dürüst halde... NEDEN BÖYLE OLDUK BİZ ACABA... KİMLERİ ÖRNEK ALDIK.... FETULAHÇI ÇETEYİ Mİ, SİYASİ KUDRETİ ELİNDE TUTANLARI MI, KİMİ KİMİ...

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Tarim bakanlığı bir iş yapmıyor. Biz daha iyi yapacağız bakani deviremedim bakanlığı devirecem der gibi geldi

Öyle bir irade yok
Öyle bir irade yok - 2 yıl Önce

Sadettin bey Allah var sizden başka çabalayan yok yanlışı düzeltmeye çalışan ancak bunları görevden alacak bir irade maalesef yok neden mi Cumhurbaşkanına hiç bir rapor geçmiyor bu Ekibi Hasan doğan ve kıratlı koruyor

Dikili agac
Dikili agac - 2 yıl Önce

Adam ne kadar maas aldigini bilmiyor daha aciklayamadi bunu nerden bilsin

Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 2 yıl Önce

Kendı bakanını, kendı hükümetini, yıllarca hizmet ettiği siyasî iradeyi eleştiriyor. Ancak bilmediği konuda, yanlış açıklama yapıyor. Elestirecem diye de böyle saptırma yapılmaz ki. Üzücü.


banner151