TARSİM sigortası yaptıranlara Tarım Kredi'den indirimli kredi!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, çiftçilere tarım sigortası yaptırmaları çağrısında bulunarak, "Tarımsal işletme varlıklarını TARSİM'e sigorta ettiren çiftçiler, Tarım Kredi kooperatiflerinden kullandıkları kredilerde indirimli faiz oranlarından faydalanabiliyor" dedi.

TARSİM sigortası yaptıranlara Tarım Kredi'den indirimli kredi!
banner200

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, çiftçilere emeklerini güvence altına alabilmeleri için "tarım sigortalarını" yaptırmaları çağrısında bulundu.

Poyraz, yazılı açıklamasında, tarım sigortasının önemine dikkati çekti.

Üreticilerin, devlet destekli düşük faizli kredilerden ve sigorta prim desteğinden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kaydolması gerektiğini belirten Poyraz, "Çiftçilerimiz emeklerini güvence altına almalı. Üreticilerimizin olası risklerle karşılaşmamaları ve sıkıntı yaşamamaları için sigorta poliçesi son kabul tarihlerine ve ÇKS güncellemelerine azami özen göstermeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Geçmiş yıllardan farklı olarak "Dolu Paketi" ve "Don Teminatlı" poliçe üretim tarihlerinin birlikte açılmış olması sebebiyle 5 Kasım itibarıyla meyve poliçeleri için "İsteğe Bağlı Don Teminatlı" poliçesinin kesilebildiğini vurgulayan Poyraz, meyve poliçeleri için ocak ayının beklenmesine lüzum kalmadığını bildirdi.

TARSİM sigortasına kredi faizi desteği

Çiftçilere sağlanan kolaylıklara dikkati çeken Poyraz, "Tarımsal işletme varlıklarını TARSİM'e sigorta ettiren çiftçiler, Tarım Kredi kooperatiflerinden kullandıkları kredilerde indirimli faiz oranlarından faydalanabiliyor. Bu durumda Tarım Kredi'den kullanılan kredilere ait faizlerin yüzde 25-100'ü devlet tarafından ödeniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Fahrettin Poyraz, şunları kaydetti:

"Örneğin, bir kooperatif ortağımız 10 bin lira yüzde 50 indirimli kredi kullandığı zaman bir yıl sonunda TARSİM'e sigorta ettirdiğinden 600 lira, yüzde 100 indirimli kredi kullandığı zaman bir yıl sonunda TARSİM'e sigorta ettirdiğinden 1200 lira daha az faiz ödeyecek. Ayrıca sel, don, dolu, yangın gibi doğal afetlere karşı ürünleri devlet garantisinde sigortalanmaktadır. Bunun yanında, doğal afetler ve kuraklık sebebiyle kredi borcunu ödeyemeyen ortaklarımızın kredi borçlarının ertelenmesinde, yasal mevzuat gereğince yalnızca faiz indirimli kredi borçları ertelenebiliyor. Dolayısıyla üreticilerimizin tarımsal varlıklarının TARSİM'e sigorta ettirilmesi şartı, kredi borçlarının ertelenmesi işlemlerinde de aranıyor."

İşletme kaydı uyarısı

Poyraz, üreticilerin TARSİM kapsamında devlet destekli tarım sigortası yaptırabilmeleri ve düşük faizli tarımsal kredi desteğinden faydalanabilmeleri için, bitkisel ürün sigortaları için öncelikle ÇKS'ye, seralar için Örtü Altı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS), süt sığırları, besi sığırları, mandalar, koyun ve keçiler ile koç ve tekeler için Veteriner Bilgi Sistemi'ne (TÜRKVET), kümes hayvanları için Tarım ve Orman Bakanlığının il, ilçe müdürlüklerine, su ürünleri için Su Ürünleri Kayıt Sistemi'ne (SKS), arıcılık (arılı kovan) sigortası için de Veteriner Bilgi Sistemi ile Arıcılık Kayıt Sistemi'ne (AKS) başvurarak işletme kaydının yaptırılması veya işletme kaydının güncellenmesi gerektiğini bildirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 19:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzo nn
Trabzo nn - 2 yıl Önce

Sn genel müdürüm sizin kişiliğinizi biliyoruz fakat trabzon da çiftçinin bilgisi dışında çiftçiye hayat sigortası kesiliyor ve bunun yapılması için personel baskı kurulmakta acilen buranın dağıtılması şart usulsuzluk büyük çiftçi şikayetçi olsa türkiye geneli yüklü tazminat davaları açılır..b
not müdür ve müdür yardımcıları kooperatiflerde ziraat mühendisi yok bölge 5 kişi çalışıyor.

Liyakat yoksunları
Liyakat yoksunları @Trabzo nn - 2 yıl Önce

Iddaci, odaciya zinmet,2 milyon vurgun,caglayan ve diyer koop larda 1 milyon ustu vurgun,,çiftçiye hayat sigortası bilgisi dışında yapma ..mobbing yeri kameralardan personel izleme trabzonda ,,personel dışardan alma kimsenin haberi olmada el altı kuruma giremez ken osman sokar.. fetö açığa alınan personeller yine soruşturmayı getiren geri gelenler yaptı. Trabzon bölgeyi ya kapat yada vijdan sahibi birisi gelsin bu rezaleti durdursun sistem içerde kuruldu torpil merkezi oldu adalet bitmez bitmez unvan saçmalığı dolu ..

Genel müdürlük
Genel müdürlük - 2 yıl Önce

Tebrikler meyva veren ağaç taşlanir taşeron selamselamlar.diler

Tarsim güzel benzetme
Tarsim güzel benzetme @Genel müdürlük - 2 yıl Önce

Sigortalı ağaç taşlanir :) dön riski meyva sel vb vb aklına ne gelirse tarsim çiftçinin yanında

Genel müdür
Genel müdür - 2 yıl Önce

Allah güç kuvvet versin müdür bey çok çalışkan

karahan ince
karahan ince - 2 yıl Önce

adam gibi adamsin fahrettin bey ama etrafindaki sirket mudurlerinden bazilari kuruma uygun degiller bunu yakin zamanda cozecegine inaniyorum..

Mahalle yanlış
Mahalle yanlış @karahan ince - 2 yıl Önce

Sesli gülmeyiniz:))Haksızlık karşısında susanın sonunun ne olduğunu da düşünmeyiniz.

Dikkat edenler
Dikkat edenler - 2 yıl Önce

Dikkat ettiniz mi Fahrettin poyrazın Twitter da profil fotosu hep aynı!!! Demek ki reis le çekilmiş başka fotosu yok!! Olmuş olsa hergün değiştirir birini koyardı!! Seçim çalışması için filan geldiğinde bir tane çekinebilmiş :)

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Tkk yi unlarin elinden alin uyuma ankara ar siz ciflik olmus burasi nerde liyakatsiz var almislar md yapmışlar bir sozde haci hoca hatrina Allah devletime milletime zeval vermesin doymaz bunlar doymaz

Tarık Yaman
Tarık Yaman - 2 yıl Önce

Şaka gibi ülkedeyiz.Gündem hemen nasılda değişti açıklama bile yapma gerekliliği duyulmadı gerek varmı?;))Bu kadar yolsuzluktan sonra:))) gerçi alıştık doğru ya yeni değildi ki öğretmişlerdi.Kuldan saklarsınız iyi hoşta Allah'ın azabından kaçamazsınız...

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Allah dan kanun tanımada çiftçiden aldığın, yani ben cifciden aldığın yüzde kirklara varan faizleri dağıtıyordu herhal, hakkını helal etmiyorum, Allah'ın huzurunda elim iki yakanizda olacak.


banner151

banner251