Tarlada çalışırken çiftçinin traktörü hacizle elinden alındı

Tarım Kredi Kooperatiflerinde hukuksuz genel müdür aylık 180 bin liralık geliri ile servetine servet katarken, Tarım Kredi ortaklarının traktörleri ise borçlarını ödeyemedikleri için haczedilmeye devam ediliyor. Kırşehir'de Tarım Kredi Kooperatifi'ne borcu nedeniyle çiftçi Şevket Eker’in tarlada çalışan traktörüne haciz nedeniyle el konuldu.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Merkeze bağlı Değirmenkaşı Köyü'nde çiftçilik yapan Şevket Eker, bir süre önce Tarım Kredi Kooperatifi'nden kredi kullandı. Ancak Eker, artan maliyetler ve yaşanan doğal felaketler nedeniyle zor durumda kalarak borcunu ödemekte güçlük çekti. Ödeyemediği 40 bin TL borcu için kooperatif, traktörüne haciz koydu. Eker, borcunu ödeyemeyince de jandarma, avukat ve icra memurlarını köye göndererek, tarlada çalışan pancar üreticisi Eker'in traktörünü icra yoluyla aldı. Traktör çekici kamyona yüklenerek götürülürken, Eker çaresizce birilerini arayarak haciz işlemini durdurmaya çalıştı.

‘BİR DONUMUZ KALDI BACAĞIMIZDA SATILMADIK’

Haciz işlemine tepki gösteren Eker, "Bir donumuz kaldı bacağımızda satılmadık. Kimseye söyleyecek bir sözümüz kalmamış. Hiç kimseye gücümüz yetmedi. Tarlada çalışan traktörü bağladılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı vardı, çiftçinin traktörüne haciz konulsa da bağlanıp götürülmesi yoktu. Şimdi işimizi görecek traktör elimizde kalmadı. Tarlamızda bağladılar gittiler. Biz ne yapacağız, kime derdimizi anlatacağız? Bize bir çözüm yolu bulun çaresiz kaldık" dedi.

‘NASIL MÜJDE DİYEBİLİYORSUNUZ?’

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış ise "Sayın Cumhurbaşkanı, Kırşehir’de pancar çiftçisine müjde diye yüzde 25 alım fiyat artışını açıkladınız ama aynı kentte bugün pancar çiftçisinin traktörüne icra ile el konuldu. Yüzde 80 girdi maliyetleri ile mücadele eden çiftçi kuraklıkla imtihan oluyorken, icra memurları Değirmenkaşı Köyü'nde, çiftçinin tek sermayesi olan traktörüne jandarmayla birlikte el koydu. Tarım içermeyen hükümet politikalarınızla inim inim inleyen çiftçi, yılsonunu getiremezken, çocuğunu nasıl okutacak, kışı nasıl geçirecek? Son bir yılda yüzde elli Pazar, market fiyatlarına gelen fiyat artışları, yüzde seksene varan tarım girdi maliyetleri, elektrik, doğalgaz zamlarında cabası iken meydanlarda yüzde 25 alım fiyat artışlarına nasıl müjde diyebiliyorsunuz ?" diye sordu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 15:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cüzdan ve vicdan
Cüzdan ve vicdan - 2 ay Önce

İddialı bir şekilde diyoruz ki: Sayın genel müfürün maaşı, emekli milletvekilliğiyle birlikte 180 bin lira demeniz, eksik bir bilgidir! Adı geçen kişi değil, Razi'de yönetim kurulu üyeliği yapan yardımcılarının aylık ortalama gelirleri bile bu seviyededir. Temettüden alınan miktar yalanlanamamakta, milyon liraları bulan milletten saklanmaktadır. Bu para Kurum'a, millete, çiftçiye aittir. Yazınızda adı geçen kişinin Kurum'a bırakılan temettünün kişilere ödenmesine ilişkin aldığı karar niyetini ve imza atan yönetim kurulu üyelerinin de bilgisizliklerinin ispatıdır. Gübretaş altında bulunan birçok şirketten eski genel müdürlerin huzur hakkı ve temettü geliri elde ettikleri de bilinmektedir. Negmar ve Eti's e ait her gemi ayrı tüzel kişiliğe sahipti ve ayrı ayrı y.k üyelikleri bulunmaktaydı. Bulgaristan'daki şirketin ise hangi niyetteki insanların 'eğlencesi' olduğu bilinir. Milletin menfaati için gereken biran önce yapılır ve haksız kazançlarının çiftçiye kazandırılması sağlanır diye bekleyelim.

Eyyüp
Eyyüp @Cüzdan ve vicdan - 2 ay Önce

Çiftçinin iyi günleri 1 kasım tarihi itibariyle icra işlemlerini hızlandırın talimatı her zoom toplantısında bölge idarecilerine söyleniyor.

mübariz
mübariz @Cüzdan ve vicdan - 2 ay Önce

bazılarına herşey mübah.örneğin bir müfettiş, yönetici çiftçinin sırtından istediğini alır aldırır o paranın ne zorluklarla kazanıldığı aklına gelmez.çiftçi zor durumdaymış kimin umrundaki

bayramali
bayramali - 2 ay Önce

Bu kadar maasla is basina getirilip emanete hiyanet edenleri napalim Haykiriyorum tarim kredi market ve depolarinda stok yolsuzluklari var.usulsuz imhalar var.Bilerek ve isteyerek iadeye cikartilip peskes cekilen urunler var.depo ve marketlerden iadeye cikartilan findik kim ve kimler tarafindan kime nerdeyse bedavaya verildi Uyan artik holding mufettisleri.bayramali ve bizim toptan sok ekibi marketlerin icini bosaltiyor

...
... @bayramali - 2 ay Önce

Rahatın bozuldu değil mi? Yatarak maaş almak iyiydi. O imhaların sen ve senin gibi işe yaramazlar sayesinde oldu biliyorsun.

50 binlik bölge müdürleri
50 binlik bölge müdürleri - 2 ay Önce

Merkez birliğinin teftişinin akabinde bölge birliklerinde ddk tarafından denetlenmesi gerekir.
Bölge müdürlerinin her biri maaşı ikramiyesi teşviği haricinde en az bir yönetim kurulu huzur hakkı alıyor. Hatta bazı bölge müdürleri iki yönetim kurulu ücreti alıyor...

2 yönetim kurulu huzur ücreti
2 yönetim kurulu huzur ücreti @50 binlik bölge müdürleri - 2 ay Önce

Örneklendirecek olursak Ankara bölge müdürü (1-lidaş—2-tsuab)

Sabret
Sabret @50 binlik bölge müdürleri - 2 ay Önce

Ee bölgelerde denetlenecek heralde dostum!!! Şoförün aldığı harcırahtan en tepeye kadar !!

olmaz
olmaz - 2 ay Önce

yahu çitçinin borcu varsa traktörünü haciz et işlem yap, niye yükleyip götürüyorsun? O bölgede şimdi hububat ekim zamanı bu adamcağız tarlasını ekemeyince elinize ne geçecek? Marketlere,manavlara gittiğinizde rafları hep dolu göreceğinizimi sanıyorsunuz? Tarımla uğraşan kesimin yaş ortalaması 58(ELLİSEKİZ)olmuş. Bu adamcağızın boynunu niye büktürüyorsunuz?

Adnan YÜCE
Adnan YÜCE - 2 ay Önce

Fpoyraz adnan yüce tk birlikte çok geziyo.....hayırdı?????

Bu son inşallah bitti
Bu son inşallah bitti - 2 ay Önce

Bu son inşAllah bitti çok az çok az kaldı

Sen olma!!
Sen olma!! @Bu son inşallah bitti - 2 ay Önce

Bitti diyorsun ama biten sen olmayasın!!! Farzet mi ddk bişi bulamadı ve adamlar ak pak !!

Yorum
Yorum @Bu son inşallah bitti - 2 ay Önce

Yüksek yüksek tepelerde evin değil, bağlantıların olsun yeter. Evini sat, kredi al Gübretaş hissesi al deyin mesela; fiyat daha 3-5 liralardayken, işte tamda bu sebepten bize kimse birşey yapamaz sanır bazıları. İlahi Mahkeme diyeceksiniz belki de, doğrudur ve fakir fukara bu hesaptan çok ama çok korkar. Zenginlerse bir hac, bir umreyle her günah affolur diye kendilerini avutur.

Bu son bitti inşallah karşı çıkanlar
Bu son bitti inşallah karşı çıkanlar - 2 ay Önce

Demek ki sizin de onlarla bir bağlantınız boş ne yapsanız boş her şey orta da belki açığa çıkacak neler var. Sonuç belli hak hukuk adalet tecelli edecek inşccvbvAllah jc

Cifci
Cifci - 2 ay Önce

Çiftçiyi inanın mağdur genç bir cifci olarak 35 yaşındayım borçları mi bitirdim bırakacak bi çiftçili diyorum kıymet bilen yok girdiler yüksek ürün para ediyo ama tekrar o ürün için maliyet ler yüksek mazot elektirk gübre çok fahiş bi şekilde yüksek


banner151

banner251