Tarımsal terör hakkında ne biliyorsunuz?

Ülkeler birbirlerinin coğrafyasına, topraklarına zararlı böcekler, ölümcül mikroplar enjekte etmeye çalışarak, insanları açlık ve kıtlıkla terbiye etmeye çalışıyor.  

Tarımsal terör hakkında ne biliyorsunuz?
banner200
banner217

Avrupalılar Aztek, Maya ve İnka medeniyetlerini silah kullanmadan nasıl yok ettiler?

1521’de Aztek İmparatorluğu'nun başkenti Tenochtitlan’ı işgal eden İspanyolların şeytanca bir planı vardı; Avrupa’dan getirdikleri mikrop: Tifüs, grip, kızamık ve çiçek…

Daha önce böyle bir “mikropla” karşılaşmamış olan Aztek, Maya ve İnka Medeniyetleri bu hastalıklara karşı hiçbir tedavi yöntemini bilmiyorlardı. Grip hastalığının yanı sıra kabakulak ve çiçek salgınlarınıda beraberinde bu topraklara taşıyan Avrupalılar, söz konusu medeniyetleri soykırıma uğrattı. Onlara, çiçek salgınından muzdarip hastaların yatmakta olduğu bir hastaneden yastık, çarşaf, battaniye ve kıyafet hediye ettiler. Dostlarından hediye aldığını düşünen yerliler hiç tereddüt etmeden hediyelerini kullanmaya başladılar.

Önce bebekler sonra çocuklar ve yetişkinler… 

Mikropların öldüremediği Yerlileri ise kılıç ve silahla katlettiler.

Bu tarihte salgın hastalıkların birer “biyolojik silah” olarak kullanılmasının örneklerinden sadece biriydi. Günümüzde ise, tarım savaşları gündemi meşgul ediyor. Ülkeler birbirlerinin coğrafyasına, topraklarına zararlı böcekler, ölümcül mikroplar enjekte etmeye çalışarak, insanları açlık ve kıtlıkla terbiye etmeye çalışıyor.  

TARIMSAL SAVAŞLAR

Amerikan iç savaşı sırasında Kuzeyliler tarafından Güney bölgesine Murgentia histrionica isimli böcek kasten bulaştırılmış tarımsal üründe önemli kayıplar meydana gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya, Patates böceği üreterek müttefiklerin tarımsal ürünlerine karşı kullanmaya yönelik çalışmalar yürütmüştür. Almanya karton kutular içerisinde İngiltere’ye patates böceği atmakla itham edilmiştir. Cicadellidae familyasından böceklerin yaydığı bir bakteri Brezilya’da 50 milyon narenciye ağacının ölümüne neden olmuştur. Beyaz sinekler ABD Imperial Valley’de patateste 300 milyon dolar, Kaliforniya’da 100 milyon dolar, Rus buğday afidi 600 milyon dolar, Akdeniz meyve sineği 897 milyon dolar zarara neden olmuştur.

Savaşın şekli her geçen gün değişirken ve günümüzde asıl savaşın tarım ile yapıldığı bilinirken karşımıza şu soru çıkıyor; Ne yapmalı?

TARIMSAL TERÖRE KARŞI NE YAPMALI, NASIL TEDBİR ALMALIYIZ? 

-Her şeyden önce olabildiğince yerli ve milli olmalıyız.

-Doğal, sağlıklı ve güvenli gıda üretip, tüketmeliyiz. 

-Yerli tohum üretmeliyiz.

-Gıda güvenliğine daha duyarlı ve dikkatli olmalıyız.

-Ürünün geçtiği her basamakta biyogüvenlik önlemlerini artırmalıyız. 

-Tarım ve veterinerlik uzmanları, sağlık uzmanları ve güvenlik uzmanları arasındaki işbirliğini geliştirmeliyiz. 

-Karantina önlemlerini geliştirip, uzmanları tarımsal terör konusunda eğitmeliyiz.

Peki, tarımsal teröre karşı siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarınızla destek verebilirsiniz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 12:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarımcı
tarımcı - 2 yıl Önce

tarımı tarımcı yönetmiyorki nasıl mücadele edelim. ha bire arazileri şirketlere verelim diye sağdan soldaan saldırıyorlar. kaymakam tarımcı mimar tarımcı ilahıyatcı tarımcı sosyolok tarımcı açıköğretim mezunu tarımcı. tarımcı olmayan ziraat ve veteriner mezunu. neyin savaşından bahsediyorsunuz

reçber
reçber - 2 yıl Önce

ülkemizdeki tarım terörü liyakatsız yöneticiler. tarıma en büyük zararı meslek dışı atamalar verdi. ağaç gören ziraat mühendisi babasının ineğini seven veteriner oldu. bundan daha büyük terör olurmu. Allah tarımcının yardımcısı olsun

Berkamp
Berkamp - 2 yıl Önce

Emin olun ki bakanlıkta haddinden fazla memur var. masa başı memur yerine siz değerli mühendisleri alsa ve sahaya yaysa tarımda bir nebze rahatlar.ben şahidim koca çok katlı binada bilgi alabileceğim bir memura 1 saate ulaştım ve koltuğa yayılmış halde karşıladı bizleri fakat bize lazım olan bilgiyi çaycıdan almış olduk.o memur resmen siz bu işlerle ilgilenmeyin eski işinize devam dedi. Cebinizde en az 500000tl parayla gelin zaten bu kadar param olsa size neden geleyim ki dedim ve oradan ayrıldım. Allah yardımcınız olsun.

Eren bezirci
Eren bezirci - 2 yıl Önce

Çok anlamlı bir yazı olmuş. Çok büyük gazetelerde bile göremediğimiz türden olmuş. Elinize sağlık, tebrik ederim

Musa Yüce
Musa Yüce - 2 yıl Önce

Sürdürülebilir bir yaşama sahip olmak istiyorsak en öncelikli ihtiyacımız olan gıdayı da sürdürülebilir yollarla elde edebiliyor olmalıyız. Böylece en vahim durumlarda dahi muhtaç olmadan hayatımızı idame edebilelim. Bizler herhangi bir elin yardımı olmadan kadim Anadolu’muzun temiz topraklarını kimyasal gübreler ile yeterince kirlettik, gübre ve ilaç olmadan üretemez hale geldik. Doğa’ya saygılı olmadan ondan bize saygı göstermesini bekleyemeyiz. Aksi halde zaten bir süre sonra toprak bize olan sadakatinden mecburen vazgeçecektir. O zaman elimizdeki gübreleri savuracak toprak dahi bulamayacağız. Unutmayalım gelecek nesillerin mirasını yiyoruz. Bizim gibi bir millete emaneti dosdoğru teslim etmek yakışır. Biz ona iyi bakalım ki olası bir Tarımsal Terör’e maruz kaldığımızda daha az zarar ile atlatabilelim. Ülkemizde ve Dünya’da temiz gıda üreten örnekler var. Araştıralım. En azından çekirdek ailemiz için sürdürülebilir bir ortam yaratabilmek için.

Tarvet
Tarvet - 2 yıl Önce

Nbş'nin nasıl üretildiğini bilseniz ve hangi ürünlerde kullanıldığını da bilseniz marketlerde alışveriş merkezlerinde eliniz raflara gitmez.

Arzu Yolcu
Arzu Yolcu - 2 yıl Önce

Çok etkileyici bir yazı olmuş. Bilmiyordum yeni öğrendim ilginç bir konuymuş. Çok mantıklı bir konu. Ülkeyi yönetenler gerekli tedbirleri almalı.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

James diamond’un tüfek mikrop ve çelik kitabından alıntı yapmışsınız, bir diğer güEzel kitap da soner yalçın’ın saklı seçilmişler kitabı okumanızı tavsiye ederim


banner151

banner251