Tarımsal sulamada güneş enerjisi yatırımlarına önemli destek!

Tarımsal sulamada güneş enerjisi yatırımları da kredi kapsamına alındı. Sulama birliklerine ve tarımsal üreticilere, güneş enerjisi yatırımları için yüzde 100'e varan faiz indirim oranıyla 7,5 milyon lira üst limitli olacak şekilde kredi kullanma imkanı getirildi.

Tarımsal sulamada güneş enerjisi yatırımlarına önemli destek!
banner282

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anadolu Ajansı’ndan Zeynep Çetinkaya’nın haberine göre, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 31 Aralık 2023 tarihine kadar, bankaca tarım kredilerine uygulanmakta olan cari faiz oranlarından, kredi konuları itibarıyla belirlenen oranlarda indirim yapılmak ve kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle tarım kredisi kullandırılabilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARI İÇİN YENİ BİR MADDE EKLENDİ 

Öte yandan söz konusu krediyi kullanacak sulama birliklerine ilişkin yeni bir madde de karara eklendi. Buna göre, yalnızca ruhsatlı kuyulardan ve diğer kaynaklardan su çıkarmak ve bu suyu üyelerine dağıtmak amacıyla tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılamak maksadıyla yapacakları güneş enerjisi sistemlerine ilişkin yatırımlara münhasır olmak üzere 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren sulama birliklerine tarım kredisi kullandırılabilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIM KREDİLERİ MODERN BASINÇLI SULAMA SİSTEMİ YATIRIMLARI BAŞLIĞINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Söz konusu sulama birliklerinin, ruhsatlı kuyulardan su çıkarmak ve bu suyu üyelerine dağıtmak için gerekli elektrik enerjisini üretmek ve/veya karşılamak, modern basınçlı sulama sistemi kullanan/kullanacak gerçek ya da tüzel kişi tarımsal üreticilerin, kullandıkları/kullanacakları sulama sistemi için gerekli elektrik enerjisini üretmek ve/veya karşılamak amacıyla yapacakları güneş enerjisi yatırımlarına ilişkin yatırım kredileri "Modern Basınçlı Sulama Sistemi Yatırımları" başlığında değerlendirilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARINA YÜZDE 100'E VARAN FAİZ İNDİRİMLİ 7.5 MİLYON LİRA KREDİ KULLANILABİLECEK 

Böylece sulama birliklerine ve tarımsal üreticilere, güneş enerjisi yatırımları için yüzde 100'e varan faiz indirim oranıyla 7,5 milyon lira üst limitli olacak şekilde kredi kullanma imkanı tanınacak. Kullandırılan tarım kredileri, krediye konu ürünlerin/varlıkların 31 Aralık 2023 tarihine kadar meydana gelebilecek doğal afetlerden etkilendiğinin tespit edilmesi halinde vade tarihinden/hesap devresinden/taksit tarihinden itibaren ertelenebilecek ya da taksitlendirilebilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 2 ay Önce

faizli ise yüzde bir milim bile faizli ise ne alırım nede tavsiye ederım faizle demeden rahatlanmiyorlarki Allah ne beni nede tüm faiz karşıtı müslümanları bu faiz belasından muhafaza etsın inşaAllah

Dünyanın en zekisi
Dünyanın en zekisi @çiftçi - 2 ay Önce

Kurduğun cümleye göre Allah seni muhafaza etmeyecek inşalah