Tarımsal kredilerde yüksek faizin çiftçiye faturası ağır oldu! 

Tarım Kredi Kooperatiflerinde iki yıldır göz yumulan faiz soygunundan dolayı, çiftçinin borç miktarı katlanırken, katlanan bu borcu da ödenemez duruma geldi. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçi ortaklarının takibe düşen yani ödenemeyen borç miktarı son iki yılda 3’e katlanarak tam 1 milyar liraya çıktı. 

Tarımsal kredilerde yüksek faizin çiftçiye faturası ağır oldu! 
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, tarımsal kredilerde Bakanlar Kurulu kararına aykırı bir şekilde uygulanan kanunsuz faizin çiftçiye faturası ağır oldu. Yüksek faizden dolayı çiftçinin takibe düşen borç miktarı 2 yılda 3’e katlayarak 1 milyar liraya çıktı.

Milli Gazete’nin bundan iki yıl önce manşetten verdiği ‘Çiftçiye Kanunsuz Faiz!’ haberinde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirimli tarımsal krediler, Bakanlar Kurulu kararına aykırı bir şekilde çiftçiye ticari faiz oranıyla kullandırılıyor. Cari faizlerin düşük olduğu dönemde çiftçi tarafından pek fark edilmeyen bu sorun, faizlerin yüksek olduğu dönemde çiftçiye büyük bir darbe vuruyor. 

Çiftçiye Bakanlar Kurulu kararıyla 2018, 2019 yıllarında yüzde 8 ile 12 faizle kullandırılması gereken indirimli tarımsal krediler, kanunsuz uygulamadan dolayı yüzde 30, 35 hatta 40 faizle kullandırılmıştı. Çiftçiye ve tarımsal üretime büyük bir darbe vurmasına rağmen faiz vurgununa dönen uygulamaya karşı hiçbir önlem alınmadı. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçi ortaklarının takibe düşen yani ödenemeyen borç miktarı da son iki yılda 3’e katlanarak tam 1 milyar liraya çıkarak pik yaptı. 

MANŞETİN ÜSTÜNDEN İKİ YIL GEÇTİ HALA SORUN ÇÖZÜLMEDİ

Milli Gazete’nin manşet haberinin üstünden iki yıl geçmesine rağmen, çiftçiye ve tarımsal üretime büyük darbe vuran ‘kanunsuz faiz’ uygulamasında soruna bir çözüm bulunmadı. Tarım Kredi Kooperatifleri topu Ziraat Bankası’na atarken, Ziraat Bankası da Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olmadığı gerekçesiyle Tarım Kredi’ye cari faiz oranıyla kredi vermeye devam ediyor. 

FAİZLERİN DÜŞÜK OLDUĞU DÖNEMDE SOYGUN FARKEDİLMİYOR 

Faizlerin düşük olduğu dönemde indirimli tarımsal kredilerle cari krediler arasındaki faiz farkı fazla olmadığı için soygun çiftçi tarafından fark edilmezken, faizlerin yüksek olduğu dönemde ise uygulama tam bir tefeci mantığına dönüyor. Faizlerin yüksek olduğu 2018 ve 2019 yıllarında Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye yüzde 8-12 faizle kullandırılması gereken indirimli tarımsal krediler yüzde 30, 35 ve 40’a varan faizlerle kullandırılmıştı. Bu durum Bakanlar Kurulu kararlarına da aykırılık teşkil etmesine rağmen buradaki faiz vurgununa yıllarca göz yumuldu. 

FAİZ SOYGUNUNUN ÇİFTÇİYE FATURASI AĞIR OLDU

Tarım Kredi Kooperatiflerinde iki yıldır göz yumulan faiz soygunundan dolayı, çiftçinin borç miktarı katlanırken, katlanan bu borcu da ödenemez duruma geldi. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçi ortaklarının takibe düşen yani ödenemeyen borç miktarı son iki yılda 3’e katlanarak tam 1 milyar liraya çıktı. 

ACI TABLO FAALİYET RAPORUNDA ORTAYA ÇIKTI 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2019 yılı faaliyet raporunda çiftçinin acı durumu rakamlarıyla ortaya konulurken, faiz vurgununun yaşandığı son iki yıldaki kanuni takibe düşen kredi miktarındaki artış dikkat çekti. Tarım Kredi Kooperatiflerinde 2011 - 2017 yılları arasında çiftçinin kanuni takibe düşen borç miktarı 300 ile 400 milyon lira arasında seyrederken, kanunsuz faizin pik yaptığı 2018 ve 2019 yıllarında ise vadesi geçen borç miktarında deyim yerinde ise tam bir patlama yaşandı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2018 yılında vadesi geçen alacakları biranda 300 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarken, 2019 yılında ise bu rakam 1 milyar liraya çıktı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dikilide agac olmak varmis
Dikilide agac olmak varmis - 1 yıl Önce

Gercekci olun faiz yuksek olmasa ttk sadece bir şti 41 trilyon nerden ödenir onca balli maas prim yolluk huzur hakki nerden odenir genel muridlerin ev kiralari ozel arabalar nerden odenir otel gezi masraflari nerden odenir hiç os yapmadan alinan maaslar kiyat alimlar nerden odenir hic düşünen yok ayip valla cifci arkadas az fedakarlık yap sende adamlarin huzuru nu bozma ode işte bir milyon üye 10 20 dene genel muride bakamadi dedirten aleme rezil etme asil turk cifcisini lütfen sizde böyle seyleri haber yapmayin yayin yasagi getirmek zorunda kalmasin bazi genel MURİDLER....

Bıldırki hurmalar
Bıldırki hurmalar @Dikilide agac olmak varmis - 1 yıl Önce

Birde Gübretaş hisselerinden kazanılan birer ikişer trilyon lira kime yeterki? İlahi mesaj almış gibi altın madeni konusu mahkemece karara bağlanmadan bu şirketin hisselerine hücum eden idareciler kim olabilirki? Yok canım, daha neler, tövbe tövbe, yok öyle bişey.

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Bu zulmün elbet bir karşılığı olacak. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz.

Balıkesi bölge
Balıkesi bölge - 1 yıl Önce

Eyice düşünelim!!! Arpa buğday mısır ekildi mi? Yem gübre ilaç satılıyor mu borç tahsilatı mız yerinde mi sigorta ne durumda bunları düşünmeye çok gerek yok bölge en diplere doğru giderse saka kuşlarımız öter bı iki kare ver dikkat çekiyorsun cik cik diye gider iki görsel paylasir arpa başına geçeriz aslolan mesai bitişi hadi evimize gerek yok saha gezisine

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Türk çiftçisinin dünyada birinci olduğu tek şey faize verdiği haracdir. Birinciyiz, birinciyiz dedikleri tek şey bu.

Düzceli
Düzceli - 1 yıl Önce

Sn cumhurbaşkanı çiftçinin bu halini neden görmezden geliyorsunuz çifi borç batağında yüzde 8,le alınan kredi kaçla çalıştı çalışıyor.Bunu görmezden gelmenin anlamı ne acaba? Ama sayın berat bey söz konuşu olunca polisi savcısı teyakkuza geçti.Çiftçinin kıymeti çok ama çok biliyorsunuz Allah büyüktür buda geçer konuşma sırası çiftçiyede gelecek.

Sahset karaman
Sahset karaman - 1 yıl Önce

Tarım krediye kimsenin gücü yetmez oda kimseyi takmıyor zaten Çiftçi onun için olunacak kaz.

Kamil
Kamil - 1 yıl Önce

Türkiye de tarımla ugraşanlar değer verilmiyo

Senol bulat
Senol bulat - 1 yıl Önce

Tarim.kredi kooperatifi
Tasfiye edilmeli.
Üreticiye .katkisi sadece
Para satip ipotek almak.


banner151

banner251