Tarımsal kredilerde icralar başladı Meclis'e Araştırma Önergesi verildi!

Tarımsal kredilerde icralar başlarken, TBMM Başkanlığına çiftçinin sorunlarının incelenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verildi.

Tarımsal kredilerde icralar başladı Meclis'e Araştırma Önergesi verildi!
banner200

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, çiftçilerin tarımsal kredi borçlarındaki artışa dikkat çekti. Tarım kesiminin afetlerin de etkisiyle sıkıntılı dönemler yaşadığına vurgu yapan Gürer, çok sayıda çiftçinin kredi borcunu başka bankalarda kredi çekerek kapatma zorunda daldığını anlattı.

Bu yıl yaşanan afetler nedeniyle çiftçi borçlarının önemsenin zora girdiğini kaydeden CHP Milletvekili Gürer, çiftçilerin sorunlarının incelenmesi, araştırılması ve çözüm üretilmesi gerektiği belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun çiftçi kredileri verilerinden örnekler veren Gürer, 2019 Eylül ayı itibarıyla, son bir yılda tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan nakdi kredi miktarının yüzde 3,3 artışla 101,2 milyar liradan 104,6 milyar liraya yükselmiş olduğunu ifade etti.

ÇİFTÇİ BORÇLARIN ÇEVRİLMESİNDE ZORLUK ÇEKİYOR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da yüzde 5,6 artışla 8,1 milyar liradan 8,5 milyar liraya çıktı. Finansman sıkıntısı çeken çiftçimizin faiz yükünü bir nebze hafifletmiş olsa da borçların çevrilmesinde zorluk sürmektedir. Çünkü çiftçimiz, 2018 ve 2019 yıllarında özel bankalardan yüzde 40’lara, Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüzde 32,5’lere, Ziraat Bankası’ndan yüzde 16’lara ulaşan yüksek faiz oranlan ile kredi kullanmış, yüksek faiz oranlan ile borcunu ertelemiş veya yapılandırmıştır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllardaki doğal afetler dikkate alınarak, çiftçilerin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin silinip 5 yıl süreyle yapılandırılması ve çiftçilerin sorunlarının incelenmesi talebiyle Meclis Araştırma Önergesi verdi.

ÇİFTÇİ KREDİSİNİ NAKİT ALMAK İSTİYOR 

Ziraat Bankası’nın 2019 yılında kredi talebinde bulunan çiftçilere kullandırdığı kredinin tamamım nakit olarak ödemediğini, İlçeden ilçeye oranların değişmekle birlikte genel olarak kredinin bir kısmını nakit, bir kısmım ise çiftçiye girdi alımı için vermiş olduğu çiftçi kartına yüklenmekte olduğunu belirten Gürer, “Bununla ilgili çiftçilerimizin şikâyetleri vardır. Çiftçimiz kredisini nakit olarak almak istemektedir. Bunun dışında bankalar, çiftçiye, hayat sigortası, tarım sigortası, ipotek gibi ilave masraflar da yaptırmaktadırlar. Ayrıca, bankaların talep ettiği ağır teminatları (memur kefil, şehir merkezinde konut) sağlayamayan çok sayıda çiftçimiz de kredi kullanamamıştır” şeklinde konuştu.

5 YIL VADELENDİRME SORUNU ÇÖZMEDİ 

Gürer, 22 Şubat 2019’da çıkarılan 7166 sayılı kanunla getirilen 10 puanını çiftçi, 5 puanını Hazine’nin karşıladığı yüzde 15 faizle 5 yıl vadeli yapılandırma uygulamasının da çiftçilere daha önce yapılandırma yapıldığı için kanuni takibe girmeyen borçlarını kapsamamış olduğunu, faiz yüksekliği nedeniyle de çiftçimizden beklenen ilgiyi göremediğini vurguladı.

Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Çiftçimiz, doğal afetler nedeniyle yüzde 3 faizle ertelenmiş borcunu da yüzde 10 faizle yapılandırmak istememiştir.

Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçi kredi borcunu, başka banka kredisiyle kapatmak zorunda kalmaktadır. Bu yıl da yaşanan afetler nedeniyle borçların ödenmesi mümkün görünmemektedir.

TARIMSAL KREDİLERDE İCRALAR BAŞLADI 

Yıllardır biriken borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesi de mümkün değildir. Nitekim çok sayıda çiftçi, borcunu vadesinde ödeyememiştir. Çiftçilere, alacaklı kurumlar uyarı yazıları göndermektedir. Bazı tarımsal kredilerde icralar da başlamıştır. Kefiller ile asıl borçlular arasında borcun ödenememesi nedeniyle çıkan sorunlar da her geçen gün artmaktadır.

Çiftçilerin tüm bankalara olan borçları, çiftçi kayıt sistemi kaydı olsun olmasın, faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle yapılandırılmalıdır. 2019 yılı içinde yaşanan afetler nedeniyle kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini sağlayacak düzenlemeli ihtiyaçtır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Bir onergede tkk hic bir sey yapmadigi halde kim ne kadar maas vs aliyor ona bakin inceleyim DIKILI de zeytinlik misali ama ağaçları yok habire tkk sagiyor bu genel müridler yaziktir odenen bosa verilen maaslara cificiye yardim olarak gidecek paralar bu muridlere sefa için odeniyor Allah tan korkum kuldan utanin o hakkiniz olmadan aldiginiz paralardan..

TÜRK MİLLETİ ZEKİDİİİR...
TÜRK MİLLETİ ZEKİDİİİR... - 2 yıl Önce

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK NE DİYOR?.. TÜRK MİLLETİ ZEKİDİİR, TÜRK MİLLETİ ÇALIŞKANDIIIR... TÜRK MİLLETİ SİYASETÇİLERE VERDİKÇE VERİİİR... sonra da mööööö gibi bakar...

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Tarım bakanı icra yok demişti avukatlar mazot gübre desteğine el koydu taksitledir borcu diyorum yarısını ver yarısında tahut ver diyor yani hapis yat diyor bı kolaylık olmazsa bu borç zor odenir

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Bu kadar çiftçinin üzerine neden gidiliyor,anliyamiyorum, Türk çiftçisi kazanamıyor ki ödeyemez,,, insanları icralarda surundurunce ne geçecek elinize, neticede , her çiftçi seçmen,,, unutmayın

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Sayın devlet büyüklerimiz tarım kredi kooperatifineborcumuzu odeyemedim kefillerime beraber hacizlik olduk çok acil yapılandırma bekliyoruz

Mehmet
Mehmet @Çiftçi - 2 yıl Önce

Tkk ye olan borc haciz icin kimse bakan mustesar vs den meded ummasin beklemesin onlar bakar ellerinden bir sey gelmez bakan inin bile katbekat ustunde maas alan bu genel muridlere kimse emir veremez sakın bunu unutmayin sadece Tkk debDIKILI ağaçlar olmayan bunlara hocalari derseki bu ise bir çare bulun inananin tum borclari bile silerler ahh ulkem kimlerin eline kaldin reis in bile haberi yok adam ne yapsin her yani ihanet her yani yalancilarla dolu ALLAH yar ve yardimcisi olsun

Erken seçim
Erken seçim - 2 yıl Önce

Her şeyin bi çaresi var bununda çaresi erken seçim

İznikli Çiftçi
İznikli Çiftçi - 2 yıl Önce

Yahu saçmalamayın! Ziraat Bankası'nın çiftçiyle ne ilgisi olabilir!
Ziraat Bankası'nın esas görevi Futbol Kulüplerine Yapılandırma yapmak, Hürriyet Gazetesi'nin satın alınmasına 2 sene ertelemeli düşük faizli kredi kullandırmak ve Simit Sarayı'nı krizden kurtarmaktır!
Çiftçinin görevi ise bu kaynaklar için EŞEK GİBİ çalışıp yüksek faizler ödemektir!
Herkes yerini ve haddini bilsin lütfen!

Ferhat
Ferhat - 2 yıl Önce

Battik battik..Bayburt ta battı..çaldılar paralarımız ziraatt bankasindan

Kenz
Kenz @Ferhat - 2 yıl Önce

Beter ol ödeyecen borcun altına girin


banner151

banner251