Tarımdan Haber gündeme getirdi kulak küpesi skandalında Ağrı Valiliği harekete geçti

Ağrı’da yaşanan kulak küpesi skandalına Valilik el attı. Tarımdan Haber’in gündeme getirdiği skandalda, alınıp satılması yasak olan kulak küpesi karaborsaya düşmüş, bu durum üreticiyi mağdur ederken, rant şebekesinin de büyük vurgun vurmasına neden oluyordu.

Tarımdan Haber gündeme getirdi kulak küpesi skandalında Ağrı Valiliği harekete geçti
banner282

Yasak olmasına rağmen Ağrı’da kulak küpeleri karaborsada çok rahat alınıp satılabiliyor. Hayvan ticaretinin yoğunluğuna göre karaborsada kulak küpelerinin fiyatı çifti 600 liraya kadar çıkıyor. Diğer yandan Ağrı’da ‘5 yılda 750 bin koyun’ projesinin de başlatılması, karaborsaya düşmüş kulak küpesinde yapılacak vurgunun boyutunu da gözler önüne seriyor. 

Tarımdan Haber’in, ‘Kulak küpesinde büyük skandal! Karaborsaya düştü çifti 600 liradan alınıp satılıyor!’ haberinin üzerine harekete geçen Ağrı Valiliği, geçtiğimiz gün ‘Hayvan pazarı bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı’ yaptı.  

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’un başkanlığında yapılan Hayvan Pazarı Bilgilendirme ve Değerlendirme toplantısına, Belediye Başkanı Savcı Sayan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Çimen, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Oğuz Çatalkaya, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ferdi Çelik katıldı.

Toplantıda, küpeleme uygulaması, küpe tedariki ve Türkvete kayıt başlıkları görüşülürken, toplantıda ayrıca hayvan pazarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

ALINIP SATILMASI YASAK OLAN KULAK KÜPESİ KARABORSADA ÇOK RAHAT ALINIP SATILABİLİYOR 

Bilindiği üzere Ağrı’da ülke hayvancılığı açısından büyük bir skandal patlak vermişti. Alınıp satılması kesinlikle yasak olan kulak küpesi, karaborsaya düşmüş durumda. Hayvan ticaretinin yoğunluğuna göre kulak küpesinin çiftçi 500-600 liraya kadar çıkıyor. 

Hayvanını satan ancak kulak küpesi olmayan veya sisteme kayıtlı olmayanlar, bu ihtiyacını hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan karaborsada satılan kulak küpelerinden karşılayabiliyor. Kulak küpesi sorunlu olanlar, karaborsadan temin etmediği sürece hayvanını satamıyor. Bundan dolayı karaborsada satılan kulak küpelerinin fiyatları günlük değişebiliyor. Hayvan ticaretinin az olduğu günler çifti 250 ile 300 lira arasında satılırken, hayvan hareketinin yoğun olduğu günler ise bu fiyatlar 600 liraya kadar çıkıyor. 

RUHSATLI HAYVAN PAZARLARI BİLE KONTROL EDİLMİYOR MU? 

Tarımdan Haber’e yaşadıkları sıkıntılarla ilgili konuşan yetiştiriciler, bu kulak küpelerinin nasıl ve kimler tarafından satıldığının bilindiği halde kimsenin bunlara müdahale edilmediği yönünde tepkilerini dile getirmişlerdi. 

TARIM BAKANLIĞI VE İL MÜDÜRLÜĞÜ SKANDALLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Diğer yandan söz konusu skandalla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığından veya Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden her hangi bir açıklamanın yapılmaması da dikkat çekmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 01:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celepler Tüccarlar Ahbaplıklar
Celepler Tüccarlar Ahbaplıklar - 2 yıl Önce

Sadece Ağrı mı? Van’a ne demeli?

Vatanın halı
Vatanın halı - 2 yıl Önce

Yapanları devlet bulmamış haber düşünce devlet peşine düşmüş nehaberbe vay be vay.........

Vet.Hekim
Vet.Hekim - 2 yıl Önce

20 yıldır hayvan kayıt sistemini oturtamamış,buna bağlı hayvan sağlığı çalışmalarını tam yapamayan,hayvan mevcudunu, üretm kapasitesini bilmeyen ... ama binlerce çalışanı olan bilimsellikten uzak bir bakanlık tan çok fazla bir şey beklemiyorum.

Yalan
Yalan - 2 yıl Önce

Yalan haber. Cezalı küpeletse daha ucuza küpeletir. Hayvan başına cezalı küpeleme 831 TL büyükbaşta. Peşin ödemede %25 indirimli 625 tl yapar. Niye uğraşsınlar karaborsaya.

Veteriner sevk raporu ve asi sarti
Veteriner sevk raporu ve asi sarti @Yalan - 2 yıl Önce

Yurtiçi canlı hayvan nakillerinde asi şartı aranması şartı esnetilemez mi? Mevcut durumda, uygulanan şartın katı ve uygulamada sıkıntılara yol açtığını düşünüyorum. Vatandasin hayvanı kayitli-kupeli, sağlıklı, bölgede hastalık
veya özel diğer nedenlerle karantina kısıtlama yoksa neden sevkedilmesin. Köylerin daginikli, hayvan ticaretin mesai haricinde de yapildigini da hesaba katmak lazim. Diğer şartları tamam olan kayitli-kupeli-saglikli bir hayvana ilave bir asi kaydi şartı aramanın uygulamaya katkısı nedir? Sap aşısı yılda iki kere yapılan ve koruyuculuk suresi zaten sınırlı olan bir asi değil mi. Kural koyarken her yönü ve her kesimi hesaba katarak rasyonel olmakta daha kamu yararına olmaz mı? Uygulamayı kolaylaştıran kurallara uymak isteyenlerin önünü açan bir duzenlemeler, merdiven altı ve kayıt dışı çalışanların önünü etkili şekilde kesmez mi?

Baytar
Baytar @Yalan - 2 yıl Önce

Kardeş çifti 600 tl. Birde burdakı sıkıntı şu sevke hazır küpe. Adamlar pazara gelen pasaportlu hayvanları kontrol ediyor sevke uygun ise kulaklarından çıkarıp sevke çıkacak hayvana takıyor. Burdaki mevzu küpede değil bakanlığın teorikte güzel pratikte hem kurumları hemde vatandaşı sıkıntıya sokan saçma aşı şartları.

Yasin TURAN
Yasin TURAN - 2 yıl Önce

Aman aman aman öyle birşey yok ki, sayın bakan duymasın tarım bakanı ve ekibi çok dürüst valim. Sayın valim sizi tebrik ederim bu ülkede sizin gibi dürüst insanlar olduğu sürece vatan ve reis ihanetcileri bir yere varamayacaktır. Böyle bir bakanı da Allah perişan eylesin.

Hasan yorgun
Hasan yorgun - 2 yıl Önce

Çiftçi hayvanı köyde aşı yaptırsın tarım ilde sevk sevk versin

banner151