Tarımdaki yüksek faize duyarsız kalan Genel Müdürden verimlilik vurgusu!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan kanunsuz faize aylardır duyarsız kalan Genel Müdür Fahrettin Poyraz, tarımsal girdilerden dert yandı. Gübre, ilaç ve akaryakıt gibi tarımsal girdilerin çiftçileri zorladığını belirten Poyraz, çiftçilerin asıl mağdur olduğu tarımsal kredilerdeki yüksek faizden bahsetmemesi dikkat çekti.

Tarımdaki yüksek faize duyarsız kalan Genel Müdürden verimlilik vurgusu!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Gübretaş’ın lojistik kapasitesini yüzde 35 artıran tesisler açıldı. GÜBRETAŞ, son yıllarda Ar-Ge ve bilinçli tarımı yaygınlaştırma alanında yaptığı öncü çalışmaları Türkiye’nin farklı noktalarında gerçekleştirdiği tesis yatırımlarıyla da desteklemeyi sürdürüyor.

Sektörünün ilk şirketi olarak 67 yıllık mazisine İskenderun Sarıseki’deki fabrikasıyla başlayan GÜBRETAŞ, bu ilçede yapımını yeni tamamlayıp törenle hizmete açtığı tesisler sayesinde, Türkiye genelindeki depolama kapasitesini yüzde 35 artırarak 472 bin tona yükseltti.

İskenderun’un Sarıseki Mahallesi’nde gerçekleştirilen açılışa, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve aynı zamanda GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı’nın yanı sıra Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ile bölgedeki mülki protokolden yetkililer ve şirketin paydaşları katıldı.

 “Bilinçli üreticilerin çoğalması önemli”

Tesislerin açılış töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, maliyet girdileri yüksek olan çiftçinin verimliliği arttırması gerektiğini ifade ederek, "Son iki yılda bir şeyi üzerine basa basa bir taraftan ifade etmeye bir taraftan yapmaya çalışıyoruz. Eğer Türkiye'de tarım başarılı olacaksa bu başarı devam ettirilecek ise ve herkes tarafından kabul edilecekse mutlaka ama mutlaka hükümetlerin gündeminde öncelikli gündem maddesi olarak tarımda planlamanın öncelikli gündem maddesi olması gerektiğini ifade ediyoruz.

TARIMSAL GİRDİLER ÇİFTÇİMİZİ ZORLUYOR

Bizler tarım kredi kooperatifleri olarak bu planlı ekonomide rol model olmak için kendi yapımızı geliştirmeye dönüştürmeye çalışıyoruz. Bunun için öncelikli hedefimiz tüketici tarafında tüketici ile belli ölçüde muhatap olup pazar tarafından belli bir paya ve büyüklüğe ulaşıp daha sonra tarımsal girdiler noktasındaki girdileri çiftçilere temin ederek piyasanın istediği ürünleri çiftçimize sözleşmeli olarak ürettirmek bütün yapımızı buna dönüştürmeye çalışıyoruz.

Aynı zamanda da şunu yapmaya çalışıyoruz, tarımsal girdiler çiftçimizi zorluyor çünkü gübrede, ilaçta, akaryakıtta ciddi bir yurt dışı bağımlılığı var. Bu durumda bizim verimliliği arttırmamız gerekiyor bu noktada ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Biz tarım kredi kooperatifleri olarak verimliliği esas alacak bir dizi seri çalışmalar başlattık bugün açılışını yaptığımız tesisler verimliliği arttırmak için yaptığımız çalışmalardan sadece bir tanesidir" şeklinde konuştu.

Genel Müdür Yumaklı: “Bu yatırım, her yönden tasarruf sağlayacak”

İskenderun’un GÜBRETAŞ tarihinde özel ve önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, “1952’de Adnan Menderes döneminde bu bölgede sektörün ilk şirketi olarak kurulan GÜBRETAŞ, 67 yıldır İskenderun ve Türkiye topraklarına değer katıyor” dedi. Şirket olarak en büyük amaçlarının, tarımdaki verimliliğin artırılması olduğunu belirten Yumaklı, “Bu gibi tesis yatırımlarımızla ve yenilikçi ürünlerimiz ile ülke tarımında verimlilik ve kaliteyi artırarak, hem en önemli paydaşımız olan çiftçilerimiz için hem de ülke ekonomisi için değer üretmeyi sürdürmekteyiz” diye konuştu.

Yeni tesislerin sağlayacağı avantajlara değinen Genel Müdür Yumaklı, “Lojistik kapasitemizin ve imkanlarımızın hizmete açılan bu yatırımla üçte bir oranında artması sayesinde ekonomik, operasyonel kabiliyet ve zaman açısından tasarruf elde edeceğiz. Bu da ürün ve hizmetlerimizde optimum verimlilik elde etmemizi sağlayacaktır” dedi.

Gübretaş’tan 59 milyon TL’lik yatırım 

Bir yıldan kısa sürede inşası tamamlanan ve 59 milyon TL yatırımla gerçekleşen tesislerde, son teknolojiye sahip lojistik depoların yanı sıra İskenderun Bölge Müdürlüğü ve Ar-Ge çalışmalarının önemli bir sacayağı olan İskenderun Laboratuvarı da yeni yerlerine taşındı. Toplam 37 bin metrekare alan üzerine inşa edilen tesisler bünyesinde her birinin kapasitesi 7.500 m3 olan toplam 16 depo bulunuyor. GÜBRETAŞ İskenderun Lojistik Merkezi’nin toplam depolama kapasitesi ise 120.000 tonluk bir hacme ulaştı.

Tamamlanan depolar sayesinde GÜBRETAŞ’ın depolama kapasitesi, yaklaşık yüzde 35 oranında artarak 472 bin tona yükseldi. Sektörde örnek sayılacak modern bir altyapıya sahip olan GÜBRETAŞ İskenderun Lojistik Merkezi içindeki konveyör sistemi sayesinde hem dökme yığınlama işlemi yapılarak maksimum alan kullanılacak, hem de stokların gereksiz elleçlemesinden doğabilecek etkiler azaltılacak. Ürünlerin iklimsel etkilerden korunması amaçlanan depo cephesindeki sandviç panel sistemiyle de ürünlerin kalitesi ve çiftçilerin memnuniyeti desteklenmiş olacak.

Şirkete farklı yönlerden önemli bir tasarruf da sağlayan yeni tesislerin yüksek kapasitesi sayesinde depolama ve sevkiyat planlaması gibi operasyonel faaliyetler, aynı merkezden daha verimli şekilde koordine edilebilecek. Böylece bu lokasyondan tedarik sağlanan tüm illerdeki çiftçilere daha kaliteli ve hızlı hizmet sunulması hedefleniyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
YUMAKLI
YUMAKLI - 3 yıl Önce

Yumaklı sende zerre kadar utanma arlanma,vicdan olsa iki lafının birinde tasarruf kelimesini kullanmazsın. 2018 yılında ve 2019 yılında bizzat senin iş bilmezliğin ve dikkafaliliginla kur zararın 500 milyon, 59 milyona depo yaptirmissin, buharlaştırdığın 500 milyonla bunun gibi 10 depo daha yapılırdı. Sende Allah korkusu yok, birde hacı sakalı bırakıyorsun, hakkaten gece rahat uyuyabiliyormusun! Sende vicdan varsa kahrından kendini nidakuleden aşağı atmalısın. Gübretaşı batırmak bir milyon çiftçinin ahıdır aklından çıkarma. Öbür tarafta cayır cayır yanacaksın.

Hüseyin Bakar
Hüseyin Bakar - 3 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifleri,kesinlikle Tarım Bakanlığı kontrolünde olması lazım, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetim kurulunda bulunmuş biri olarak,ağır ceza mahkemesinde 11 duruşma yaptım, oysa kredi kooperatifleri denetmen Müfettişler bünyesindeki kişilerden olduğu için şikayetler dikkate alın mıyor.

Rozcan
Rozcan @Hüseyin Bakar - 3 yıl Önce

Tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ne durumda olduğunu cümle alem biliyor. Tarım Kredi kooperatiflerinin sistem ve çalışması kooperatifçilik açısından en iyisidir diyebilirim.

Vicdansız Poyraz
Vicdansız Poyraz - 3 yıl Önce

Poyraz seni Allah’a havale ediyorum. Yaptığın adaletsizliklerin hesabını Cenab-ı Allah soracaktır. Hiç şüphen olmasın. Sana Yazıklar olsun.

?
? @Vicdansız Poyraz - 3 yıl Önce

Allah ile senin aranda ise açık ol adını yaz bilelim

Hilmi
Hilmi - 3 yıl Önce

Türkiye şartlarında faizler gayet normal....isteyen alır istemeyen almaz...

Tekirdağ
Tekirdağ - 3 yıl Önce

Adam ne kadar rahat bizim paramizla kuruluşumuz da bizi kazikliyor faizle Allah haram etmiş o 40 faiz uyguluyor.Bundan rahatsız olmuyor mu akşam nasıl uyuyor

nussybin
nussybin - 3 yıl Önce

arkadaşlar yorumlara bakıyorum çok fazla abartıyorsunuz 2018 yılındaki krizde bile kooperatif normal faizi %28 geçmedi borçlarınızı takibe düşürmeden öderseniz problem yok . şuanda bile yıllık faiz %5.5 tir tarsim ve sertifikalı tohum kuĺlamma şartı ile zaten çiftçiler bu ikisini zorunlu yapıyor . eleştiri yaparken lütfen yapıcı olalım yıkıcı değil . eğer bilmiyorsanız arayın izah edeceğim size

Cem Erol
Cem Erol - 3 yıl Önce

Geçen yıl tarım kredi kooperatifine 48000 tl borcumuz vardı bu yıl haberde bahsedildiği gibi kanunsuz yüksek faizle 82000 tl oldu. Her yıl paranın faizini ancak ödüyoruz. Şuan 62000 tl borcumuz var seneye bu faizlerle 90000 TL yi geçer. Tarım kredi kooperatifleri çiftçinin yanında değil tamamen soyguncu tefeciden beter.

Turan
Turan - 3 yıl Önce

Tefeci faizini gecti 40 buna iyi diyen kesin çiftçi dusmanidir


banner151