Tarımda yüzyılın projesi ne oldu? Akıbetini bile bilen yok!

Mehdi Eker'in Tarım Bakanlığı döneminde 2015 yılında 'Tarımda yüzyılın projesi' olarak tanıtılan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi'nin (TARBİL) akibetini gündeme getiren HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, "AK Partili bir bakanın başlattığı bir projeyi, bir başka AK Partili bakan durdurdu, müthiş iş çöpe atıldı" eleştirisinde bulundu. 

Tarımda yüzyılın projesi ne oldu? Akıbetini bile bilen yok!
banner200

Mehdi Eker'in Tarım Bakanlığı döneminde, 'Tarımda yüzyılın projesi ve Türk tarımına çağ atlatacak dev proje' olarak tanıtımı yapılan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi'nin (TARBİL) akibeti belirsizliğini korurken, HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, konuyu köşesine taşıdı. Altaylı, 'Tarımda başlanılıp bitirilemeyenler' başlıklı dünkü köşe yazısında TARBİL'in akibetini kendisinin de bilmediğini ve bilenin de bulunduğunu zannetmediğini belirterek, "Umarım bir gün bunun yanıtını bulabiliriz" dedi. 

Altaylı, "Türk tarımına çağ atlatacak bir proje olan TARBİL Projesi de planlandı, büyük paralar harcanarak hayata geçirildi ama yayılıp verimli hale getirilmeden çöpe atıldı. AK Partili bir bakanın başlattığı bir projeyi, bir başka AK Partili bakan durdurdu" düşüncesini dile getirdi. 

Altaylı, dünkü köşe yazısında eski Tarım Bakanlarından Mehdi Eker döneminde büyük bir tanıtımla hayata geçirilen ancak daha sonra rafa kaldırılan TARBİL projesini gündeme getirdi.  

Altaylı'nın şu ifadeleri dikkat çekti: "TARBİL, Türk tarımına çağ atlatacak bir işti. Binlerce farklı bölgede, tarlalara yerleştirilecek uydu bağlantılı akıllı cihazlar ile toprak, nem, yağış, sulama, iklim ve mikro klima verileri toplanacak, bunlara paralel olarak tarladaki ürünlerin verim ve büyüme oranları gözlemlenecek, buna bağlı olarak hem hasat öncesi rekolte hesapları yapılabilecek hem de elde yıllar içinde biriken datalar yapay zeka uygulamaları ile işlenerek verimlilik, iklime bağlı olarak ürün çeşitlendirilmesi ve en önemlisi doğru sulama, doğru ilaçlama yapılacak, maliyetler düşürülecek, karar alma mekanizmaları rasyonelleştirilecek ve bilimsel hale getirilecek, uzun vadede elde muazzam bir bilgi birikimi olacaktı."

PROJE İÇİN TÜM HAZIRLIKLAR YAPILMIŞTI

Altaylı, "Türk tarımı hem karadan, yerinden hem de uzaydan uydulardan kontrol edilecek, Tarım Bakanlığı’nda tek bir bilgisayar üzerinden tüm Türkiye’nin üretim verileri, verimlilik hesapları ve yıllık rekolte beklentileri anı anına real time olarak görülebilecekti.Bu tarımda gerçekten asrın projesiydi ve Türkiye’yi tüm dünyada öne geçirecekti. Bu proje için tüm hazırlıklar yapıldı.

PROJEYİ YÖNETEN BÜROKRATLAR GÖREVDEN ALINDI 

Yerde istasyonlar kurulmaya başlandı, yüzlerce tarlaya ilk gözlem araçları yerleştirildi. Sonra ne oldudersiniz?Çok basit. Proje durduruldu. AK Partili bir bakanın başlattığı bir projeyi, bir başka AK Partili bakan durdurdu. Tüm dünyaya örnek olabilecek bu müthiş iş çöpe atıldı. Göz göre göre. Bu projeyi yöneten tüm bürokratlar görevden alındı, sürüldü, türlü eziyete maruz kaldı. Niye?" diye sordu. 

EMİN OLUN BEN BİLMİYORUM

Altaylı, "Emin olun ben bilmiyorum.Bilen olduğunu da zannetmiyorum. Ancak bildiğim bir şey var ise bu proje ile devlet, tarımdaki körlüğünden, bilgisizliğinden kurtulacak, 21. Yüzyıl’a yakışır çağdaş ve dünyanın muhtemelen en iyi tarım yönetim sistemini kurmuş olacaktık. Hem de büyük oranda yerli ve milli. Ama aynı parti döneminde yani sözde bir istikrar döneminde bile böylesi önemli bir proje yürütülemedi. Umarım bir gün bunun yanıtını bulabiliriz" değerlendirmesinde bulundu. 

Yazının tamamını okumak için TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
DraGon
DraGon - 1 yıl Önce

Bu tarım bakanlığının adını değiştirmek lazım ; "dostlar alışverişte görsün" bakanlığı... yav hayatımda gördüğüm en saçma sapan en boş projeler bu bakanlıkta,,yok genç çiftçi,,yok tarbil,,yok targel....bu bakanlıkta veterinerden ziraat mühendisinden başka herkes var mübarek,,işletmecisi iktisatçısı ilahiyatçısı tarımla alakası olmayan ne kadar adam varsa burda..

Herkes zengin oldu
Herkes zengin oldu - 1 yıl Önce

Onune gelen proje yapti.
Laf projesi cogu. Sonuc??? Herkes makam aldi ciftci ne aldi ulke ne aldi

Silifkeli
Silifkeli - 1 yıl Önce

Turkiye'de tarımın ilerlemesi ve gelişmesini kim istiyor acaba?
Lisede okurken ''KENDI KENDINE YETEN BIR TARIM ULKESI TURKIYE '' diye öğrendik. Samanı bile ithal etti bu ülke. Şimdi bir karış toprağı ekmemi istiyorlar.Tohum ithal altınla yarışıyor,gübre ve ilaç ateş pahası. Mazot dersen Ali Ağaoğlu'nun yatinin yakitinin 3 katı.Tarim için elektriğin fiyati ortada.
1 karış toprak ekecegim ama govdem kadar cebimden para gidecek.
Biz en iyisi hiçbir şey uretmeyelim ITHAL edip kurtulalım.

Deniz kara
Deniz kara - 1 yıl Önce

Bu soruyu Bakanlığın tüm hafızasını silen Faruk Çelik e sorun. Sonra Fakıbaba ya. Şimdiki bakan geldiğinde zaten olay bitmişti. Bakanlık sadece desteklemeleri dağıtıyor ama rasgele. Elinde veri yok. Bu çağda böyle iş.

Vefa yanar
Vefa yanar - 1 yıl Önce

Evet Mehdi eder döneminde hiç kimse ben dahi beğenmiyordum ama sonrası herkes onu arar oldu malesef tarımı bilen bir bakan daha gelmedi

İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 1 yıl Önce

Fatih Altaylı bey, bu soruları personel genel müdürlüğündeki imamlara sor. Onlar tarım ve veterinerlik okumadan şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve hatta genel müdür olmuşlar. Üstelik beden eğitimi, açık öğretim okumuşu, ilahiyatçı ve bilumum mesleklerden geçme bu abiler her şeyi bilir. Sadecik liyakat ve ehliyetten, hak ve hukuktan anlamazlar ki bu da onlardaki ahlaki (?) alışkanlık olsa gerek...

Rozcan
Rozcan - 1 yıl Önce

Mehdi Eker’den sonra bakanlığa ilahiyatçı getirirseniz sonucun bu olması kaçınılmazdı zaten!

Patrick
Patrick @Rozcan - 1 yıl Önce

Zulüm Faruk Çelik ile başladı.

Fatih Altaylı ya
Fatih Altaylı ya @Rozcan - 1 yıl Önce

Bu yazıyı Faruk Çelik, Fakıbaba veya Pakdemirli bakan yapıldığında yazsaydın daha kıymetli olurdu.

PuMM
PuMM - 1 yıl Önce

projeye gerek yok. git ve ek. Devleti sövüşlemeyin.


banner151

banner251