Tarımda Türkiye'yi bekleyen tehlike! 10 yıla kadar çiftçi kalmayacak!

Tarım sektöründe hane halkı fert geliri sürekli eriyor. Türkiye'yi bekleyen tehlikeye dikkat çeken CHP'li Orhan Sarıbal, “Üreticinin 6 yıllık kaybı 2 bin 307 dolar. Bu gidişle 10 yıla kadar tarlada üretici kalmaz" dedi.

Tarımda Türkiye'yi bekleyen tehlike! 10 yıla kadar çiftçi kalmayacak!
banner200
banner217

Tarım sektöründe 2013 yılında 6 bin 252 dolar olan hane halkı fert geliri geçen yıl yüzde 36.9 azalarak 3 bin 945 dolara düştü. CHP'li Orhan Sarıbal, “Üreticinin 6 yıllık kaybı 2 bin 307 dolar. Bu gidişle 10 yıla kadar tarlada üretici kalmaz" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması”nın 2018 yılı sonuçları, her geçen gün artan ithalat ve maliyetlerle boğuşan çiftçinin içinde bulunduğu sefaleti gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre, 2013 yılında tarım sektöründe 6 bin 252 dolar olan hane halkı fert geliri 2018 yılında yüzde 36.9 oranında azalarak 3 bin 945 dolara düştü.

Araştırmayı değerlendiren Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarımdaki kötü gidişin üreticinin gelirlerine de yansıdığına dikkat çekerek, “Üreticinin son 6 yıldaki kaybı 2 bin 307 dolar. Bu rakamlar da gösteriyor ki, çiftçinin geliri 2013 yılından bu yana düşüyor.

Yani üretici artık ürettiğinden para kazanamıyor ve köyünü terk ediyor. Bu nedenle de gençler çiftçilik yapmayı düşünmüyor. Mevcut tarım politikalarında ısrar edilirse 10 yıla kalmaz, tarlada üretici bulunmaz” dedi.

GENÇLER KAÇIYOR

Tarımda yaşlanmanın arttığını ve genç nüfusun kalmadığını ifade eden Sarıbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Köylerimizde üretim yapan çiftçilerimizin yaş ortalaması 59 oldu. Gençler köyde yaşamak istemiyor. Köyde para kazanacağına ve bir yuva kuracağına inanmıyor. Daha önce başlatılan ve devam etmeyen Genç Çiftçi Projesi'nin devam etmesi ve yeni projelerle gençlerin desteklenmesi gerekiyor. Dünya nüfusu her geçen gün artıyor ve gıda geleceğin en önemli konularından birisi haline gelecek. O nedenle şimdiden gençlerimizi tarım ve hayvancılık sektörlerine yönlendirmek için teşvik etmeli, modern yöntemlere geçerek ilgilerini ve gelirlerini artırmalıyız.”

MİLLİ GELİR YÜZDE 22 ORANINDA AZALDI

Kişi başına milli gelirin 2013 yılında 12 bin 480 dolarken 2018 yılında yüzde 22 oranında azalarak 9 bin 693 dolara düştüğünü vurgulayan Orhan Sarıbal, şunları söyledi: “2013 yılı ekonomide bir milat oldu. Milli gelirdeki en büyük düşüş tarım sektöründe yaşandı. Hane halkı fert gelirindeki düşüş ortalamanın çok üstünde gerçekleşti. Kırsaldan kaçan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun en büyük delilini de ekilmeyen araziler ve Çiftçi Kayıt Sistemi'nden ayrılan 700 bin çiftçi gösteriyor. İnsanlar kırsaldan koparılarak şehirlerin varoşlarında asgari ücretle çalışmaya mahkum ediliyor.” 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 1 yıl Önce

İSLAM DİNİNİ, MÜTEDEYYİN OLMAYI SADECE ŞAHSİ SERVETİNE SERVET KATMA YOLU OLARAK GÖREN VE UYGULAYAN BİR ZİHNİYETİN KURALLARI, KARARLARI, YASALARI VELHASIL GİDİŞATI BELİRLEDİĞİ BİR ÜLKEDE ALLAH’AHESAP VERME KORKUSU DA TAMAMEN ORTADAN KALKINCA SONUÇ NE OLUR??? SADECE TARIM YAPACAK ÇİFTÇİ KÖYLÜ DEĞİL BÜTÜN MEMLEKET YOK OLUR GİDER BEE.... HALEN BUNU GÖREMEYEN BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN “BİZİ DE HELAK EDERMİSİN ALLAHIM?” DİYE SORACAK MECALİMİZ DE KALMAZ, YOK OLUP GİDEBİLİRİZ.. BİRAZ İZAN, BİRAZ FERASET VE BASİRET VERMESİ İÇİN HAZRET-İ ALLAH’A ÇOK YALVARALIM...

Personel
Personel - 1 yıl Önce

İller ziraat mühendisi dolu hangisi ne iş yapıyor. Yüzde 18 miş sorsan binlerce olan sayılarına bakmazlar diğer unvanları suclarlar. Köylere gidip boş boş gezip köylüye hiçbir katkı sağlamayan insanları bilmiyoruz sanki. Yalaka tiplerle ortam kuran müdür karakter ziraat mühendisi, onun kahvaltısını verip ona çay ismarlayip mesai de gezen, oraya buraya giden, görev yazdırıp yolluk alan yakaları. Kendi gibi irenc olmayan personele kötü davranan " insan" lar.

Ziraat mühendisi ne iş yapıyor
Ziraat mühendisi ne iş yapıyor - 1 yıl Önce

Tarım sergisi, köylere git gez toz, öğlene kadar kahvaltı, dedikodu. Çoğu alanına ait bilgiye haiz değil. Araba, lüks ev derdinde, borsada. Çuvaldız beklemiyoruz iğneyi kendinize dogrultun.

Ünal Akdaş
Ünal Akdaş - 1 yıl Önce

Bütün bunlara gözyumanlar yiyecek ekmeğe muhtaç ve ölmek istesinler de ölemesinler inşAllah özellikle o tarım bakanı onu ve köylüyü krediye iten leri ve tefecilerin elinde kıvrandıranları üreten insanların malını zararına bile satamamasına sebep olanlara bizim gücümüz yetmez onları Allah'a havale ediyorum yazıklar olsun bitane hanz getirsek de tarımın başına getirsek bu ülkenin tarımı ve hayvancılığı na bu kadar kötülüğü yapamazdı herşey ithal yazıklar olsun diyorum başkada bişey demiyorum belki bizi böyle yorum yaptık diye içeri de atsalar artık bıçak kemiğe dayandı ellerinden geleni artlarına koymasınlar ölüme bile razıyım artık

Yüzde 18 miymis
Yüzde 18 miymis - 1 yıl Önce

Gidin bakın iller ziraat mühendisi dolu. Alanında bilgili sayısı elin parmağını geçmez.

Ölmez
Ölmez - 1 yıl Önce

Zaten amaçları köylüyü bitirip,tarım ve hayvancılığı türkiyenin mutlu azınlığına teslim etmek.köylüyü de zenginlerin çiftliklerinde köle olarak çalıştırmak. Çünkü tabi oldukları faiz sistemi bunu emrediyor... Tkdk daki mandıra projeleri bunun başlangıcı.. Araştırın bakın Tkdk hibelerinden devlet desteklerinden faydalananların kaçı hayvancılıkla ilgileniyor

Personel
Personel - 1 yıl Önce

Tarim bakanliginda tarimsal egitim almis personel sayisi %18 çıvarındaysa demekki tarimci kalmamis ciftcinin kalmamasida normaldir.

Hasan Akçaoğlu
Hasan Akçaoğlu - 1 yıl Önce

Çiftçi için faydalı haber


banner151

banner251