Tarımda ödemeler 2022'ye kadar faizsiz ertelensin

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşen ATB Başkanı Ali Çandır, tarımda ödemelerin 2022'ye kadar faizsiz ertelenmesini talep etti. Hisarcıklıoğlu da bu talebi ilgili Bakanlara ileteceğini belirtti.

Tarımda ödemeler 2022'ye kadar faizsiz ertelensin
banner200

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret Borsası’nın video konferans yoluyla düzenlediği toplantıya katıldı. Hisarcıklıoğlu’na taleplerini anlatan ATB Başkanı Ali Çandır, "Mart ayının ortasından itibaren can derdine düştük ve hiçbir hedefimizin gerçekleşmediğini gördük. Tarım sektörü varlığını maliyet yükleri altında sürdürmeye çalışıyor. Kamuya yönelik birikmiş, ertelenmiş ya da gecikmiş tüm ödemelerimizin en az 2022 yılına kadar faizsiz ertelenmesini ve sonrasında da makul taksitler halinde ödenmesini talep ediyoruz." dedi.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis, Meslek Komiteleri, Disiplin Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, üyelerin sorun ve taleplerini tek tek dinledi. 

TARIMDAKİ FIRSATI YETERİNCE DEĞERLENDİREMİYORDUK İNŞALLAH BUNDAN SONRA DAHA İYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ 

Dünyanın korona virüs belası ile karşı karşıya olduğunu, sadece Türkiye’nin değil tüm ülke ekonomilerinde virüse bağlı ciddi zorluk yaşandığını kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde dünya, tarımın çok önemli olduğunu keşfetti. Sizlerin faaliyette bulunduğu alan müthiş fırsatları barındırıyor. İnsanoğlu tarıma dayalı sanayiyi yeni keşfediyor. Biz bu coğrafyada bu fırsatı yeterince değerlendiremiyorduk, inşallah bundan sonra daha iyi değerlendireceğiz” diye konuştu.

SORUNLARINIZI GECE DE OLSA İLETİYORUZ

Pandemi döneminde 365 oda ve borsa başkanlarının, üyelerinin sorunlarına çözüm aramak için müthiş bir performans gösterdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak da kendilerine iletilen sorun ve talepleri karar vericilerle paylaşıp çözüm aradıklarını anlattı. Pandeminin ilk döneminde, 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında bakanlar kurulu üyeleriyle bir araya geldiklerini, sıkıntı ve talepleri içeren 70 maddeyi ilettiklerin söyleyen Hisarcıklıoğlu,

“Taleplerimizin yüzde 99’u karşılandı. Sizler tarafından bana iletilen, Ankara’da çözülmesi gereken sorunları bizzat Başkanlarınız bana ilettiler. Biz de o gün, o gece gece ilgili bakan kimse temas edip, çözümü için çalıştık. Sizlerin bugün bana ileteceğiniz her türlü sıkıntıyı da yine bu akşam bizzat ilgili bakanlara ileteceğim” dedi. Salgının ikinci döneminde de Cumhurbaşkanı ve bakanlarla 18 Kasım’da bir araya gelerek iş dünyasının talep ve sorunlarını ilettiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yeni görevine başlayan Hazine ve Maliye Bakanı ile 28 Kasım’da bir araya gelerek tüm talepleri birinci ağızdan iletme fırsatı bulduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak pandemi döneminde neler yaptıklarını ATB organ üyeleriyle paylaştı.

ÖDEMELER 2022'YE KADAR FAİZSİZ ERTELENSİN 

Tarım sektörünün varlığını maliyet yükleri altında sürdürmeye çalıştığını kaydeden Çandır, “Kamuya yönelik birikmiş, ertelenmiş ya da gecikmiş tüm ödemelerimizin en az 2022 yılına kadar faizsiz ertelenmesini ve sonrasında da makul taksitler halinde ödenmesini talep ediyoruz. Erteleme olursa hiç olmazsa güncel ödemelerimize makul bir alan açmış olabileceğiz. 2021 yılındaki SGK ve vergi ödemelerimizin de en az bir yıl süreyle ertelenmesi nefes aldıracaktır” dedi.

TARIMA ÖZEL SOSYAL GÜVENLİK TALEBİ

Antalya tarımının kayıtlı istihdamda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyen Çandır, tarıma özel sosyal güvenlik sistemi talep eti. Çandır, “Tarımsal istihdamdaki gücümüzü korumak ve güçlendirmek için sektörümüzün doğasına ve yapısına uygun tarıma özel bir sosyal güvenlik sistemi tasarlamak zorundayız. Bu konuyla ilgili olarak 3 yıl önce SGK Antalya İl müdürlüğü ile ortak bir ekip çalışması yaparak bir öneri raporu hazırladık. Bu raporun dikkate alınmasını talep ediyoruz” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ödeye ödeye
Ödeye ödeye - 10 ay Önce

Ödeyerek sucmu işledik ödeyenler inde iki yıllıkfaizlerini geri versinler

2071' e kadar Ertelensin!
2071' e kadar Ertelensin! - 10 ay Önce

İyice ipin ucu kaçmış durumda. Borcuna sadık ödeme alışkanlığı iyi çiftçilerin suçu ne? Faizsiz ertelenince kullandığın paranın faizi yokmu zannediyorsun? Çiftçinin ödemediği faizi devlet ödüyor. Yani millet kasasından ödeniyor. Devletten faizsiz hayvancılık kredisi kullanıp sıfır passat alan gördüm. Faizsiz kredi olurmu? Devlet ziraat bankasına faizi ödüyor. Niye çiftçi hayvan alsın Ülkeye kendine katkısı olsun. Çiftçi ne yapıyor Passat alıyor. Öyle bir zamana geldikki haksız güçlü haksız savunuluyor. Kredi kullanıyorsan bunun ödemesi olduğunu çocuk bile bilir. Yıllardır hasadı harmanı yapılmış tarlaya Devlet hasar var dedi erteleme verdi. İyi niyetli olarak sonuç ne? Hep daha fazlası.

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Ertelesenjzde bu millet cdemez alışmışlar borç jdememeyi yol yakınken tahsil edin 2022 ye neler olacak daha çiftçi boşuna ağlamasın 2000 e buğday 1700 e mısır 1000 tl 'ye yonca 4500 tl 'ye ayçiçeği 1700 tl 'ye arpa polarla beraber 390 a pancar satti

Soner bozdogsn
Soner bozdogsn - 10 ay Önce

1 buza destani kaldir 2 karkas et destani kaldir bu işi gercek yapanlara sahip cikilsin gondersin tarim ilcenin persolenini baksin bu isletme faalmi eksi ney herkez bu işi yapiyor hayali yaptirmasin bilincli yapsin destek yerine hayvan basina ofislerden arpa veya misir gibi yem desteyi gerek saygilar05327209973

KEL BULURSA BAŞINA SÜRER MERHEMİ!
KEL BULURSA BAŞINA SÜRER MERHEMİ! - 10 ay Önce

Atalarımız ne güzel söylemiş;
"Kel bulursa başına sürer merhemi,
Tezekten terazinin boktan olur dirhemi."

Şimdi bu beyitte geçen "Kel", "Merhem", "Tezekten terazi", "Boktan dirhem" gibi kelimlerin kimi temsil ettiğini siz sayın okurların anlayışına bırakıyorum. Mesela KEL kim?, TEZEKTEN TERAZİ kimin elinde?, BOKTAN DİRHEM ne demek?? vs vs vs...

Fettah
Fettah - 10 ay Önce

Çiftçinin takati yok ki ödeyemez. Hepsi icralık.

Başar  Yıldırım
Başar Yıldırım - 10 ay Önce

Borçlarımızı fayizleri silinmiş Ana parası 5 eşit taksite yayılması

Ali dag
Ali dag - 10 ay Önce

2022 olsa neolurki tarım hayvancılık sütümüz zararına üretim ile 2071 .e ertelensede değeri yok 2.8 açıklanan çiğ sütün burutten stopajini alıyor devlet utanmali bu tarım bakanı bu vergi kalkmalı acillll.cig süt üretilebilmesi kazandırması için 3.5.uzerinde fiyat olmalı
.


banner151

banner251