Tarımda Milli Birlik Projesi Cumhurbaşkanından geri döndü!

Sektörün büyük tepkisini çeken Tarımda Milli Birlik Projesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul görmedi. Erdoğan'ın talebi üzerine Tarımda Milli Birlik Projesi, Eylül ayında yapılacak ve bütün paydaşların katılacağı Tarım Şurasında yeniden ele alınacak. 

Tarımda Milli Birlik Projesi Cumhurbaşkanından geri döndü!
banner200
banner217

Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde önceki gün yapılan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısında kamuoyunda büyük tepki çeken Tarımda Milli Birlik Projesinin masaya yatırıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarımda Milli Birlik Projesi’nin sektörden habersiz bir şekilde hazırlanmasına tepki gösterdiği kaydedilirken, tarım sektöründe bütün paydaşların katılımı ile yapılacak Tarım Şurasında projenin yeniden ele alınmasını istediği öğrenildi. 

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de sektörde büyük infiale neden olan ve günlerdir kamuoyunda tartışılan Tarımda Milli Birlik Projesine yönelik dün ilk kez konuştu. 

Pakdemirli, Tarımda Milli Birlik Projesi’nin, A’dan Z’ye tüm paydaşlarla paylaşmak, tekrar karar vermek ve tüm yol haritasını belirlemek amacıyla Tarım Şurası düzenleneceğini belirtti. Pakdemirli’nin bu açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısından sonra yapması dikkat çekti. 

KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ PROJEYE İLGİ OLARAK DEĞERLENDİRDİ 

Sektörün projeye yönelik tepkisini ilgi olarak değerlendiren Pakdemirli, Bakanlık olarak çok güzel bir yolda ilerlediklerini ileri sürerek, Tarımda Milli Birlik Projesi'ne ilişkin olarak kamuoyuna yansımış bir takım içeriklerden dolayı bu konudaki ilginin daha da arttığını gördüğünü söyledi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 00:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Hantal yapısı Memur zihniyeti ile tarım müdürlükleri ne işe yaradıkları belli olmayan ziraat odaları ile mi Türk Tarımı kurtulacak

Mustafa Kaya
Mustafa Kaya - 2 yıl Önce

Yapısal birşeyler yapılmak istenmesi olumlu, tüm paydaşlarla birlikte

Toprak
Toprak - 2 yıl Önce

Toprakları imara açıp arsa yaptıklarından ...madencilere peskes..,.termik santralleri peskes çektikten sonra milli tarım ağızlarına çok yakışıyor.....geç kaldın Türkiye ...hala toprak lar yandaşlara a peşkeş çekiliyor.....Denizli örneği.....

Uçurulan türkiye
Uçurulan türkiye - 2 yıl Önce

Partili cumhur başkanlığına evet diyenler hatırlarsa ülke uçacaktı....sayelerinde uçuyoruz ekonomide uçuyor....teşekkürler akp mhp koalisyonu ..dolar 6 oo....tıpkı 20 yıl önceki koalisyonlar gibi...kafa hep aynı kafa....fark kimi dini kimi laikliği kullandı......dolarları olan yöneticiler doları düşürmeye gayret ederdi .....bunların farkı tapulu topraklarada el koyacaklar er yada geç

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

muhalefet dikat edin üretiçide oy aldı ,akp çiftçiye vermediği için kaybetti, bu yasa iki şeyi bitirir .çiftçi ve üretiçiyi,birde akp yi

Ebubekir
Ebubekir - 2 yıl Önce

Vatandaşın ucuz et temin ettiği bir et süt kurumu var orayıda migrosla namet e peşkeş çekin de vatandaş etin ne olduğunu unutsun yazık yazık bu kafayla ak partiyi bitireceksiniz..

Bozo
Bozo - 2 yıl Önce

Tarım Bakanlığı tarafından kurulması planlanan SEMERAT holding aracılığıyla acilen yem üretimine girmesi, kendine ait alanlar ile hazineye ait alanlarda, toplam 10 milyon ton ilave buğday, soya, mısır ve arpayı üretmeli, daha sonra bu arazileri hayvancılık işletmelerine tahsis etmelidir. Kaba ve tane yem üretenler ile özellikle çiğ süt ve kanatlı üreticileri olmak üzere hayvancılık ve yem üreten işletmelerin kalite esasında en az 5 yıllık sözleşme yapmaları halinde, 1ha=1kültür ineği kabul edilerek, makine ve ekipman dahil olmak üzere varlıklarıyla holdinge ortak olmaları sağlanmalıdır. Birlikler su havzalarına uygun şekilde birleştirilmeli, en fazla üretime sahip 7 birlik Holdingin yönetim kurulunda bulunmalıdır. Hayvansal ürün TÜFE’sinin yıllık ortalama değişimi %5’in altına düşene kadar üretim teşvik edilmelidir. Tarımsal destekleme bütçesi, işletmelerin üretimlerini artırmaları için yapacakları harcamaları karşılayacak şekilde ve miktarda olmalıdır. Bu holding Tarım Müdürlüklerinin döner sermaye işletmelerinden danışmanlık satın alarak ürün miktar ve kalitesinin artırılması amacıyla görevlendirilecek personele üretimi teşvik primi verilmelidir. Hayvansal ürün sanayicilerinden Holdinge ortak olmaları sağlanmalıdır. Holding ile hayvansal ürün sanayicileri arasında uluslararası fiyat, kalite ve miktara dayalı sözleşme yapılmalıdır.

Ahmet taşkıran
Ahmet taşkıran - 1 yıl Önce

BEN BİRLİK İSTEMİYORUM TEK BAŞIMA OLMAK İSTİYORUM

banner151

banner251