Tarımda drone kullanımı ruhsat ve yönetmeliğe takıldı!

Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız, tarım sektöründe drone kullanımıyla ilgili olarak Tarım Bakanlığında devam eden bir ruhsat ve yönetmelik sürecinin bulunduğunu belirterek, "Eğer 2022 yılının ilk çeyreğinde bakanlık ile bunu sonlandırabilirsek, tarım sektöründe yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Tarımda drone kullanımı ruhsat ve yönetmeliğe takıldı!
banner282

Özellikle son yıllarda hem hobi hem ticari amaçlı olarak drone kullanımının yaygınlaştığını belirten  Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız, 2021 yılında Türkiye’de drone pazarının tüm eko sistem olarak 35 milyon dolar seviyelerine geldiğini söyledi. Teknolojinin hızla gelişmesi ve sağladığı avantajlar nedeniyle Drone pazarının hem ülkemizde hem de tüm dünyada en fazla ivme kazanan alanlardan biri olduğunun altını çizen Türkiye’nin ilk dron teknolojileri platformu Dronmarket Genel Müdürü Serhan Yaldız; “Türkiye’de drone pazarının 2022 yılında ise %25 büyüme ile 45 – 50 milyon dolar seviyelerine geleceğini belirtti.

2022 yılı için Tarım sektöründe büyüme hedefimiz yüzde 50 civarında

Tarım Bakanlığı’yla devam eden bir Ruhsat ve Yönetmelik sürecinin olduğunu söyleyen Yaldız; “Satışlar maalesef bu durumdan dolayı çok etkileniyor. Eğer 2022 yılının ilk çeyreğinde bakanlık ile bunu sonlandırabilirsek, Tarım sektöründe yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Büyüyen pazarda ciddi bir istihdam olanağı da bulunuyor

Türkiye’de drone pazarının 2022 yılında %25 büyüme ile 45 – 50 milyon dolar seviyelerine geleceğini ve bunun da ciddi bir istihdam olanağı sunacağını söyleyen Yaldız; “ Türkiye’nin pek çok yerinde şu ana kadar yüzlerce kişiye ve kuruma İHA pilotluk eğitimleri verdik. 2021 yılında da bunu tek bir merkezde toplamak istedik. Uzun süren çalışmalarımızdan sonra İstanbul’un ilk MEB onaylı İHA pilotu yetiştirme merkezimiz Dron Akademi’yi açtık. İlgi çok güzel.  Özellikle mühendis, emlakçı, lojistik ve tarım alanındaki girişimciler, CEO’lar, öğrenciler eğitim almak isteyenler arasında bulunuyor. Hedefimiz yıllık bazda 1000 kişiye eğitim verebilmek, kurumsal tarafta ise daha aktif olmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim kıya
Selim kıya - 4 ay Önce

Teknolıjiye destek değil köstek bizim kanunlar. Raven TAR zirai drone ile ilaçlama yapmak çok kolay halbuki. hemde yerli üretim zirai drone.

banner151