Tarımda dev buluş!

Yeditepe Üniversitesi'nin tarımsal alanda devrim niteliğinde buluşlara imza attığını belirten Dalan, Bactogen adlı organik gübre ve Dona Son adlı dona karşı bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı. Dalan, 'Bilimle uğraşmak siyasetten daha heyecanlı' dedi.

banner255
Tarımda dev buluş!
banner200

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş'ın haberine göre, İstek Vakfı Onursal Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, artık siyaset yerine bilim alanında gelişmelere vakit ayıracağını belirtti.

Yeditepe Üniversitesi'nin akademik çalışmalarını biyomühendislik alanında yoğunlaştırdıklarını ve organik gübre üretimine yöneldiklerini söyleyen Dalan, "Yeni nesillerin daha sağlıklı yetişmesi için çalışıyoruz" dedi. 'Bactogen' adlı organik gübre ve 'Dona Son' adlı don olayına karşı etkili bir ilaç geliştirdiklerini belirten Dalan, "Bilimle uğraşmak ve bilim insanlarını desteklemek benim için siyasetten bin defa daha heyecan verici" dedi.

Tarımda dev buluş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilk başkanı Bedrettin Dalan, kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi'nin tarımsal alanda devrim niteliğinde buluşlara imza attığını söyledi. Eğitim alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Dalan, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü uzmanlarının uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları organik gübreyi piyasaya sürdüklerini belirtti.

Bedrettin Dalan, "Üniversitemiz 15 yıldır bilim üretiyor. Patente para ayıran tek üniversiteyiz. Dünya çapında 120'ye yakın patente ulaştık. Tarım, ilaç ve hijyen konularında araştırmalar yapıyoruz. Tohumlar zehirli ilaçlarla zehirlendi. Ardından da tarlalar. Gübredeki amonyum nitrat ciddi şekilde kanser yapıyor. Yani nitril gübresinden uzak kalmamız gerekiyor. Biz de tamamen biyolojik, kimyasaldan uzak, bakterilerden oluşan bir gübre ürettik. Dünyanın 13 ülkesinde 20 üniversitede denendi ve hiçbir yan etkisinin olmadığı ispat edildi. 2012'de Avrupa'nın en başarılı projesi seçildi. Bactogen adlı organik gübreye 2013'te Stuttgart'taki Dünya Organik Gübre Teşkilatı üretim hakkı tanıdı" dedi.

Çayda çok işe yaradı

Dalan, geliştirdikleri gübreyle pek çok tarım ürününde daha fazla verim alınmasını sağladıklarını söyleyerek, "Çayda yüzde 30 ile yüzde 72 arasında randıman artıyor. Maliyet de yüzde 20 oranında ucuz. Ama asıl işlevi 4 yıl kullanıldığı zaman topraktaki nitrat veya sülfat kökünü yok ederek, çorak toprakları geri kazandırıyor. Adana Çukurova'da bunun örneğini yaşadık. Organik gübre ile üretilen sebze ve meyvelerin fiyatlarını da düşürecektir. Ama bizi Avrupa'dan ruhsat almaya zorlayan sistem var. Ürünümüzün özelliklerinin çalınmaması için yönetmeliğin değiştirilmesini istiyoruz. Türk çiftçisini memnun edeceğiz" diye konuştu.

Çiftçiler sevinecek

Dalan, organik gübrenin yanında bir başka ilaç daha ürettiklerini ifade ederek, Türk çiftçisinin en korktuğu olay olan don vurmasının da önüne geçeceklerini vurguladı. Geçen yıl Malatya kayısısında don nedeniyle büyük kayıp yaşandığını hatırlatan Dalan, "İsmini ben 'Dona Son' olarak koydum. Ürünleri eksi 18'e kadar koruyor ama eksi 8'e kadar garantili. Don olmadan önce ağaca püskürtülen ilaç işlevini başarıyla sürdürüyor. Ağacın kendini koruması için gerekli şeker moleküllerini üretiyor ve tomurcuğun donmasını önlüyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Domates
Domates - 6 yıl Önce

Tarla domatesinde işe yarar mı peki erken ekimlerde

- 6 yıl Önce

Botegan gübreyi nereden alabilirim antalyadayım

fiyat duşmez
fiyat duşmez - 6 yıl Önce

yanlış söz gecıyor iyi bulusta o ürünün fiyatını 4 kat yukarı çekerler suan 25 kg gübre 100 150 tl arası bunu kesın 200 150 arası derler cıftcı bunu alamaz dışarıya mecbur kaldıgımız tohuma önem verın adamlar tohumun gdo yapıp bıze satıyor yerli tohumu devlet de yasaklıyor . uyanın artık iş gubreden ziyade tohumun içindeki oynanan genlerde

DONA SON
DONA SON - 5 yıl Önce

DONA SON HAKKINDA AYDINLATICI BİLGİ,BROŞÜRLAR GÖNDERE BİLİRMİSİNİZ.VEYA İÇ ANADOLUDA BAYİNİZ VARMI.SAYGILARIMLA.

YETER Kİ İSTE....
YETER Kİ İSTE.... - 5 yıl Önce

TABIATTA VAR OLAN YOK OLMAZ,YOK OLAN VAR OLMAZ TEORISINE GORE MARMIŞ KI BULMUŞLAR.PES ETMEYEN ŞAHISLARI SUREKLI YUREKTEN DESTEKLEMISIMDIR.DAHA NICE NICE BULUSLARA..

banner151

banner251